heikko kunto + sairaus esteinä

Lady30v

Harrastin potkunyrkkeilyä oranssiin vyöhön saakka, ja 1-2v lopettamisen jälkeen sairastuin epilepsiaan (lievä). Nyt lopettamisesta on n.8v ja harrastuksen uudelleen aloittaminen on käynyt mielessä. En ole harrastanut pitkiä kävelylenkkejä tai kuntosalia kummempaa tässä välissä ja kunto on melkoisen huono. Kunnon suhteen epäilykseni ei ole kovin suuret, sillä äkkiähän se kunto siitä paranisi kun treenit taas alottaisi, mutta tiedättekö onko epileptikon viisasta aloittaa potkunyrkkeilyä? Ihan vain kuntoilutasolla, ei kilpailu.
Varmistan asian vielä seuralta ja neurologilta, mutta jos jollain on kokemuksia tai enemmän tietoa, niin pistäkää viestiä.

2

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EPILEPTIKKO

      MULLAKI ON EPILEPSIA JA KELIAKIA!! JA VAIKKA MULLA ON OSTEOPOROOSI JA AIDS NIIN SILTI HARRASTAN POTKU NYRKEILYLÄ!! VITTU ON SIISTII KU KATTELEN AIN KONEEL VÄLIL VILKKUVII VALOI JA SAAN KOHTAUKSEN JA ALAN SÄTKII SUU VAAHOS!!!! HNHHHNNNNGNHGNHGNGNGNGNHG!!!!!!!!!!

    • täältä.

      Turhaan kysyt asiaa tällaiselta palstalta, kun eiköhän se epilepsian laatu vaikuta aika paljon siihen, millä tavoilla se rajoittaa elämää... Vaikka 99% epileptikoista pystyisi tai ei pystyisi harrastamaan potkunyrkkeilyä, ei se tarkoita sitä että sinun kohdallasi olisi samoin. Lääkärit on ainoita jotka tuntee tilanteesi, luota siis ammattilaisen sanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2214
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2041
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      2000
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1455
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1265
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe