Jaksaako 6.en rengasmelua kuunnella pitkillä matkoilla?
Rengasmelu
vuyot
143162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
itse, niin toteat asian laidan. Tästä äänekkyydestä/äänettömyydestä on jostain syystä syntynyt suhteettoman iso jutun aihe. Löytyy sekä äänettömämpiä, että äänekkäämpiä vaihtoehtoja. Oman kokemuksen perusteella voin todeta, että ainakaan Suomessa ajettavilla nopeuksilla ei ole häirinnyt pätkääkään. Ehkä se on niin, että kun on varsin onnistunut paketti ssatu aikaiseksi, niin naapurimerkkien "kannattajien" täytyy ottaa varsin epätoivoisetkin perustelut käyttöön mollatakseen kilpailevaa merkkiä. Sinänsä lapsellista, miten se heiltä on pois jos joku ostaa Mazdan.
Vajaan 1000km kokemuksella voin sanoa, että rengasmelu ei ole häiritsevä tekijä, mutta ei myöskään paranna matkustusmukavuutta. Tietysti kaikki on kiinni siitä mihin on tottunut. Itse ajelin aikaisemmin 99-mallisella 500-sarjan bemulla, johon ei kuulunut muuta kuin pientä suhinaa motarivauhdissa. Mazdassa kuuluu muutakin, mutta äänen sävy ei ole ärsyttävä, sekä rengasmelu peittyy muuhun meluun nopeuden noustessa :))
Aion kuitenkin teettää ruostesuojauksen ja äänieristyksen kunhan kiireiltäni kerkiän.
Vastaus kysymykseen: Jaksaa. Melusta voisi sanoa, että "pieniä on silakat joulukaloiksi"
Testien mukaan esim. Vekkuliin verrattuna Mazda on 5 dB (60 km/h) - 3 dB (120 km/h) meluisampi.
Desibelithän on logaritmisia ja 10 dB:tä tarkoittaa että äänen intensitetti on 10x. 3 dB on vastaavasti 2x äänen intensiteetti, eli Mazdahan on vähintään 2x meluisampi kuin esim. Vectra. 6 dB tarkoittaa taas 4x meluisampi eli 5 dB noin 3,5x meluisampi kuin Vekkuli. Näin siis teoriassa.
Desibelierot on paperilla pieniä, mutta kuultuna isot ja selvät.
Se miten kukin mieltää melun ja erot on taas aivan eri asia.
Mikähän testi on kyseessä? Tuulilasin uusimmassa farkkutestissä Vekkulille saatiin isommat dB-lukemat kuin kuutoselle. Aiemmissa Tuulilasin 4-ovisten testeissä erot ovat olleet myös korkeintaan 2 dB eri nopeuksilla ja TM:n farkkutestissäkään ei eroa ollut sen enempää.
Eli Vekkuli TM 11/2002 ja Mazda TM 12/2002. Molemmat sedaneita: Mazda 2,3GT ja Vactra 2,2
Jostain on myös levinnyt käsitys, ettei ihmiskorva havaitse alle 3 dB:n äänenpaine-eroja ja että sitä voisi soveltaa myös autojen meluisuuden vertailuun.
Joka tapauksessa autossa melun sävy on monesti merkittävämpi tekijä kuin äänenpainetaso. Huminaa sietää paremmin kuin jyrinää tai pörinää :)
Ainakin sedaneissa ja viistoperissä Vectra on selvästi Mazdaa hiljaisempi. Farkkuja en ole ajanut kummastakaan. Enkä kumpaakaan omista.
Arvelinkin että tuosta on kyse. Mazda6 on TM 12/2002 koeajossa GT-mallina eli 215/45 R17 renkailla. Kuutosen vakiorengastus on 195/65 R15. Noilla matalaprofiilirenkailla varustettua autoa ei voi verrata toisen automallin vakiorengastukseen. Tuo vertailu ei siis anna mitään kuvaa autojen melutasosta ja mittaukset on voitu jopa tehdä eri tien pätkällä ja meluunhan vaikuttaa sekin onko asvaltti märkä.
Vertailuja voi tehdä monen auton yhteistesteissä, jolloin autoissa on niiden maahantuojan asentama vakiorengastus ja mittaukset tehdään samalla testipätkällä vuoron perään ja samalla kelillä. Silloinkin jotta voitaisi tehdä täydellinen vertailu melutasosta pitäisi autoissa olla täsmälleen saman merkkiset ja kokoiset renkaat. Tuossa Tuulilasin farkkutestissä oli kaikissa autoissa Nokian Hakkapeliitta 4 nastarenkaat, joten sen tulokset ovat jo vertailukelpoisia.
Oliko Tuulilasissa noita dB arvoja?
Tuulilasin kaikissa autovertailuissa on tehty dB-mittaukset eri nopeuksilla ja melun kokonaisarvosanaan vaikuttaa lisäksi korvakuulolla koettu melu. En muista dB-arvoja, mutta uusimmassa farkkuvertailussa kuutonen sai 13 pistettä ja Vectra 12 pistettä. Maksimi on 15 pistettä.
Yllättävä tulos, sillä tiedän omasta kokemuksesta kuutosen olevan selvästi meluisampi 4- ja 5-ovisena kuin Vectra. Mutta siltikään eroa ei ole ollut Tuulilasin aiempien 4-ovisten autojen vertailuissa paljon dB-mittarin mukaan. Korkeintaan 1-2 dB eri nopeuksilla Vectran eduksi. Muistaakseni viimeisimmässä 4-ovisten vertailussa Vectra sai 14 pistettä ja kuutonen 12 pistettä.
Niin tuo dB:n logaritminen asteikko tekee tepposet. Eihän nuo 3x kalliimmat autot, jotka ovat vekkuliakin PALJON hiljaisempia ole kuin muutaman dB hiljaisempia. Kuten todettua 3 dB tarkoittaa 2x hiljaisempaa sisämelua.
Kaneettina voin todeta, ettei kannata tuijottaa liikaa noihin testien numeroarvoihin vaan käydä itse toteamassa asia koeajon merkeissä. Kaikki riippuu loppupelissä siitä mitä autossa arvostaa.
Omakin kun on 323 "mölytoosa"
Itse kävin koejamassa 6 farkun 2 litrainen, renkaat Continental CV2 16 tuumaiset. Koejaoon tulin ja lähdin Opel Astra G:llä alla 195/60-15 HKPL Q. Rengasäänissä oli pieni ero (jonka tulkitisn johtuvan rengaskoosta), moottorinäänissä erityisesti kiihdyttäessä valtava ero.
Koeajoin sitten myöhemmin Vectra-farkun 215/55-16 HKPL Q renkailla joka taas tuntui todella hiljaiselta astraan verrattuna.
Itse osin tästä syystä laski kiinnostus 6:seen reippaasti. Kuukausi on aikaa päättää mikä auto menee tilaukseen.....
Mikä vitun Vekkuli? Haista vittu!
arkaan paikkaan, kun noin meni herne palkoineen nenään?
Niin ja hyvältä haisee! Kokeilisit itse niin tietäisit, vai kiinnostaako vain kaksilahkeiset?
Tämän rimpsun luettuani ei voi kuin todeta jotta "pieniä ovat silakat joulukaloiksi"