Hei! Lapsellamme on todettu vuosi sitten keliakia, vatsavaivojen takia siirrymme luontaisesti gluteenittomaan ruokavalioon sekä jätämme kauran pois. Nyt kysyisinkin teiltä jotka noudatatte tarkkaa luontaisesti gluteenitonta ruokavalioa, että mitä pitää muistaa ottaa huomioon, muuta kuin se että vehnätärkkelys ja sitä sisältävät tuotteet jätetään pois, miten esim glukoosisiirappi, tärkkelyssiirappi, maltodekstriini jos ei ole mainintaa että esim maissista?? Kertokaa kaikki mitä teillä on tullut vastaan, mistä saattaa löytyä gluteenia!! Kiitos!
Luontaisesti gluteeniton ruokavalio
7
3473
Vastaukset
- ...
"Voiko keliaakikko käyttää elintarvikkeita, joissa on tärkkelys- ja glukoosisiirappia?
Tärkkelys- ja glukoosisiirappia valmistetaan vehnästä ja ohrasta, mutta gluteeni pilkkoutuu valmistusprosessissa keliaakikoille vaarattomaksi. Keliaakikko voi käyttää tärkkelysmakeuttajia.
maltodekstriini: gluteeniton maissi- tai ohratärkkelyksen muoto"
http://www.keliakialiitto.fi/liitto/gluteeniton_elama/usein_kysyttya/tuotteet/- sen äippä
Mutta jos ne ovat kuitenkin peräisin gluteenipitoisista aineista ja lapsi ei kärsi gluteenitonta vehnätärkkelystäkään niin miten nuo olisivat eri asia? Osaako kukaan vastata, kysessä täysin luontaisesti gluteeniton ruokavalio!
- siinä erot
sen äippä kirjoitti:
Mutta jos ne ovat kuitenkin peräisin gluteenipitoisista aineista ja lapsi ei kärsi gluteenitonta vehnätärkkelystäkään niin miten nuo olisivat eri asia? Osaako kukaan vastata, kysessä täysin luontaisesti gluteeniton ruokavalio!
Gluteeniton ja luontaisesti gluteeniton ruokavalio eroavat siinä että ensiksi mainittu voi käyttää vehnätärkkelystä ja jälkimmäinen ei. Muuta eroa ei ole.
Ei sitten tullut mieleesi että Keliakialiitto olisi se parempi tiedonlähde kuin nimetön keskustelupalsta? - sen äippä
siinä erot kirjoitti:
Gluteeniton ja luontaisesti gluteeniton ruokavalio eroavat siinä että ensiksi mainittu voi käyttää vehnätärkkelystä ja jälkimmäinen ei. Muuta eroa ei ole.
Ei sitten tullut mieleesi että Keliakialiitto olisi se parempi tiedonlähde kuin nimetön keskustelupalsta?ja se taas ei kuulu sulle tuliko mulla mieleen ja mikä!!! Inhoan just sun laisiasi " eikö tullut mieleesi" ihmisiä. Tämä keskustelu on tarkoitettu juuri tällaisille kysymyksille ja jos se sinua jotenkin haittaa niin miksi pyörit täällä?? :D
- keliakia20vsairastan
Sun kandee leipoo leivät luontaisesti gluteenittomista jauhoista esim.tattari,riisi,maissi,peruna jauhoista,ite käytän näitä leivonnassa eikä taatusti ole gluteenia yhtään.Hyvän perusleivän saa kun laitat kulhoon 0,5ltr vettä hiivan 2dl tattari jauhoo 2dl maissijauhoo tai ryyniä 2dl perunajauhoo öljyä pari rkl suolaa,,eikä muuta paitsi jos on jotain siemeniä niin voit laittaa,sekota kaikki taikinaks,,vuokaan ja uuniin 180c n.50min..ja on muuten hyvää.Ohrakas on sitten kielletty..kaikkee muuta tärkkelystä voi käyttää myös vehnätärkkelys pohjasia leivonta jauhoja jos ei haluu noudattaa täysin gluteenitonta ruokavalioo mikä olis kylläkin kaikkein järkevintä..minä käytän kauraakin sotkemalla sitä leipätaikinaan n. lusikallisen(rkl) ja käyutän kaikkee tärkkelyssiirapeita ja noita muitakin glukoosisiirapeita
- keliakiaa20v
Niin ja oon muuten mies joka leipoo,niinku varmaa tekstistäkin arvaatte mut kait asiat tuli seleväks
- 5+4
keliakiaa20v kirjoitti:
Niin ja oon muuten mies joka leipoo,niinku varmaa tekstistäkin arvaatte mut kait asiat tuli seleväks
Eli oltiin luontaisesti gluteenittomalla ja maidottomalla.
Aika paljon leivottiin ite leipää ja herkut onnistuu myös hyvin perunajauhopohjaisina.
Leipiähän saa aika hyvin kaupastakin nykyisin.
Olisitko kiinnostunut enemmän valmiista tuotteista mitä saat kaupasta vai sellaisista mitä voit itse leipoa/valmistaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1902708Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482417Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 1011007
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait243834Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91786Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718