Huvittavaa tuo sociaalisen median hehkutusta. mm Linkedinissä.
Huvittavin tapaus on IT-myyjät... omassa firmassani on laitettu 5 myyjää pihalle huonoiden tuloksien takia ja nyt näitten "myyjien" hehkutukset ovat kaikista suurimmat.
Surkeimmat tapaukset hehkuttavat itseään ja pyytelevät suosituksia toisiltaansa. Näin he sitten kiipeävät urapolkua ja vaihtavat työpaikkaa vuoden välein pakosta koska tulosta ei synny. Mutta aina vaan joku typerys palkkaa näitä tyhjänjauhaajia.
Uskovatko alan rekryfirmat noita itseään kehuskeleviä? Vai tarkistavatko he oikeasti entiseltä työnantajalta referenssit.
Surkeat rekrykonsultit
6
897
Vastaukset
- outoa höpinää sulla
myyjien kuuluu hehkuttaa tottakai!
Sosiaalinen media, ja suositukset ovat hei nykypäivää - herätys siellä!
Mutta asia on ihan eri sitten että miksi tai kenen takia ei ole kauppa käynnyt niinkuin piti.
Oletko huomannut, on tapahtunut globaali lama!
Onko se sitten yksittäisen myyjän vika ettei kauppa käy?
IT-alalla on monta projektia pysähtynyt ja hyytynyt, se ei kuule ole "tyhjänjauhajien" syy.- It-rekrytoija
Voihan noita kirjoitella itse ja vain pyytää kavereitaan rekisteröimään suositukset. Kuka tarkistaa suosituksien paikkaansapitävyyttä ? Voihan noita ihmisiä ja manager ja director titteleitä keksia itsekkin, ja sitten suositella itseään näillä "virtuaalihahmoilla".
"..is a true professional.....I enjoyed working with..."
jne jne.
Rekrykonsultit printtaavat listat netistä ja kuittaavat helpot rahat ilman minkäänlaista vastuuta.
Kantavatko rekrykonsultit vastuuta?
Kuka mittaa rekrykonsulttien työn laadun? - it-hemmo
It-rekrytoija kirjoitti:
Voihan noita kirjoitella itse ja vain pyytää kavereitaan rekisteröimään suositukset. Kuka tarkistaa suosituksien paikkaansapitävyyttä ? Voihan noita ihmisiä ja manager ja director titteleitä keksia itsekkin, ja sitten suositella itseään näillä "virtuaalihahmoilla".
"..is a true professional.....I enjoyed working with..."
jne jne.
Rekrykonsultit printtaavat listat netistä ja kuittaavat helpot rahat ilman minkäänlaista vastuuta.
Kantavatko rekrykonsultit vastuuta?
Kuka mittaa rekrykonsulttien työn laadun?joo..joo mutta valheelisella CV:llä saat paikan ja potkut koeajalla.. asiat paljastuu kuiteskin jossain vaiheessa.
- 16&
Turha sitä on myyjää parjata jos ei kauppa käy. Kyllä se on ostajassa vika - liian nirso tms. Asennekasvatusta asiakkaalle.
- ******
Tuskinpa asiakkaalla on velvollisuus ostaa kaikkea potaskaa, jota heille tyrkytetään. Toisaalta ei kukaan tosissaan usko, että myynti saisi potaskaa kaupaksi.
- -
Linkedinistä sen verta, että oikeat tekijät eivät ruinaa toisilta suosituksia.
Niitä annetaan toisille omasta tahdosta spontaanisti silloin kun on pätevä henkilö kyseessä. Suosituksia sitten saadaan toisilta jos saadaan...
- Kontakteja paljon, mutta suosituksia annettuna vähän, muutama kyllä saatunakin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952043
- 1331138
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34721ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522