hajottanut lokasuojia ym muoviosaa.Ajattelin noita ovakon kevytketjuja hommata,mutta jos pätkähtää niin tuhoa voi tulla enempi kun ketjujen hinta.Takapyörä on 38" ja etuset 28".
Onko ketjut takapyörissä
Tulee kalliiks jos
12812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Laita ruuvinastat,kevällä ne voi kiertää pois jos eivät ole kuluneet liika
mitään, ainakaan tähän mennessä. toinen talvi menossa liikennneketjut päällä, ja on hyvät. eivät haittaa missään suhteessa, ainakaan valtrassa.
ei oo nuo raskaatkaan ovakot mitään hajottaneet, vaikka aina on talvisin valtra niillä kilkuteltu, joskus kuuluu sellainen pauke, kun hakkaavat lokasuojiin yli 40vauhdis, mutta sielähän paukuttaa...
kanssa ajo on kuin kamelilla ratsastaisi.Kannattaa siirtyä ketjuista varsinkin maantieajossa nykyaikaan.
Minulla on itseruuvattavien nastojen lisäksi traktorin laatikossa mukana etupyöriin ketjut. Kerran jouduin ne laittamaan paikoilleen, kun painava peräkärry ei muuten suostunut ylittämään liukkaassa ylämäessä olevaa aurausvallia.
Joku pelotteli kerran, että itseruuvattavat nastat kiertyvät itsestään kumin sisään ilmatilaan asti. Ei ne 3 vuoteen ole minnekkään liikkuneet. Mutta etupyörien pienempien nastojen ruuvauskantit ovat pyöristyneet, joten annan olla nastojen paikoillaan kesätkin.
Jos vertaa esimerkiksi auraamista ja täden tukkikärryn vetoa tiellä, niin ensin mainitussa saattaa nastoilla pärjätä, mutta en lähtisi koittamaan nastoilla raskaan kärryn vetoa! Omaan traktoriin (Belarus->2-toiminen nostolaite) on tarkoitus hankkia ensi talveksi ketjut, niin saa painaa perälevyn jään/lumen sisään ja nostaa huoletta kytkintä, mikä ei onnistu nastojen kanssa... Hiukankin rankemmassa ajossa, esim metsässä, suosittelen unohtamaan ne "kaupunkiketjut", ei tule pidemmän päälle kästämään.
niitä ei edes huomaa tiellä ajaessa (n.45km/h) ja kyllähän nuo tähän asti on kestäneet, mutta kulumisen merkkejä näkyy jo (ketjut n. pari vuotta vanhat) ja tilattu isojoen konehallilta.
..sitten vähän kiristäisi niitä ettei hakkaa lokasuojiin????????????
pettää niin sakkelit ekana menee.Ovat kettinkien heikoin lenkki.
Riimut renkaissa syövät niin mahdottomasti itse rengasta, varsinkin asfaltilla ajellessa. Nastoilla eivät kulu juuri yhtään.
Kevytkettingitkin syö renkaisiin pieniä liuskamaisia palkeenkieliä kylkiin ja jotkut harkon päät on murtuneet vaikka ketjuissa ei näyttäisi oleva teräviä särmiä.Tiellä ajossa nopeus vaikuttaa kai siten että aina kumia jää johonkin lenkin väliin nipistykseen ja se silppuaa harkon päistä pieniä murusia.
ketjuille jos ei ole ylikoon renkailla tilannu. kannattaa ostaa nelivetotraktori niin ei tarvi niiden ketjujen kans värkätä. vaikka se takaveto tuntuu niin ketterältä niin neluiveto puskee kyllä lunta niin vahvasti että kuitenki nopeampi ja kääntyy lähes paikoillaan kun polkaisee toisen puolen pyörät lukkoon. pelkästään etupyöriin ei saa ketjuja asentaa koska lukko päälle kytkettynä toisen etupyörän ollessa ilmassa katkaisee vetoakselin.