Onko sinulla keliakia?

Lähihoitaja81

Onko sinulla keliakia? Onko sinulla ollut se jo kauan? Miten se ilmeni? Mitä oireita sinulle tulee jos et noudata ruokavaliota? Onko sinusta vaikeaa valmistaa gluteenitonta ruokaa tai leivonnaisia? Miten olet sopeutunut elämään keliakian kanssa? Kerro kokemuksiasi..

Opiskelen lähihoitajaksi ja koulutehtävää varten kyselen..

3

438

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kelikeli

      Aika heikosti on koulutus mennyt perille kun kyselet ruoka-allergia -ketjussa. Keliakia kun ei ole ruoka-allergia. Jos haluat vastauksia niin enemmän tietoja; kuka olet, missä opiskelet ja mitä kurssia varten tehtävä on. Ilman sitä vastaukseni ovat
      - on
      - on
      - vatsakipuja
      - ei mitään
      - ei ole
      - hyvin

      • ....

        Pakko aina jonku on viisastella...


    • 9+1

      On keliakia, iho-oireita aiheuttava, ei niinkään vatsaongelmia ollut.Alkoi iho-oireilla, kutisevia näppyjä, lopulta huuletkin turposivat.Tk-lääkäri ei tunnistanut oireita, koska verikokeessa ei näkynyt. Käynti ihotautilääkärillä ja diagnoosi oli selvä, iholta pystyi ottaa koepalan.Hänelle käy ainoastaan luontaisesti gluteenittomat jauhot ym.tuotteet. Ihokeliakiaa sairastava ei kestä edes kauraa, vaan oireita tulee.

      Ruuanvalmistus ei ole hankalaa, kalliimpia gluteenittomat tuoteet kyllä ovat. Keliakia todettiin yli kymmenen vuotta sitten, keski-iässä. Mieheni on sopeutunut hyvin. Aluksi kaipasi kovin ruisleipää! Kertaakaan ei ole tahallaan syönyt mitään, jossa on gluteenia.Ihotautilääkäri kertoi jo puoliskan piparkakkua vaikuttavan suolistomuutoksia n.3kuukautta!

      Ikävintä on esim.käydä jossain kahvilla tai syömässä ja aina kysellä mikä on gluteenitonta.Joissakin kahviloissa ei löydy mitään tai sitten aina se sama pakasteesta sulatettava muffinssi, joka sulatetaan mikrossa pilalle.Häggmanin kahvioissa on valinnan varaa myös gluteenittomissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1482
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      454
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      92
      436
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe