Ihan hyvä peli tuntuu olevan Tucsonin seuraaja ix35:
http://www.iltasanomat.fi/autot/1929905
http://www.iltasanomat.fi/autot/1929905
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Toinen koeajo:
http://www.iltalehti.fi/autot/2010021411097877_at.shtml
Perhana kun tätäkin tuli odotettua ja nyt joka koeajossa valitetaan jousituksen pintakovuudesta. Ei hyvä.
Autobildista luin viimeksi.
Oottele vähänaikaa niin Dacialta tulossa tosimagee Cittari... On neljäävetoo yms hienoo eikä hinnalla pilattu, se on jo senhintanen ettei pikkunaarmut harmita.
Kun kestäis vaan...
Uudessa Teknikan maailmassa sanottiin jousituksen olevan pintakova. Moottoritienopeuksissa hiljainen, kuitenkin ilmavirran suhinnat kuuluvat. Tämä etelä-euroopan teillä, Suomessa voi olla siten toisin.
Onkohan kukaan tehnyt vertailua nykyisen Tusconin ja Kia Sportagen välillä eli onko näiden jousituksen pintakovuudessa eroa? Lähinnä mietin, että voiko odottaa uuden Sportagen olevan ajotuntumaltaan samanlainen ix35:sen kanssa.
Hyvä varmaan muuten, mutta askel katumaasturista henkilöauton suuntaan. Paremmin crossover kuin katumaasturi, silä maavaraa on vain 17 cm.
Valitettavasti uusi Tucson ja Sportage eivät edeltäjistään poiketen välttämättä ole maasto-ominaisuuksia arvostavan valintoja. Myös muotoilu henkii muutosta entistä "kaupunkimaisempaan" suuntaan.
Onko jollain tarkempaa tietoa hinnoista?
alkaen ja dieselit 31000e
http://www.hyundai.fi/hinnasto/default.asp
sieltä löytyy jo ix35 hinnat. Edullisia ovat!
5.5 ennakkona.
Honda CRV, ix35 oli edullisempi, pidemmällä takuulla ja paremman näköinen.
Mä vaihdoin oman RAV:in tähän ix35:een ja on aivan eri planeetalta kuin toyota, suosittelen tätä!!
http://www.autotoday.fi/page.php?page_id=2&news_id=201003273&rss=all
"Vaikka painopiste on muuttunut enemmän maantieautoilun puolelle, uusi Hyundai ix35 on silti edelleen kyvykäs maastoajoneuvo: enimmäisnousukulma on 44,19 astetta ja suurin mahdollinen kallistuskulma 45 astetta."
Joo ja maavara vain 17 cm, mikä luonnollisesti "unohdetaan" mainita tuossa tekstissä, joka oli mainospuhetta alusta loppuun. Puheet kyvykkäästä maastoajoneuvosta voitaneen malliuudistuksen myötä unohtaa niin ix35:n kuin uuden Sportagenkin osalta.
Myös pyöränkoteloista näkee, että katuauton suuntaan on menty rajusti: eipä ole enää tilaa renkaiden sisäänjoustoille. Tuskinpa siis ulosjoustotkaan ovat kummoiset.
Maastoajosta puhuminen alkaa kyllä jo tuntua melko falskilta tämän mallin yhteydessä. Tucsonin kohdalla se oli vielä perusteltua.
En kyllä oikein ymmärrä, mikä tässä autossa vetoaa ja keneen.
on niinsanottu sitymaasturi jolla puuteli viedään paskalle naapuripuistoon. Jos haluaa ostaa maastoajoneuvon sitten LADA NIVA, pikkasen käytettynä, ei maksa juuri mitään. Menee siitäkin paikasta josta hevonenenkin irvistellen kiertää, jos ei aina osu männyn vierestä ei haittaa mittää, kyllä kestää. Tietenkin näin rouhiin ajopeliin pitäisi pää mahtua sisään (itsetunto, minuus), parempi vielä olisi Gatsi. Mutta muuten nykyiset city- maasturit on lähinnä kaduille tehty, nääkeehän niistä paremmin ulos kuin linttanoista.
Citymaasturi on ihan hyvä kompromissi useimpien normaalikäytön ja useimpien "maastoajotarpeiden" välillä, mutta pointti oli että tämä ix35 ei ole enää edes citymaasturi. Mikä lie crossover. Citymaasturi ei edes yritä olla täysiverinen maasturi, mutta tämä ix35 ei yritä olla enää edes citymaasturi.
Hyvä peli.Tässä juttuu---
http://www.tuulilasi.fi/artikkelit/hyundai-ix35-nostaa-hyundain-maasturimyyntia
on kyllä varsin onnistuneen näköinen tuo ix35, toivottavasti sisältä ei ole ihan "halvan" oloinen, pitää käydä katsomassa esittelyssä.
http://www.hyundaiclubfinland.com
Hyvältä näyttää:
http://newcarpicture.com/hyundai/2011-hyundai-ix35?pid=104
Mä olen ajannut omalla 2000 tuhatta ja olen valintaani erittäin tyytyväinen! Auto on kilpailijoitaan edullisempi huomattavasti pidemmällä takuulla varustettu, vaikka Hyundain kohdalla on sama vaikka ei olisi takuuta ollenkaan autot toimii.
Paljon olet ehtinyt ajamaan.
Mulla on mittarissa ix:ssä 5000th ja hienosti kulkee, suosittelen kaikille!!
varmaan 40000 k€ ?
Harkitsen oman Tucsonini vaihtoa uuteen, siis ix35 malliin, mutta hieman arveluttaa onko laatu entinen. Tucson on osittautunut luotettavaksi ja hyväksi autoksi, mutta mitenkähän on laadun käynyt valmistusmaan muututtua? Pitäisköhän vielä ajella Tucsonilla vuosi ja kuulostella kokemuksia ix.stä.
Juhannuksen jälkeen pitäisi tulla ix35 saa nähdä onko miten paljon on "lapsentauteja" toivottavasti ei yhtään. Onhan siinä pitkä takuu mutta mielluminhan sillä ajaisi kuin seisottaisi merkkihuollossa.
Näissä on joka vuosi ilmainen ylimääräinen tarkastus ei pakollinen en tiedä mitä niistä katsotaan.
En ole kuullutkaan mistään tarkastuksista?? Ei ainakaan minua (3v. Tucson) ole kukaan koskaan kutsunut minnekään. Koskeeko asia mahdollisesti vain uutta IX35 mallia?
Koskee vain tätä uutta mallia halunevatko varmistaa sen että ei olisi lapsentauteja, ja siihen kuuluu myös maksuton korjausapupalvelu jos matkalla tulee sellainen vika että jää välille ja tarvitsee hinausapua tai nykyään lavetillahan niitä kuljetetaan. Siihen kuulu myös majoitus ja paluukyyti,jos nämä pitää paikkansa niin paljon yrittävät tai luottavat auto luetettavuuteen. Kunhan teen kauppakirjat niin sitten tiedän paremmin tästä silloinhan pitää tulla mustaa valkoisella.
Kuulostaa ihan hyvältä. Saattaa siis minunkin Tucsonini vaihtua vuoden kuluttua IX:ään. Tässä on nimittäin kolmen vuoden aikana jo tottunut ajatukseen, ettei auto tarvitse muuta kuin bensaa ja kohtuuhintaisen huollon 15 tkm välein.