Toyota Verso on tila-autoista...

13636
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

jotakin positiivistakin Toyotan leorissä tapahtuu.

Äänestä

"päässyt mukaan takaisinkutsukamppanjaan?

Äänestä

Hyvä tulos, mutta ei nyt sentään vielä tuollaista kannata julistaa, kun vasta viisi autoa on uuden pisteytyksen mukaan testattu.

Kannattaa vähän katsoa sitäkin minkälaisia muut nyt testatut autot olivat. Esimerkiksi Citroën Nemo painii hinnaltaankin aivan eri luokassa kuin Verso.

Äänestä

Mukana joukko muita "huippuja" Kia, Seat, Citikka ja Nissan. Siinäpä oikea laatu viisikko.

Äänestä
  • että jos ymmärrät luettua, niin testiä on tiukennettu.
    Eli kaikki vanhatkin testit on voimassa, mutta viimevuonna ja sitä ennen testatuissa autoissa esim just ja just viisi tähteä saaneet eivät enään tänä päivänä saa viittä tähteä vaan neljä!!!
    Eli on aivan sama mitkä kaikki merkit olivat nyt sattumalta samaan aikaan testissä.
    Totuus on se, että Verso sai 5 tähteä uudessa tiukennetussa testissä!
    Verso olisi saanut 5 tähteä, vaikka mukanan olisi ollut esim. Volvo S80, Mercedes E-sarja, Audi A6, VW Tuoran, Peugeot 5008, Ford Smax jne...
    Se testi tehdään aina samalla tavalla!!!

    Äänestä

Alku talvesta Verson tilasin ja Tammikuussa sen sain.
Tilaushetkellä tuota törmäystestiä ei vielä oltu tehty, joten pieni riski oli sillä kohtaa, kun kaupan tein.
Mutta olisihan se pitänyt arvata, että Toyota laatuun voi tässäkin asiassa luottaa. :-)
Ompa mukava kuulla, että autoni onkin todella turvallinen. Varsinkin kun testistä tuli 5 tähteä, vaikka testiä on tiukennettu.
Ompahan autolleni tullut kunnon talvitestikin heti kahden ensimmäisen kuukauden aikana.
On ollut pakkasta jopa -35C, on tullut lunta ja viime viikolla ollut suojaa ja pakkasta.
Hyvin on selvinnyt Verso siitäkin. Kaikki on toiminut niin kuin pitää. :-)

Äänestä
  • kun suurin osa palstalla jonottelee korjaamolle,nimenomaan laatuongelmien takia.Koko puljun pää johtaja pyysi anteeksi ja myönsi laatuongelmat..

    Äänestä

  • losiyr kirjoitti:

    kun suurin osa palstalla jonottelee korjaamolle,nimenomaan laatuongelmien takia.Koko puljun pää johtaja pyysi anteeksi ja myönsi laatuongelmat..

    oman kotteros puolesta...Vai onko jo kilvet irrotettu?

    Äänestä

  • losiyr kirjoitti:

    kun suurin osa palstalla jonottelee korjaamolle,nimenomaan laatuongelmien takia.Koko puljun pää johtaja pyysi anteeksi ja myönsi laatuongelmat..

    No niin aloitetaanko taas.

    Mikäs nyt sitten on uusi saman hintainen mikä on joka suhteessa parempi?

    Joka kerta kun kysyn tätä samaa, tulee ensin pari vastausta "kaikki on parempia" ja kun yritetään saada merkkiä ja mallia esiin niin kesksutelu loppuu.

    Tojotalla on laatuongelma kaasupolkimen kanssa aivan samalla lailla kuin VAGlla on vastaavan tapainen kaasupoljin ongelma juuri nyt päällä. Siitä vaan ei puhuta mutta pajoilla on autoja odottamassa uutta poljinta. Minunkin Superb oli kaasupolkimen vaihdossa jokunen viikko sitten kun se jäi ajon aikana pohjaan

    Muutama vuosi sitten BMWllä oli Saksassa iso haloo kun 300 sarjalaisissa ruostui kolmessa vuodessa kori puhki takajoustintuen yläpäästä. Se ei varmaan ollut turvallisuutta vaarantava asia... Edelleen VAG dieseleillä esiintyy tehojen katoamisia mikä ei varmaan myös ole minkäänlainen laatuongelma.

    Niinpä kerroja nyt ihan kaikessa rauhassa täydellinen pienemmän ja isomman perheautoluokan auto joka on joka suhteessa selvä voittaja. Itselle ei tulee mieleen yhtään ylitse muiden. Kaikissa niissä on omat ongelmansa.

    Äänestä

  • losiyr kirjoitti:

    kun suurin osa palstalla jonottelee korjaamolle,nimenomaan laatuongelmien takia.Koko puljun pää johtaja pyysi anteeksi ja myönsi laatuongelmat..

    laatuongelmat?
    Voitko kertoa?
    Älä vain tule esittämään sitä kaasupoljin ongelmaa.
    Yhtään tapausta suomesta ei ole löytynyt.
    Ja jos yli 8000000 kaasupolkimen juokossa on muutama viallinen, niin se ei ole laatu ongelma!

    Äänestä

...vaikka nämä kaksi automallia onkin testattu vanhemman ohjelman mukaisesti, niin nämä ovat niitä "oikeita" tila-autoja, eli mahtuu 7 aikuistakin sisään!

Ja sitten kun otetaan huomioon niiden omamassa (1800-1900 kg) ym. muut mitat, niin Versolla ei ole jakoja, jos sattuisi yhteentörmäys!

Renault Grand Espace IV-sukupolvi vm. 2002 alkaen:
http://www.euroncap.com/tests/renault_espace_2003/162.aspx
- Euroopan eniten myyty iso-tila-auto!
- Tämä Espace "panssarivaunu" teki selvää jälkeä isosta maasturista:
http://www.youtube.com/watch?v=Ad8dHYAIhZ4

Ford Galaxy vm. 2006 alkaen:
http://www.euroncap.com/tests/ford_galaxy_2006/264.aspx

Ja nyt on tulossa vielä uusi VW Sharan samaan kokoluokkaan, pituus n. 4,85 cm ja leveys 190 cm.
http://www.worldcarfans.com/110030224826/volkswagen-sharan-takes-a-geneva-bow

Äänestä
  • Ei ole jakoa yhteen törmäyksessä espacella jos ajaa linja-auton kanssa yhteen!

    Pieleen meni!
    Jos linja-auto ja panssari vaunu törmää yhteen ei ole linja-autolla mitään jakoa.

    Unohtuu että ei se auto mitään tee vaan kuki on usein PIITTAAMATON toisesta autosta ja sen sisällä olevista ihmisistä.Siinä se suurin ongelma on.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


turvallisin!. kirjoitti:

http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/vain-toyota-versolle-viisi-tahtea-uudistetussa-euroncap-testissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu