Sipulit ja kevät

Haluisin kasvattaa vuokkoja, freesiota, liljoja. Vuokkoja ja freesiota olen yrittänyt aikaisemminkin. Mitään ei tule pintaan. Kastelenko liikaa. Pitääkö ne istuttaa nyt jo? Haluaisin myös kasvattaa liljoja. Koskahan näiden kasvatus pitäisi aloittaa. Olen UUNO! Mikä multa. Teen parvekepuutarhaa isojen ruukkujen kanssa nyt toista vuotta. Hieno homma, mutta olisi kiva saada vinkkeja sipulikasveista, jotka istutetaan keväällä. Please, vinkkejä....?

2

806

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääsevät multaan

      Sipulit lähtevät kasvuun millon vaan, kun ne pistää multaan. Istutusajankohta riippuu siitä, milloin haluat niiden kukkivan. Kukinto kehittyy heti lehtien perään, joten kovin pitkää esikasvatusta ei tartte, liljoilla kestää kauemmin. Ulkona penkissä kasvu alkaa kun routa sulaa eli se ois normaali aika kun lumet lähtee. Jos laitat ennemmin, saat aikaisemman kukinnan. Pusseissa ilmoitetut kukinta-ajat pätee Etelä-Suomessa, pohjoisessa kannattaa ottaa vähän ennakkoa.
      Jos et pane suoraan ulos, niin esikasvata pienemmissä purkeissa ja istuta taimet isoon ruukkuun sitten, kun ne ovat vahvassa kasvussa. Isossa purkissa vesi valuu pohjamultaan eivätkä sipulit sinne yllä tai sitten tulee kasteltua ylenmäärin, kun pintamulta tuntuu kuivalta vaikka alempana on aivan märkää.
      Itse istutan sipulit ja mukulat taimimultaan maitopurkkeihin, kastelen istuttaessa kunnolla ja seuraavan kerran vasta kun lehdet ilmestyvät - näin saa hyvät juuret. Istutussyvyys 3 kertaa sipulin koko, samaan purkkiin voi panna useampia tai eri sorttia eri syvyyksille. Lannoituksen aloitan pari viikkoa lehtien ilmestymisestä, taimimullassa kun on vähän ravinteita. Lopulliseen astiaan panen kanankakkaa pohjamullan sekaan ja syksyllä oon saanut asialliset sipulit talveksi takaisin jääkaappiin.

      Jossain kaupassa oli viime kesänä perennaruukkuja, joissa väittivät kasvien talvehtivan ulkona. Semmostahan vois kokeilla, niin luonto hoitais homman - ne oli kyllä kamalan kalliita:(

      • Parempaan vastausta ei olisi voinut saada. Menemme huonena katsastamaan sipuleita, ja toivottavasti löydämme sopivia. Kiitos vielä kerran! Hyvää kevättä ja kesän alkua:-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5565
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2036
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1593
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1167
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe