Nyt alkaa riittää... miten pääsee eroon tämmösestä?
IP address or host name: static.ak.fbcdn.net
--- PING a749.g.akamai.net (159.148.86.200) 56(84) bytes of data. ---
64 bytes from akamai-deploy-6.latnetserviss.lv (159.148.86.200): icmp_seq=1 ttl=49 time=43.4 ms
64 bytes from akamai-deploy-6.latnetserviss.lv (159.148.86.200): icmp_seq=2 ttl=49 time=43.4 ms
64 bytes from akamai-deploy-6.latnetserviss.lv (159.148.86.200): icmp_seq=3 ttl=49 time=43.4 ms
64 bytes from akamai-deploy-6.latnetserviss.lv (159.148.86.200): icmp_seq=4 ttl=49 time=43.3 ms
--- a749.g.akamai.net ping statistics ---
packets transmitted 4
received 4
packet loss 0 %
time 3003 ms
--- Round Trip Time (rtt) ---
min 43.398 ms
avg 43.447 ms
max 43.472 ms
mdev 0.256 ms
eroon static.ak.fbcdn.net ??
9
1619
Vastaukset
C/windows/system32/drivers/etc/host. klikkaa hiiren oikeallla host tiedoston päällä ja avaa sovelluksessa notepad. poista static.ak.fbcdn.net- rivi.
olet lataillut ja asennellut jotain spybot- juttuja.- fb-kai
siis käytössä Vista ja 64 bit ja osin 32, käsittääkseni. Ja F-secure.
Löydän muutaman host filen tuolta antamastasi osoitteesta mutta en näe missään tätä kiusanhenkeä.
Kurkin myös SysWOW64:n host filen, muttei näy silläkään.
Mistähän voisin vielä etsiä? Vai saanko tämän kuriin jotenkin F-securen avulla?
Näyttää eniten vainoavan ja haittaavan Facebookin avaamista, muuten... ja löysin myös jotain netistä lisää tästä ongelmasta mutten ainoatakaan ohjetta päästä eroon, jonka olisin tajunnut. kääk! fb-kai kirjoitti:
siis käytössä Vista ja 64 bit ja osin 32, käsittääkseni. Ja F-secure.
Löydän muutaman host filen tuolta antamastasi osoitteesta mutta en näe missään tätä kiusanhenkeä.
Kurkin myös SysWOW64:n host filen, muttei näy silläkään.
Mistähän voisin vielä etsiä? Vai saanko tämän kuriin jotenkin F-securen avulla?
Näyttää eniten vainoavan ja haittaavan Facebookin avaamista, muuten... ja löysin myös jotain netistä lisää tästä ongelmasta mutten ainoatakaan ohjetta päästä eroon, jonka olisin tajunnut. kääk!kopioida tähän sen host tiedoston ? ootko yrittänyt hakea hakusanalla? f secure pyörimään vaan jos et vielä ole tehnyt. ja vaikka malwarebytes antimalware, se on ihan hyvä hakeen mörköjä.
- fb-kai
harrastelijakirurgi kirjoitti:
kopioida tähän sen host tiedoston ? ootko yrittänyt hakea hakusanalla? f secure pyörimään vaan jos et vielä ole tehnyt. ja vaikka malwarebytes antimalware, se on ihan hyvä hakeen mörköjä.
kyllä vaan, yritin hakea vähän kaiken maailman host sanoilla... ja myös kopioida tuon tiedoston jne. jne. mutta ei tuntunut tehoavan. Asensin malwarebytes antimalwaren ja se löysi vain yhden saatuneen rekisteriavaimen, joka kylläkin oli tainnut tulla vasta nyt kun aloin hakea ratkaisua tähän viholliseen. Nooh, poistin moisen ja nyt tuo ensin mainittu host on yhteistyökykyinen eli ei töki liikaa... mutta.. mutta... nyt facebookin kuvat katoavat kokonaan ja takana näyttää olevan photos-b.al.fbcdn.net .... joten...kyllä tuo ensimmäinenkin taisi olla fb-spy.
