Pilssin puhdistus

Ongelmana on pilssi , joka on öljyvuodon jälkeen kamalassa kunnossa. Lähtökohtana on, ettei vesijohtoverkkoa ole lähimailla (vettä toki saa kantamalla 50m päästä), mutta sähköä löytyy (220V).

Onko muita vaihtoehtoja, kuin tilaamalla ko. puhdistuksiin erikoistuneen firman, jolla on sitä varten painepesu- ja imuauto?
64841
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ota harja ja rätti käteen ja pese pilssi pesuaineella (esim. Domestos) ja vedellä.

Äänestä
  • Olen kerran tehnyt vastaavassa tilanteessa niin, sain lainattua itseimevän painepesurin sekä pölynimurin jolla pystyi imemään myös vettä. Suihkupullolla ensin liuotin pesuainetta, pesurilla huutelu ja lopuksi vedet pois pölyimurilla. Kolmessa osassa joutu tekemään ensin kajuutta, ajohytti, avotila, muuten olis tullut liikaa vettä pojalle. Ellet tuttavilta saa lainattua niin konevuokraamoista löytyy kuitenkin.
    ps. Oli muuten vene tosi raikkaan tuoksuinen pesun jälkeen.

    Äänestä

Autojen moottoripesuissa käytetään liuotinpesuaineita, joita löytyy huoltamoista ja markettien autotarvikeosastoilta. Itse pesin joskus ex-veneeni öljyyntyneen pilssin sumuttamalla tuollaista ainetta likaisille pinnoille ja pesemällä sitten pois vedellä ja harjalla. Toimii!

Sumuttamiseen olen käyttänyt lähintä käteen sattuvaa suihkepulloa (ikkunanpesuaineille, kuomun kyllästysianeille tms. tarkoitettua). Sumutinpulloja saa toki ostaa erikseenkin.

Aspolla on tainnut olla ainetta tarjolla ihan nimellä "Liuotinpesuaine". Shellillä tuon mirhan nimi on joskus ollut Lensitil ja Essolla Covar, ellen väistä muurin.

Äänestä

...on edullista ja tosi hyvää ko. hommaan.Ei muuta kuin vettä ja esim. sieni,homma hoituu kyllä.

Äänestä
  • ..hyvistä vinkeistä. Kuten arvelin, puhdistaminen vaatii hikeä ja hyviä aineita. Mutta kyllä näitä mieluummin veneessä tekee, kuin kotona... ;-}

    Hyvää kevään jatkoa!

    Äänestä

  • 3D MV kirjoitti:

    ..hyvistä vinkeistä. Kuten arvelin, puhdistaminen vaatii hikeä ja hyviä aineita. Mutta kyllä näitä mieluummin veneessä tekee, kuin kotona... ;-}

    Hyvää kevään jatkoa!

    Ota vanha tiskiharja ja covaria kyllä öljy lähtee, liuottimen haju tahtoo jäädä leijumaan. Yritin poistaa tavallisilla pesuaineilla, mutta ei auttanut. Tuttava neuvoi, että pyyhi viimeksi etikalla ja ei kun se auttoi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


3D MV kirjoitti:

Ongelmana on pilssi , joka on öljyvuodon jälkeen kamalassa kunnossa. Lähtökohtana on, ettei vesijohtoverkkoa ole lähimailla (vettä toki saa kantamalla 50m päästä), mutta sähköä löytyy (220V).

Onko muita vaihtoehtoja, kuin tilaamalla ko. puhdistuksiin erikoistuneen firman, jolla on sitä varten painepesu- ja imuauto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu