He rakensivat Myllysillan!

131304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

laitetaa koijarit maksamaan uus silta kun nykyne keräillää joest koht

Äänestä
  • kuntalaiset eivät voi joutua maksumiehiksi, ehkä Kanerva voisi johtaa keräystä tässä asiassa,

    miksi häneltä ole saatu lausuntoa, olisi kiva kuulla, mitä hän sanoo asiassa. Jotain älykästä varmaan. Oikeasti. Luotan häneen.

    Äänestä

  • luonnonraikkautta kirjoitti:

    kuntalaiset eivät voi joutua maksumiehiksi, ehkä Kanerva voisi johtaa keräystä tässä asiassa,

    miksi häneltä ole saatu lausuntoa, olisi kiva kuulla, mitä hän sanoo asiassa. Jotain älykästä varmaan. Oikeasti. Luotan häneen.

    Satasen siltamaksu vuodessa autoilijoille! Kyllä sillä silta rakennetaan!

    Äänestä

kannattaisi varmaan vaihtaa alaa hyvän ssän aikana.

Miten se suunnittelija saadaan paikalle vasta maanantaina. Eikö tällaisessa tapaukssa ryhdytä aikaisemmin mihinkään ennen kuin virka-aikana, hi-hi.

Poliisipartio paikalle yöksi, muuten huligaanit varmaan riehaantuu ja alkaa pitää jotain vappupippaloita niin kauan kun silta edes on pystyssä.

Äänestä

Suunnittelivat, eivät rakentaneet. Kaksi tohtori-insinööriä. Se poliitikoksi siirtynyt on kai tulossa?

Äänestä
  • Kauppinen&Laula sanoivat eilen radiossa ja tv:ssä tutkijan olevan tulossa illalla tai viimeistään sunnuntaina, lehtiuutisissa puhuttiin maanantaista. Kummaa porukkaa kun kellään ei ole velvollisuutta tehdä mitään suojatyöpaikkojensa suojatyöaikojen ulkopuolella vaikka saisi siitä tuplakorvauksen.

    Minne tässä nyt enää on kiire, purettava se kuitenkin on, toivottavasti joku vakuutus korvaa edes osan purku-ja uudelleenrakentamiskuluista.

    Äänestä

  • Sattuuhan sitä, mutta tottuuhan siihen, kun useamman kerran sattuu...

    Miljoonamoka, mutta vastuuseen ette suunnittelijoita, tekijöitä tai valvojia saa, siinähän maksatte suosiolla tai itkette ja maksatte

    Liian innovatiivinen ratkaisu

    Syy myös tilaajassa, koska uskoi ilman referenssejä moista ratkaisua

    Syyllinen myös rakennusvalvonta, jolla ei ole (vieläkään) riittävää ammattitaitoa ymmärtää noin vaativia rakennesuunnitelmia

    Tuurilla ne laivatkin seilaa, kuten toissapäivänä, jolloin ammattitaidoton kapteeni ohjasi väenväkisin purkkinsa ahtojäihin aiheuttaen vakavan vaaratilanteen, nyt sitten asiasta ollaan hiljaa kuin kusi sukassa

    Tämäkö on sen Turun Taudin taudinkuva? Nippeleillä näperrellään ja niistä melua ja vahtia pidetään, mutta todella isojen asioiden päälle ei ymmärretä mitään.

    Mitä seuravaksi?

    Äänestä

  • paskaaks tässä kirjoitti:

    Kauppinen&Laula sanoivat eilen radiossa ja tv:ssä tutkijan olevan tulossa illalla tai viimeistään sunnuntaina, lehtiuutisissa puhuttiin maanantaista. Kummaa porukkaa kun kellään ei ole velvollisuutta tehdä mitään suojatyöpaikkojensa suojatyöaikojen ulkopuolella vaikka saisi siitä tuplakorvauksen.

    Minne tässä nyt enää on kiire, purettava se kuitenkin on, toivottavasti joku vakuutus korvaa edes osan purku-ja uudelleenrakentamiskuluista.

    Kari Kauppila & Kimmo Laula

    Äänestä

Mitä yhteistä on insinöörillä ja vatupassilla?
- Kumpikin huomaa virheen, mutta ei osaa korjata sitä.

Äänestä

Uppoaa niitä valtamerilaivojakin ja lentokoneitakin tippuu taivaalta. Jos nyt yksi silta notkahtaa, turha siitä on rakentajia pilkata. Huonommin rakennetaan tänä päivänä ja kaikki hyväksytään!

Äänestä
  • pitäisi miettiä, mikä on koulutuksen taso ja pitäisikö olla ottamatta koulutukseen kaikkia halukkaita, jotka onnistuvat pääsemään sisään; ovatkohan valintakokeet kuitenkaan sopivat ennustamaan alalle sopivuutta?

    Haloo, ministeri Virkkunen, miten selität tämän? et selitä paljon muutakaan.

    Äänestä

  • menisit kotiin Virkk kirjoitti:

    pitäisi miettiä, mikä on koulutuksen taso ja pitäisikö olla ottamatta koulutukseen kaikkia halukkaita, jotka onnistuvat pääsemään sisään; ovatkohan valintakokeet kuitenkaan sopivat ennustamaan alalle sopivuutta?

    Haloo, ministeri Virkkunen, miten selität tämän? et selitä paljon muutakaan.

    Eikös valintakokeet loppunu inssipuolelta kun tuli AMK ?

    Äänestä

  • edes enään kirjoitti:

    Eikös valintakokeet loppunu inssipuolelta kun tuli AMK ?

    Kunnaninsinöörit esittivät valtuustolle valittavaksi varmuuden vuoksi tyyppiä "Martinsilta" olevaa ratkaisua. Valtuusto äänesti heidät nurin. Muistaako kukaan mitkä puolueet äänestivät mitäkin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palautetta? kirjoitti:

Mainos se on kun kannattaa.
http://www.moco.fi/referenssit/insinoori/myllysilta.htm

Kiitos, Insinööritoimisto Matti Ollila ja Co.
http://www.teloos.fi/company/insin%F6%F6ritoimisto_oy_matti_ollila_og_co/716014070262.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu