haluisin kysyy et mitä teette osastolla.. mitä siel ylpäätään voi tehä aamust iltaan? Onko siel esim tiukka aikataulu kaikelle? Kai nettii saa käyttää ja niin? Kertokaahan päivästänne osastolla:) ois kiva kuulla millast siel on. Missä päin eteläistä suomee tälläsii osastoi on?
mitä osastolla?
miäää88..
5419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olin osastolla sidottuna sänkyyn kiinni. Nenästä laitettiin nestemäinen ruoka letkusta suoraan vatsaan. Ei nettiä, ei puhelinta, ei telkkaria, ei mitään. Ällöttäviä äkäsiä hoitajia, jotka huusi koko ajan.
Mäkin olin osastolla sidottuna sänkyyn kiinni, ja nenämahaletkussa tietenkin eli pakkoruokinnassa. Oli oikein mukavaa maata monta vuorokautta peräkkäin lepositeissä. Enpä mä paljon muuta tehnytkään kun maannut sängyssä kiinni.
aika kamalalle kuulostaa..
Ite oon ollut nyt neljä viikkoa osastolla, ei se niin kamalaa ole. Telkkaria saa kattoo, pelata pleikkaa, kuunnella musiikkia, lukee ja käydä hoitajan kanssa ulkona 15 min. Mulla oli alussa syömiset omassa huoneessa omahoitajan kanssa, nyt syön samaanaikaan muiden kanssa ja syömisten jälkeen puol tuntia hoitajan kanssa omassa huoneessa. Se mitä saat tehdä osastolla, riippuu ihan susta itsestäsi.
Mulla on monenlaisia kokemuksia.
Lievimmät kokemukset on mm. luokkaa, että hoitaja laittaa ravitsemusterapeutin tekemän suunnitelman mukaisen aterian tarjottimelle, josta syön mitä syön, ja sen jälkeen tunnin seuranta.
Tiukin oli sitten sisätautiosastolla, jossa olin nenä-mahaletkussa ja pyörätuolipotilaana, eli letku nenästä mahaan, mitä kautta ravinto kulki ja en saanut liikkua omin tassuin, vaan mua kuskattiin pyörätuolilla paikasta toiseen, jopa vessaan ja suihkuun.