Kihlasormusfiasko (melkein)

Sormuksenostaja

Menimme neljä vuotta sitten kihloihin ja häät ovat piakkoin. Ongelma on, että minulle jäi kauhea muisto sormuksen ostosta. Myyjä oli todella töykeä, vaikka tiesin jo mennessäni liikkeeseen millasen sormuksen haluan: Sandbergin valkokultaisen seitsemällä timantilla (olimme silloin seurustelleet 7 vuotta). Kävimme tuossa kauppakeskuksen liikkeessä aika myöhään illalla, joten olikohan myyjällä ollut liian pitkä työpäivä?
En edelleenkään suostu kyseiseen liikkeeseen menemään, vaikka se on lähin ja haluan saman sarjan sormuksen myös vihkisormukseksi.
En tiedä mikä häntä sormusesittelyssä niin hirveästi inhotti. Olen ihan tavallinen naisihminen, en tinkinyt, enkä vaatinut mielestäni liikoja. Miehelle tuli siinä katsellessamme puhelu, ja olin purskahtaa itkuun kun hän meni ulos puhumaan ja itse jäin niitä sormuksia yksin katselemaan. Lopulta valitsin yhden ja olen ollut siihen tyytyväinen, vaikkakin kokoa jouduttiin myöhemmin pienentämään.
En halua mitään muuta kuin asiallista palvelua, ei mitään mairittelua. Miten voikin yksi ihminen pilata niin tärkeän hetken ??
Miehen sormus ostettiin stockalta hullujenpäivien aikaan ja palvelu oli asiallista ja mukavaa, vaikka siellä oli varmasti myyjällä ollut kiireempi päivä.
Olen jo harkinnut sormuksen ostoa netistäkin, mutta kait se on uskallettava ihan alan liikkeeseen kuitenkin..

5

1537

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neit.

      Jos kihlasormuksen ostosta on kulunut jo neljä vuotta, niin herranen aika, tuskinpa ko. myyjä sua enää muistaa jos edes on siellä enää töissä. Ja mahtaako olla liikkeen ainoa myyjä? Jos ei ole, niin hyvin voit pyytää toista myyjää palvelemaan sinua.

    • ,,,

      Olisit tehnyt valituksen myyjästä, jos palvelu kerran oli noin kauheaa. Itse olisin varmaan kävellyt ulos liikkeestä.

      Menet vain rohkeasti liikkeeseen. Jos sama moukka vielä sattuu olemaan töissä ja palvelu on yhtä töykeää niin sitten voit suorittaa ostoksesi jossain muualla. Myyjää voi muistuttaa siitä, että hän on asiakaspalvelutyössä ja käytöksen pitäisi olla sen mukaista, ei kuitenkaan kannata alentua samalle tasolle ja alkaa sättimään myyjää tms. Ala-arvoisesta käytöksestä kannattaa tehdä valitus.

      Itse en yleensä jaksa välittää töykeistä asiakaspalvelijoista, ellei palvelu ole todella törkeää. Esim. kerran eräässä liikkeessä maksukortit eivät toimineet, eikä asiasta oltu ilmoitettu missään. Käteisvarani eivät riittäneet kaikkien ostosten maksamiseen, joten osa ostoksista piti jättää pois. Tilanne sinällään oli melko nolo koska jono oli pitkä ja muut asiakkaat ärtyisiä, koska eivät tienneet syytä jonon hitaalle etenemiselle. Jokaiselle asiakkaalle ilmoitettiin vasta maksuvaiheessa: "sori, toi kortti ei käy".

      Myyjä nosti hirveän älämölön kun minä(kään) en tiennyt korttien toimimattomuudesta eikä käteistä löytynyt tarpeeksi. Piti sitten vielä muiden asiakkaiden kuullen huudella toiselle myyjälle meikäläistä halventaen, että: "avaatko sen toisen kassan kun blaa blaa blaa". Pidättelin kiukkuani, vaikka myyjän käytös oli todella loukkaavaa. Kotiin päästyäni surffailin heti firman nettisivuille ja tein elämäni ensimmäisen valituksen, kuvailin tapahtumat yksityiskohtaisesti, kerroin kellonajan sekä myyjän tuntomerkit. Toivottavasti myyjä joutui edes puhutteluun.

      Entisenä asiakaspalvelijana tiedän, että suomalaiset ovat kovia valittamaan ja vielä liioittelevat asioita sekä "keksivät omiaan" tehostaakseen valitusta. Sitten on kaltaisiasi, jotka eivät uskalla valittaa oikeasti huonosta asiakaspalvelusta vaan itkeskelevät itsekseen ja nämä "hirviöt" saavat jatkaa muiden asiakkaiden tylyttämistä.

    • klmlömkö

      kamalaa myyjä sanoi, että vielä 4 v kuluttua siitä traumaa kannat? Jonkin hyvin henk koht loukkauksenko? Muuten en ymmärrä, että aikuinen ihminen alkaa melkein itkeä vieraan aikana?

      No mikä pakko on mennä juuri siihen liikkeeseen? Kai samanlaisia sormuksia muualtakin saa? Ja jos on pakko mennä juuri siihen liikkeeseen ja tiedät, millaisen sormuksen haluat, niin pistä mies asialle. Itse asiassa itsellä homma kävi niin, että mies osti vihkisormuksen kriteerillä "kolme timanttia, kiitos" eli hankki samankokoisen sormuksen kuin minun kihlasormukseni oli oman makunsa mukaan. Loistavan valinnan teki.
      Ja tosiaan: netin kautta saa sormuksiakin.

      • Sormuksenostaja

        Nyt on vihkisormus ostettu. Ostimme sen stockan Lindroosilta, kävin ensin itse katsomassa ja senjälkeen kävimme sen miehen kanssa ostamassa.
        Se tilanne on mielestäni erittäin ainutlaatuinen, ja siksi tuo kihlasormuksen ostotilanne kismittää -näinkin monen vuoden jälkeen.
        Mutta sain mukavaa, asiallista palvelua nyt ja vaikken muista edes minkä näköinen myyjä oli, niin jäi kiva tunne siitä, että sain mitä halusin.


    • asdg

      Oikeasti. Get over it.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2341
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      30
      1157
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      953
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      942
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      611
      912
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      790
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      666
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      666
    Aihe