Kenen puoleen käännytään jos kunnan virkamiehet käyttävät asemaansa väärin valehtelemalla ja vääristelemällä koulun käyttö- ja korjauskuluja ajaakseen koulun alas ja siirtääkseen oppilaat muualle kouluun?
Onko läänissä jokin taho joka valvoo ko. läänin kuntien virkamiehiä? Poliisiasia tämä ei taida olla...
Onko läänissä jokin taho joka valvoo ko. läänin kuntien virkamiehiä? Poliisiasia tämä ei taida olla...
Vastaukset 5
Vanhimmat
Päätöksiä tehdään koululautakunnassa, kunnanhallituksessa ja valtuustossa. Virkamiehet ei päätä näistä. Vaikuttakaa joukolla ensin oman kylän valtuutettuihin ja lautakunnan jäseniin. Sen jälkeen tehkää oikaisuvaatimuksia päätöksistä http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;192;124767;124924;124952
http://www.avi.fi/fi/Peruspalvelutjaoikeusturva/Sivut/default.aspx
Vaqlitus tai oikaisuvaatimus tehdään lääniin.
Kun valituksen/oikaisuvaatimuksen tekee, niin siinä pitää osoittaa väärä menettely.
Esimerkiksi laki tai joku muu, mitä päätöksessä ei ole noudatettu.
Samoin pätee jos päätöstä ennen on tehty jokin linja päätös jota ei ole noudatettu.
Jos päätös ei ole syntynnyt oikeassa järjestyksessä ja siitä puuttuu joku tärkeä argumentti.
Laki nähkääs sanoo, että päätöstä tehtäessä päättäjillä täytyy olla kaikki se tieto, mitä päätöksen tekoon tarvitaan.
Näillä päästään eteenpäin.
Näissä koulun lakkautusasioissa on tärkeää yrittää vaikuttaa päättäviin lautakunnan, kunnanhallituksen ja valtuuston jäseniin ennen kuin he ryhtyvät tekemään päätöksiä. Etsikää faktoja, joilla kumoatte virkamiesvalmistelijoiden esityksiä. Ottakaa yhteyttä kaikkiin kunnassa löytyviin puolueiden porukoihin jne.
Vinkkejä esim. http://inki.vuodatus.net/page/koulunlopetusjuttu
http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;66354;66362;89208
Muutoksenhaku kunnan viranomaisten päätöksiin selitetty täällä http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;65;349;48386;48484