Balin pommi-isku

antituristi

Muistutan mieliinne että Balilla tehtiin pommi-isku yökerhoon vuonna 2002 ja kohteena olivat pääasiassa ulkomaalaiset turistit. Muistan lukeneeni että disko oli täynnä meluavia, nuoria länsituristeja jotka melusivat ja vetivät huumeita, häiriten pahasti paikallista väestöä. Kun matkustatte ottakaa huomioon edellämainittu.

4

1316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja netista loput

      Kun kerran harrastat lukemista, niin olisit lukenut koko tarinan samalla vaivalla. Ko. iltana oli 3 iskua, kahteen yokerhoon ja 1 USA:n konsulaattiin. Ja niin pahasti nama turistit huumehuuruissaan meteloivat ja hairitsivat hinduenemmistoisen saaren asukkaita, etta Jaavalla asti ei-niin-kovin-hindut hermostuivat ja tulivat ilotulitteineen paikalle. Uhreista aussien jalkeen suurin yksittainen ryhma oli muuten paikallisia.
      2005 Balilla rajaytettiin 3 pommia lahes samanaikaisesti. Suurin osa uhreista paikallisia. Iloiset pommi-miehet eivat taaskaan olleet metelista hairiytyneita paikallisia. Ja pommit rajaytettiin rauhallisissa ruokapaikoissa.
      Nainkohan Jakartassa 2004 Australian lahetystossakin vedettiin huumeita ja meteloitiin, koska hairiytynyt paikallisvaesto ryhtyi ilotulitushommiin...tai Marriott 2004, 2009 Marriott/Ritz-Carlton...?

      • Maick84

        =)


    • Reconquista

      En ymmärrä mitä haluat viestilläsi sanoa. Ei pitäisi matkustaa Balille? Ei pitäisi meluta diskossa? Ei pitäisi käyttää huumeita? Turismi on tuonut Balille rahaa ja työpaikkoja ja niitähän ihmiset haluavat niin Balilla kuin kaikkialla muuallakin maailmassa. Turismia vastustavat alqaidalaisten lisäksi vain länsimaalaiset katkerat antituristit jotka peittävät äärivihreällä lentomatkailun vastaisella ideologialla kateutensa siitä ettei heillä ole mahdollisuutta lomailla Balin kaltaisessa upeassa paikassa.

    • Jos matkustaessa ottaisi huomioon kaiken, mitä jossain on joskus tapahtunut, eipä sitä juuri mihinkään arvaisi lähteäkään. Poissuljettuina olisi niin Espanja, Italia, Irlanti, Lontoo tai Ateena. Puhumattakaan Afrikan tai Aasian monista maista. Tai meidän omista Selloista ja Myyrmanneista.

      Ei meillä kenelläkään ole sitä kristallipalloa, joka kertoisi, missä pian tapahtuu maanjäristys tai pommi-isku. Toki monet alueet ovat herkempiä luonnonmullistuksille kuin toiset. Ja jos jossain maassa on meneillään uskonnollisia selkkauksia, onko pakko suunnistaa juuri sinne missä tunteet käyvät kuumina?

      Meidän haaveemme lähteä ensimmäistä kertaa Indonesiaan meinasi tyssätä tsunamiin, mutta aika teki tehtävänsä ja kun tilanne oli rauhoittunut, suuntasimme matkamme tuohon hienoon maahan. Nyt on kierretty seitsemän saarta ja toivottavasti matka jatkuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      359
      4836
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      133
      4233
    3. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2636
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      214
      2566
    5. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      104
      2354
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2179
    7. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1559
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      54
      1411
    10. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1376
    Aihe