Paranormaaleja kokemuksia?

Oletko koskaan kokenut mitään sellaista, jonka voisi luokitella paranormaaliksi kokemukseksi kuten henkien näkemistä (meedio), nk. selvänäköisyyttä eli ennustamista, enneunia tai vieraita toislta planeetoilta?

Ok, tiedän kyllä että tällaisellekin varmaan löytyy joku palsta jostain mutta haluankin kuulla 40 ikäisten kokemuksia ja uskon keski-iän tuoneen jo tervettä analyyttista pohdintaa kun kokemuksianne olette käyneet läpi.

Itse olen nähnyt vain nk. enneunia joskus harvoin, kokenut dejá vuun mutta kaipa nekin on järjellä selitettäviä.
14464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Enneunia olen nähnyt useitakin.Ja enkelin olen nähnyt ja kuullut.Ilmestyi kirkas iso hahmo,joka tuli vasemmalta minua kohti.Kun oli kohdallani,isojen siipien havina kuului todella voimakkaana.Ihan kuin joku iso lintu olisi lentänyt pääni yllä.Mutta olin tuolloin autossa.Kirkas hahmo poistui oikealle.Jähmetyin siihen paikkaan ja itku tuli.Oli todella mieleenpainuva tapahtuma.Tätä on vaikea uskoa,mutta totta joka sana.

Äänestä

olevan. Ihan sellasia, että on todisteita. On helpottavaa tajuta, ettei kaikki oo tässä. Mulla on turvallinen suhde noihin asioihin. Mutta nyt henkiset asiat on alkaneet avautua. Oon alkanu ymmärtää paremmin. Mutta voi voi kun näkee missä harhassa itsekin elää eikä osaa irrottautua. Tällä hetkellä tuntuu, että nää ilmiöt lisääntyy vauhdilla ja henkisyys maailmassa.

Äänestä
  • yhden ihmisen hahmossa silmät kiinni. Ei se tarkoita, että se ihminen olisi täydellinen. Jotkut kristityt jo kauan sitten kertoivat katselevansa Jumalaa. kasvoja. Sekin on outoa, että joku toinen kertoo samoja kokemuksia 100-luvulta. Se sekoittaa jos kasvot ovat tutut. Vähän vaikeampaa asennoitua.

    Äänestä

Miksi unia, miksi ei totuus. Kuolemaa ei ole, ei taivasta ei helvettiä.

Äänestä
  • Taivaan on pakko olla olemassa koska nyt elämme helvetissä.

    Äänestä

Näen säännöllisen säännöttömästi unia. Kun näen, ne ovat aika "selviä" eli ei sellaisia mitä näin pikkupoikana: täysin sanoin kuvaamattomia - abstrakteja.

Minulla on ollut aina huono tuuri valintatilanteissa (myös peleissä...) ja se varmaan toteutuu myös unissa. En ole huomannut, että positiiviset unet olisivat juurikaan toteutuneet mutta negatiiviset kyllä, vaikka hyvä niinkin, osaa asennoitua.

Kerran näin ihan neutraalin unen, jossa olin paikassa jossa en kuvitellut enään tulevaisuudessa olevani. Mietin sitä pitkään, pitkin päivää ja se jäi jostain syystä mieleen. Kuinka ollakaan, se liittyi tulevaan työpaikkaani :)

Kun näitä yhteensattumia on tapahtunut, osaa jo ennalta aistia mikä voisi olla enne ja miten se toteutuu/toimii.

Äänestä

Unet tuppaavat toteutumaan, tavalla tai toisella.
Pahoin pelkään että ennen kuun loppua tulee jokin yllättävä menoerä sillä viimeöisessä unessani ryhdyin siirtämään säästötililtäni 20 euron summaa käyttötililleni. Ei siis mikään järettömän iso lasku mutta jotain akuuttia menoerää ounastelen olevan tulossa...

Äänestä
  • Kuolin ja heräsin, lääkärienkin mielestä, diagnoosi: "ei tällaista tapahdu, tästä ei ikinä puhuta tämän huoneen ulkopuolella, koska ei kukaan koskaan usko meitä", tämä Tampereen Yliopistollisessa sairaalassa aikanaan.Kävin taivaassa, pyysin Jumalalta päästä takaisin ja päästi, tunsin fyysisesti kun veri hulvahti takaisin aivoihin, näkö, kuulo, ja lihasvoimat etc.palasivat, olin ihan valkoinen, ruumis, kesti hetken että veri palasi kaikkialle.
    No siitä lähtien olen sitten aistinut kuolleet, nähnyt enkelit ja tajunnut että minulla on yhteys sekä tänne että sinne.Kuolleita en voi nähdä, enkä kuulla mutta tunnen kun he ovat läsnä ja tiedän mitä heillä on asiaa.Enkelit näen kun kyseessä on kuolintapaus.Tulevat tukemaan surevia ja olemaan läsnä antamassa voimaa, kukaan muu ei voi nähdä heitä, enkä minä voi kertoa.En kai minä nyt kellekkään tästä julkisesti puhu ettei tule hullun leimaa.
    Taivaassa oli kaikkea erikoista, kuten väriä vaihtavia hedelmiä.Jotkut istuivat jossakin ihme katsomossa siellä hopeinen pallo leijumassa ilmassa edessään ja sieltä sitten katseltiin jotakin, todella kummallista, enkä nähnyt mitä katselivat.

