Minun mielestäni ristin kantaminen on kun teemme jotakin uskon ja Kristuksen tähden, eli kannamme vaikka maailman pilkkaa uskon tähden emmekä kiellä Kristusta, ja teemme Hänen tahtonsa iloiten, annamme anteeksi niille jotka meitä vihaavat ja siunaamme heitä.
Raamattu sanoo:
"Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;"
Minun mielestäni yhteisen ikeen vetäminen Jeesuksen kanssa kuvaa myös tätä, Kristus vetää yhteistä iestä meidän kanssamme jos me vaan siihen suostumme.
Matt. 11:29
Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
Matt. 11:30
Sillä minun ikeeni on sovelias, ja minun kuormani on keveä."
Itse saatamme asettaa itsemme vetämään raskaita kuormia mitkä ei ole Herran asettamia, niinkuin fariseukset.
Raamattu sanoo:
"Sillä rakkaus Jumalaan on se, että pidämme hänen käskynsä. Ja hänen käskynsä eivät ole raskaat;"
Minun mielestäni yhteisen ikeen vetäminen Jeesuksen kanssa kuvaa myös tätä, Kristus vetää yhteistä iestä meidän kanssamme jos me vaan siihen suostumme.
Matt. 11:29
Ottakaa minun ikeeni päällenne ja oppikaa minusta, sillä minä olen hiljainen ja nöyrä sydämeltä; niin te löydätte levon sielullenne.
Matt. 11:30
Sillä minun ikeeni on sovelias, ja minun kuormani on keveä."
Itse saatamme asettaa itsemme vetämään raskaita kuormia mitkä ei ole Herran asettamia, niinkuin fariseukset.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Kumpikaan ei ole vailla sinun palveluksiasi, - ei usko eikä Kristus. Eihän ihmisliha tee Jumalan tahtoa, ei iloiten eikä vastenmielisesti, KOSKA SE EI VOI. Näin Paavali todistaa, ja jokainen rehellinen ihminen myös.
Tuollaiset kliseet iloisesta Kristuksen tahdon täyttämisestä saisi jo poistaa vakavasta asiasta, koska se on satua eli valetta. Toisin sanoin sanottuna toiveajattelua. Ihminen joka tällaisia (hyvä veikko) valeita alkaa uskomaan itsestään, lopettaa kilvoittelun USKOSSA KRISTUKSEEN. Hänestä tulee omavanhurskas syntikyttä veljille ja sisarille, seurakunnan hajoittaja.
Risti tukee perkeleeltä, maailmasta ja ennen kaikkea OMASTA LIHASTA, joka ei taivu Jumalan tahtoon.
Ihminen voi sepustaa ihan mitä vain, ja se onkin totta että kääntymätön ihminen ei tietenkään tee Jumalan tahtoa. Mutta raamatun mukaan Uudestisyntynyt ihminen pyrkii tekemään Hänen tahtonsa.
19 Minä puhun ihmisten tavalla teidän lihanne heikkouden tähden. Sillä niinkuin te ennen annoitte jäsenenne saastaisuuden ja laittomuuden palvelijoiksi laittomuuteen, niin antakaa nyt jäsenenne vanhurskauden palvelijoiksi pyhitykseen.
20 Sillä kun olitte synnin palvelijoita, niin te olitte vapaat vanhurskaudesta.
21 Minkä hedelmän te siitä silloin saitte? Sen, jota te nyt häpeätte. Sillä sen loppu on kuolema.
22 Mutta nyt, kun olette synnistä vapautetut ja Jumalan palvelijoiksi tulleet, on teidän hedelmänne pyhitys, ja sen loppu on iankaikkinen elämä.
23 Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.
luule olevani mikään synnitön, älkää käsittäkö väärin, vaan olen armahdettu syntinen.
Kun tulee uskoon niin parannus, mielen muutos on tapahduttava.
Johannes sanoi fariseuksille jotka koki hengessään etteivät he katuneet syntejää eivätkä tehneet parannusta:
8 Tehkää sentähden parannuksen soveliaita hedelmiä,
Kyllä parannuksen tehneen ihmisen teot on muututtava ei se käy että jatkaa entiseen malliin juomarina huorintekijänä yms.
... USKOSSA KRISTUKSEEN, kuten jo sanoin. Liha ei Jumalan tahtoa täytä, koska se ei voikaan. Avauksen kaltaisen klisee humpuukin saa ja tulee jättää omaan arvoonsa.
Mitä puhtaampåi ja aatteellisempåi ihminen on, sen ahtaampi ja puutteellisempi hän on, nimittäin - OMASSA VALHEESSAAN.
