Migreeni+pyörtyminen

emile

Hei! Onko teistä kellään ollut migreenikohtauksen yhteydessä tajunnanmenetystä tai pyörtymistä? En ole löytänyt vielä ketään muuta, joka kärsisi samasta oireesta kanssani. Omat lääkärinikään eivät osaa sanoa mistä tämä voi johtua, olen ollut tajuttomana monesti muutamasta sekunnista pisimmillään 16 minuuttiin pahojen kohtausten aikana. Onko kukaan kuullut vastaavasta?? Haluaisin kipeästi apua tilanteeseen.

4

5503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärsivä nainen

      Ihme juttu, etsin juuri netistä syytä omiin vaivoihini ja löysin sinun tekstisi! Etsin samoin migreenin yhteyttä tajuttomuuteen. Itselläni tajuttomuus ei kestä kauaa. Minä pökerryn. Oireeni menevät näin:

      Yhtenä päivänä minä masennun ja olen ihan poikki. Minun on myös vaikea kävellä suoraan ja olen aika jumissa fyysisesti ja mentaalisesti.. Sitten saan omituisia tuntemuksia kehossani ja näen joskus jopa salamoita (ne ne vasta hämmentäviä ovat) Kun koko huone vilkkuu kuin ukkostaisi. Seuraavana päivänä alkaa varsinainen migreeni kohtaus ja kipu alkaa niskasta, oikealla puolella. Se sieltä etenee korvan taakse ja ohimoon ja sitten silmän taakse ja kipu yltyy sellaiseksi, että hengittäminen sattuu. Tässä vaiheessa tekee mieli itkeä. Pahinta on tunne siitä, että pää tyhjenee ja tulee keveäksi ja sitten., wumps pyörryn. Mutta tämä on tosi kyhytkestoinen juttu, enkä mihinkäämn koomaan vaikene, mutta tipahdan kylläkin, ellen ole makaamassa. Jos olen makuuasennossa, filmi menee vain tyhjäksi vähäksi aikaa. JOs olen pelättnyt jopa aivovereitulpaa tai jotain vuotoa, mutta ei se sitä taida olla. Saaan tällaisen kohtauksen pari kertaa kuussa. Yleensä ovulaation aikaan tai kuukautisten aikaan, joten jokin linkki hormoneilla on.

      • kärsivä nainen

        Kamalia kirjoitusvirheitä, no syytän siitä pään alueen vammojani heh ;)

        Tarkoitin sanoa, että joskus olen pelännyt jopa aivoveritulppaa tai vuotoa, mutta ei se sitä varmaankaan ole, kun pari kertaa kuukaudessa vain tulee tämä kohtaus.


    • Pökry

      Joskus parikymppisenä pyörryin, kun oli migreenikohtaus. Muistan vain, että olin menossa sängyltä laittamaan telkkaria pois päältä ja seuraavaksi heräilin lattialta. Kelloa on tajunnut katsoa, että kuinkakohan kauan siinä olin makoillut...Aika pelottava kokemus. Koskaan sitä ennen tai sen jälkeen en elämässäni ole pyörtynyt. Mulla nuorempana oli muutenkin migreenikohtaukset aika rajuja: kasvot, kädet ja jalat puutui ja tuli oksettava olo. Oksentanut en kuitenkaan migreenin takia ole.

      Nykyään migreeni on pysynyt hallinnassa, kun osaan välttää sitä aiheuttavia tekijöitä, esim. alkoholia. Joskus taas syön esim. suklaata tai juusto paljon, jos haluan että kohtaus iskee. Kohtaus nimittäin tavallaan puhdistaa, sen jälkeen on virkeä olo. Lääkkeillä en migreeniäni enää hoida, koska ne vaan siirtää kohtausta. Myös säännöllinen ruokailu auttaa minulla pitämään migreenin loitolla. Kun syö jotakin pientä, vaikka hedelmiä vähintään kolmen tunnin välein, ei migreeni vaivaa läheskään niin usein kuin ennen.

    • lepppis1

      Moi! Mulla on kans ollu pyörtyilyä ja menin sitten pelkän pyörtyilyn takia lääkäriin. Multa tutkittii kaikki sydän ja pää ja kaikki mutta mitää ihmeellist ei löytyny ja lääkäri sanoi että mulla on yksi migreenin muoto (mulla siis ennestää migreeni jo) ja nyt mul on estolääkitys ihan tavis migreenii ja se on auttanu enkä enää pyörry.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe