oisi kiva tietää vähän enempi rottweileristä ku se on harkinnassa ollu mutta tutustua haluaisin paremmin rotuun... elikkä. Onko rotikalla millainen miellyttämisen halu, kuolaako kuinka paljon (kuolakammoinen ihminen en ole) sitten onko muuten mitään ihmeempiä kokemuksia, sopiiko tottikseen ihan kilpailutasolle asti vai onko liian ns. laiska. :D ja vastaan otetaan myös kokemuksia koulutuksesta ja niin pois päin.
kysymyksiä
5
715
Vastaukset
- tyki
Tuolta löytyy tietoa rotikoista:
http://koirauutiset.blogspot.com/search/label/rottweiler- mä vaan
" Pohjimmiltaan ystävällinen ja rauhallinen, lapsirakas; kiintyvä, kuuliainen, ohjattava ja työskentelyhaluinen. Olemuksesta kuvastuu alkukantaisuus; käytös on itsevarmaa, lujahermoista ja pelotonta. Rottweiler tarkkailee ympäristöään hyvin valppaasti." näin sanotaan suomen rottweiler yhdistyksen sivuilla, ja tämä pitää täysin paikkansa.
Rottweiler on mahtava koira tokoon, oppii helposti ja muistaa oppimansa.Eikä todellakaan ole mikään laiska koira! Meillä pojalla ainakin riittäisi virtaa välillä vaikka muille jakaa!
Mutta kuten monta kertaa on sanottu rottweiler tarvitsee johdonmukaisen ja tiukan koulutuksen ja hyvin koulutettuna se on aivan mahtava koira! joten kannattaa tarkkaan miettiä ennenkuin rotikan hankkii että onko valmis sitoutumaan sen koulutukseen. - Rrenne
mä vaan kirjoitti:
" Pohjimmiltaan ystävällinen ja rauhallinen, lapsirakas; kiintyvä, kuuliainen, ohjattava ja työskentelyhaluinen. Olemuksesta kuvastuu alkukantaisuus; käytös on itsevarmaa, lujahermoista ja pelotonta. Rottweiler tarkkailee ympäristöään hyvin valppaasti." näin sanotaan suomen rottweiler yhdistyksen sivuilla, ja tämä pitää täysin paikkansa.
Rottweiler on mahtava koira tokoon, oppii helposti ja muistaa oppimansa.Eikä todellakaan ole mikään laiska koira! Meillä pojalla ainakin riittäisi virtaa välillä vaikka muille jakaa!
Mutta kuten monta kertaa on sanottu rottweiler tarvitsee johdonmukaisen ja tiukan koulutuksen ja hyvin koulutettuna se on aivan mahtava koira! joten kannattaa tarkkaan miettiä ennenkuin rotikan hankkii että onko valmis sitoutumaan sen koulutukseen.kiitos tuo olikin aika lailla tiivistetty vastaus. (: elikkä siis rotikka ois tokoon hyvä mutta mites sitten agi?
- kirpu
Rrenne kirjoitti:
kiitos tuo olikin aika lailla tiivistetty vastaus. (: elikkä siis rotikka ois tokoon hyvä mutta mites sitten agi?
Rotikka on turhan raskas koira agilityyn, jos sitä tosissaan meinaa harrastaa. Leikkimielellä ja koiran iloksi miksipä ei vaikka koiratanssia :) Se on kuitenkin palveluskoira, joten maastolajit, kuten jälki tai haku, sopinevat tottiksen lisäksi parhaiten.
- iknowthis
kirpu kirjoitti:
Rotikka on turhan raskas koira agilityyn, jos sitä tosissaan meinaa harrastaa. Leikkimielellä ja koiran iloksi miksipä ei vaikka koiratanssia :) Se on kuitenkin palveluskoira, joten maastolajit, kuten jälki tai haku, sopinevat tottiksen lisäksi parhaiten.
Kannattaa kysellä kasvattajilta noita kysymyksiä, niin saat ainakin perusteellisen vastauksen ja kenties pentu löytyisi siinä siinä.
''Mutta kuten monta kertaa on sanottu rottweiler tarvitsee johdonmukaisen ja tiukan koulutuksen ja hyvin koulutettuna se on aivan mahtava koira! joten kannattaa tarkkaan miettiä ennenkuin rotikan hankkii että onko valmis sitoutumaan sen koulutukseen.'' Tuo on aivan totta, rotikan koulutukseen on sitouduttava täysin tai muuten seuraukset ovat arvattavissa..
Itselläni on kolmas oma rotikka menossa, ja aivan ihana rotu onkin! Tosin en ole oikein muihin rotuihin oikein perehtynyt, sillä vanhempani kasvattavat rotikoita ja koko pienen elämäni ajan olen ollut ko. rodun kanssa tekemisissä. Rotikkaa ei kannata ostaa vain sen ulkonäön ja sen tuoman egon vuoksi, joillekin henkilöille rotu tuntuu olevan vain 'munan jatke'. Mieti rodun hankkimista tarkkaan ja huolella. Jos olet sitoutunut kasvattamaan koirastasi yhteiskuntakelpoisen, niin onnea, olet löytänyt upea koiran ja ystävän itsellesi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku425128Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1012088Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel302016HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1151853Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151819- 1111730
Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma491097Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2371033Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.45944- 71931