    Äänestä

Olen irtautunut ruumiistani monesti, olllut yhteydessä humanoideihin. Olen lisäksi nähnyt valveunia, mutta nen eivät ole paranormaaleja ilmiöitä. Ruumiista irtautuminen ei ole kovin hallittua, ja että sen saa aikaa vaatii kärsivällisyyttä uneen siirtymisessä, kahvi voi auttaa juomalla sitä paljon päivällä. Liukuminen uneen on silloin hitaanpaa. Valveuniin pääsee helpohkosti.

Minulla on yksi humanoidi joka on vissiin ihastunut minuun, nukkuu usein kanssani. Ei mikään kaunota noin 3 metriä piktä langanlaiha, iso pää ja pitkät ohuet sormet. Isot silmät.

Äänestä
  • ...mielenkiintoista.

    Äänestä

Uskon tuonpuoleisessa olevien olevan meidän vielä täällä olevien kanssa yhä henkisessä yhteydessä.

Tämä ei ole huuhaata, vaan täyttä totta.

Kun mieheni poistui kovin äkillisesti täältä maan päältä joitakin vuosia sitten näitä alkoi tapahtua.

Muutama esimerkki
Puhelin soi, hänen numeronsa. Olin juuri ajatellut että mitenkä tästä suosta selvitään. Linjalta
kuuluu tuut tuut tuut ja koko puhelin oli lähelläni kirjahyllyssä. Nuemro oli irtisanottu vuosia sitten
ja kortti tyhjennetty.

Vien lasta kouluun ja auto hyytyy ylämäkeen. Lapsi sanoo älä huoli, kyllä iskä auttaa meitä.
Istuu hetken silmät kiinni kädet ristissä ja auto lähtee menemään kuin palmun alta.
Lapsi toteaa ilahtuneena että mähän sanoin, iskä auttaa

Istun yöllä yksin ulkona terassilla, lapset nukkuu ja katson tähtitaivasta, mietin kuinka tästä mennään
eteenpäin. On kirkas pakkasyö; samalla kaksi lumipalloa tulee katolta alas jalkoihini.
Nostan katseen ylös ja näen tähdenlennon. Hyvää yötä sinulle.

Mietin meidän auton myyntiä, liian kallista pitää kahta.
Menee pari minuuttia kun joku kaverin kaveri soittaa että tiedätkö kellä oisi auto myynnissä ?

Koitan järjestää lapselle työharjoittelupaikkaa. Näen kaupassa tuttavan joka kyselee meistä
ja paikka järjestyy samantien palolaitokselle ja samalla lapsen tuleva ammatti.

Niin paljon lohduttavia unia !
Hän on käynyt kertomassa minulle syyn lähtöönsä täältä ja esim viime yönä kun pohdin taas
kuinka tässä rahallisesti pärjätään , hän tuli "luokseni" otti tuttuun karhunsyleilyynsä ja
piteli siinä sanoen että kaikki kyllä järjestyy hyvin. Hän on meidän kanssa koko ajan.

Niin tyyni, niin rauhallinen, niin seesteinen ja harmoninen.
Vaikka eläessään oli itse" demoni" kun oli kyse perheestä, jääkiekosta, maratonista tai
työnteosta.. aina satakymmenen lasissa :o)
Ihan kuin mitään sairautta (yllättävää ja kuolemaan johtavaa) ei oisi koskaan ollutkaan.
Näissä unissa on aina sama habitus jopa niitä nuoruusvuosien silmäniskuja myöten.

En ole hullu, enkä heikkopäinen vaan uskon vakaasti että elämä jatkuu tuonpuoleisessa
ja että meistä pidetään huolta.

http://www.youtube.com/watch?v=lhZkdE93PSE

Äänestä
  • Sinun viestisi kosketti herkkyydellään.
    Toivotan kaikkea hyvää.

    Äänestä

Olen oppinut uskomaan maailmaan, jonka näkemiseen täytyy jaksaa kasvaa ja luottaa näkemäänsä.

Äänestä

näen enneunia. Pari vuotta sitten esim. näin unen, jossa tapahtui vaikka mitä outoa ja ihmeellistä. Viime torstaina kävin tyttäreni kanssa elokuvissa ja totesin, että unen nimi oli mitä ilmeisimmin "Liisa ihmemaassa 3D". Kirjaimellisesti kohtaus kohtaukselta. Täsmälleen sama.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jepjepjippii kirjoitti:

Oletko koskaan kokenut mitään sellaista, jonka voisi luokitella paranormaaliksi kokemukseksi kuten henkien näkemistä (meedio), nk. selvänäköisyyttä eli ennustamista, enneunia tai vieraita toislta planeetoilta?

Ok, tiedän kyllä että tällaisellekin varmaan löytyy joku palsta jostain mutta haluankin kuulla 40 ikäisten kokemuksia ja uskon keski-iän tuoneen jo tervettä analyyttista pohdintaa kun kokemuksianne olette käyneet läpi.

Itse olen nähnyt vain nk. enneunia joskus harvoin, kokenut dejá vuun mutta kaipa nekin on järjellä selitettäviä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu