Niin miltä kuulostaa huoltohistoria? Fiksu ostos? Autolla on nyt ajettu 190tkm.
Öljyt on vaihdettu 15tkm:n välein. Jarrupalat 140 tkm, jakohihna ja vesipumppu vaihdettu 158 800km, happitunnistin vaihdettu 2009.
Koska joudun vaihtamaan jakohihnan seuraavan kerran? Onko siinä km että vuosivaihtoväli, kumpi täyttynee ensin? Hintaero on pieni Avensikseen ja Primeraakin saa halvalla. Mitä mieltä Carina gurut?
Carina E -97 1.8GLi HUOLTOHISTORIA
6
627
Vastaukset
- Octavius
On kori vaihdettu tuosta mätäpaiseesta.
- petteriiiiii
Jossei ole minkäänlaisia ongelmia koeajon aikana ja ei esim. hieman nopeamman ajon jälkeen (80 km/h) seuraavissa liikennevaloissa ala käydä epätasaisesti ja auto käynnistyy talvellakin hyvin yms muut perus niin suosittelisin. Jos siisti ja näyttäisi ainakin hyvin pidetyltä niin mikäs siinä kun ostaa ja ajaa.
Itsellä myös Carina E 96 vm ja 200tkm mittarissa, vesipumppu näistä menee jonkin ajan jälkeen, viimeksi vaihdettiin 10tkm sitten. Huomaa kun kojelaudassa alkaa toyota valo palamaan ja auto ei esim talvella lämpene nimeksikään.
Mutta muuten oikein hyvä auto. - ihmettelen kyllä
että jakohihna on vaihdettu noin myöhään, lieneekö katkennut silloin? Hihnan vaihtoväli on 105tkm (tai 5 vuotta) ja vesipumppu on syytä vaihtaa 210tkm:n välein, yleensä joka toisen hihnanvaihdon yhteydessä, koska siinä se käy helposti samalla.
- kumpi?
Toisaalta jos japsi Carina (93-94) on varmempi, niin eikö semmoinen kannata ostaa jos löytää vähän ajettuna? ABS:iä ja airbagejä ei ole, mutta jos tekniikaltaan parempi ja kori ei ruostu herkästi. Hintakin on halvempi, tosin eroa ei ole kauheasti (500-1000e).
- Pena Bimmeri
kumpi? kirjoitti:
Toisaalta jos japsi Carina (93-94) on varmempi, niin eikö semmoinen kannata ostaa jos löytää vähän ajettuna? ABS:iä ja airbagejä ei ole, mutta jos tekniikaltaan parempi ja kori ei ruostu herkästi. Hintakin on halvempi, tosin eroa ei ole kauheasti (500-1000e).
"kori ei ruostu herkästi"
He he heh eh!!!!
- tyytyväinenOmistaja
itsellä vastaava peli ja tyytyväinen olen. Katso vaan ovien alaosat, jos siistit niin ok. Mitään ongelmia ei ole ollut, tietenkin huollot tehty ja polttimoita vaihdettu. Hihnan vaihtoväli 105 tkm/5v.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa883234Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3212822Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1911556Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2401282Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621252Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281041- 741000
- 79997
- 117970
- 72924