Eroon pääseminen tietty on helppoa eli lopettaa koko Facebookin, mutta moiseen en ole valmis.
Muita ehdotuksia? - fb-kai
fb-kai kirjoitti:
kyllä vaan, yritin hakea vähän kaiken maailman host sanoilla... ja myös kopioida tuon tiedoston jne. jne. mutta ei tuntunut tehoavan. Asensin malwarebytes antimalwaren ja se löysi vain yhden saatuneen rekisteriavaimen, joka kylläkin oli tainnut tulla vasta nyt kun aloin hakea ratkaisua tähän viholliseen. Nooh, poistin moisen ja nyt tuo ensin mainittu host on yhteistyökykyinen eli ei töki liikaa... mutta.. mutta... nyt facebookin kuvat katoavat kokonaan ja takana näyttää olevan photos-b.al.fbcdn.net .... joten...kyllä tuo ensimmäinenkin taisi olla fb-spy.
Eroon pääseminen tietty on helppoa eli lopettaa koko Facebookin, mutta moiseen en ole valmis.
Muita ehdotuksia?photos-X.ak.fbcdn.net ooh, kappas, tuo örkki vaihtaa nimeään kokoajan eli tuon X:n kohdalla vaihtuu kirjaimet (edellisessä viestissä typo osittain)
- naurattaa alko
facebook sivut ei toimi kun blokkaa hostissa ton http://static.ak.fbcd blaa blaa blaa sotkun ^^ ei haitaa yhtään ei tarvikkaa toimii, mut alko naurattaa ^^
- tietoturvaa
Asenna käyttämääsi selaimeen Ghostery-lisuke http://www.ghostery.com/download Asennettuasi sen, selaimen oikeaan yläkulmaan ilmestyvän sinisen kummituksen kohdalta hiiren oikella valitset "Asetukset" ja klikkaat. Aukeavasta ikkunasta ruksit kaikki valinnat ja tarkistat vielä päivitykset "Update"-kohdasta. Tallenna "Save" valinnat. Sen jälkeen Ghosery näyttää selaimen oikeassa yläosassa blokatut yhteydet, joita on lähes joka nettisivulla useita, mm. täällä suomi24.fi:ssä.
Sitten vielä hyvästä selaimesta valitse "Hyväksy evästeet vain vierailemiltani sivuilta". Opera on esimerkki tälaisesta hyvästä, turvallisesta selaimesta.
Selailun jälkeen valitset Työkalut-pudotusvalikosta "Poista henkilökohtaiset tiedot..." josta olet valinnut kaikki kohdat, tai ehket viimeistä "Sulje kaikki välilehdet".
Ilmaisilla CCleanerilla ja Advanced SystemCare Free 5:llä vielä aina välillä syväpuhdistat koneen. Muista raksittaa poistettaviksi edellämainituista ohjelmista kaikki selainvalinnat ja välimuistitiedot eri sovelluksista.
Sandboxie hiekkalaatikko-ohjelmalla nettiselaimen ajaminen on vielä järkevämpää. Sessioiden jälkeen vain tyhjennät hiekkalaatikon, ja kaikki selainten lataaman tauhkan, väliaikaistiedostot, evästeet, linkit, haitakkeet, scriptit ym. häviävät bittiavaruuteen, eivätkä ne voi saastuttaa selainta tai Windowsia. Käytä silti Ghosterya, sillä selailun aikanna myös hiukkalaatikoitu selain on yhteydessä nettiin ja jättää tietoja statistiikkapalveluille!
- >q.S,#_=
Asenna Windows ja ohjelmat uudestaan.
- Koobface
Oiskohan kyseessä koobface? Ohjeet brittimurteella poistoon tuolta:
http://a11news.com/1165/facebook-virus-removal/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244586- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521