Onko kokemuksia moottorin kestosta? Ajaako 500 tkm? Muutenkin kaipaisin Maxista kokemuksia. Laitoin tän tänne Fiat puolelle, kun pakettiautopuolelle Hiace miehet käy niin kuumana.
Ducato 2,8
Eki291
2285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaveri ajoi 480tkm ilman isompia koneongelmia,on tosin tarkka huoltamaan autoa.alustassa oli aika paljon
remonttia.Hiace miehet ovat oma rotunsa sillä autolla ei mahdu kuljettamaan muuta kuin terveisiä.
Moottori saattaa, ehkä, kestää. Muuten merkkinä Fiat on kirosana. Maxi sanassa ei ole mitään muuta hyvää kuin tyhjä tavaratila. Ducatot on ihan suoraan sanottuna ihan paskoja. Itselläni oli vm.04 Ducato JTD Maxi.
Ajettuja kilometrejä 110 tuhatta. Muutamia esimerkkejä huoltotoimista; molemminpuolin vetoakselin laakerit, kaikki nivelet molemminpuolin. Kaikki jarrulevyt,palat,käsijarrun vaijerit,kengät, takapyörän laakerit molemminpuolin, lämmityslaitteenmoottori, pyyhkijöiden moottori, lisälämmitin, ikkunanavauksen sähköjärjestelmä mukaanlukien katkaisijat, vilkun käyttövipu, peilien sähköinen säätöjärjestelmä,tehdas asennetun vetokoukun sähköt ym.ym. Ulkoisista ominaisuuksista kerrottakoon ettei autoa voinut pestä painepesurilla -> maali lähtee lohkoina irti pellistä. Liikenteessä näkee näitä laikukkaita versioita päivittäin..
Joten, ihan oikeasti, jos haluaa säilyttää vähänkin jäljellä olevia hermoja ja rahoja; ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ LYÖ KÄSIÄSI PASKAAN. Sama koskee Citroen, Peugeot merkkisiä pakuja olipa kyseessä uusi tai käytetty. Ei ikinä enää!