Ne jotka Jeesuksessa kristuksessa ovat, vaeltavat HENGEN jälkeen, eivät he kersku tyhjiä lihastaan.
Monet hurskastelijat olettavat ihmisestä löytyvän jonkun lankeamattoman osan, jota sitten pyrkivät töin, toimin ja ruumiin tarpeista kieltäytymällä vahvistamaan. - SE ON OMAVANHURSKAUTTA
Kristus on meidän ainut OIKEA vanhurskautemme joka kelpaa Jumalalle, toista ei ole eikä tule!!!
KRISTUS MUUTTAA, sen joka hänen luoksensa tulee. Mutta ihmiliha ei pyhity, eikä koskaan täytä Jumalan tahtoa niin, että kukaan sillä autuaaksi tulisi.
tyhmempikin tajuaa ettei liha tuu miksikään, mutta uskovaisen tulisi olla hengenalaisuudessa ja kuolettaa liha hengellä niinkuin raamattu sanoo.
Ei avauksessa ole mitään väärää itse vaan ymmärrät tahallaan väärin.
porukkaa saman asian jos kertoo vähänkin eri näkökulmasta niin ootte heti valmiita kivittämään.
Liha himoitsee Henkeä vastaan ja päinvastoin. Lihansa hallinnalla ei kukaan pelastu, sellainen tapa käsittää näitä asioita johtaa ainoastaan omaan vanhurskauteen. (Niin kuin on nähty, ja itsekin koettu vuosikynnenien ajan).
Kun Hernki hallitsee USKOVAA niin silloin USKO KRISTUKSEEN ON VOIMANA ELÄMÄN TIELLÄ. On täysin kaksi eri asiaa
1. USKOON perustuva vanhurskaus.
2. Vaikka vain pieneltäkin osalta omiin tekoihin perustuva vanhurskas.
Tämä raja ei kaikille ole ollenkaan niin selvä miltä äkkiä katsoen näyttäisi. Ei se ihme ole että Paavali tätä asia teroittaa moneen kertaan.
Kuka sitä on väittänytkään että lihansa hallinnalla voisi pelastua,pelastus on yksin uskosta.
Ei omiin tekoihin voi luottaa ne on vain saastainen vaate Jumalan edessä.
Mutta raamattu sanoo että hengellä kuolettakaa lihan teot, eli liha ei saisi hallita uskovaista vaan Jumalan henki.
Liha ei pyhity koskaan sentähden on ainainen sota lihan ja hengen välillä.
Lihako saa hallita vapaaasti koska et mahda sille mitään, näissäkö lihan teoissa saa vapaasti vaeltaa?
Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: HAUREUS, SAASTAISUUS, IRSTAUS,
Room. 8:5
Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on Hengen mieli.
Room. 8:6
Sillä lihan mieli on kuolema, mutta hengen mieli on elämä ja rauha;
Yksi esimerkki edellisestä viestistäsi:
Et erota Raamatusta mitä sana "MIELI" tarkoittaa.
- Lihan mieli
- ja Hengen mieli.
- Hengen mieli sanoo, "Kristus on minun vanhurskauteni". Aamen hallelujaa Kiitos Jeesus.
- Lihan mieli sanoo, "jossain määrin pyrin uskon lisäksi täyttämään Jumalan tahtoa."
- Hengen mieli rukoilee väsymättä päivittäin niiden puolesta jotka ovat vielä uskosta osattomia.
Hengestä elävän ihmisen keho julistaa hymyillen Kristusta kaikialla siellä missä liikkuu, laittaa rahaa lähetyskassaan ja rukoilee lähetettyjen puolesta, taikka menee itse lähetyskentille kaikkialle maailmaan.
- Lihan mieli sanoo; "hyi kamala noit suruttomia, ei auta mennä mihinkään eikä tehdä mitään missä joutuisi noiden kamalien suruttomien kanssa tekemisiin, ettei heidän syntinsä vaan tarttuisi minuun.
Edellä on kaksi vertaavaa esimerkkiä lihan mielestä ja hengen mielestä (vaikuttimesta). Mieli on se joka ohjaa ihmisen toimintaa.
Lihan mielessä hallitsee (alkeisvoimat), pelko, eristäytyminen muista, itseinho ja toisten ihmisten inho, itsesääli ja omahyväisyys.
Hengen mieli riippuu kiinni Kristuksessa ja elää RAUHASSA Jumalan kanssa levollisin mielin, ilman siehotusta.
Synnit on sovitettu Jumalan kanssa. Hengen mieli toimii levosta käsin, rakkaudessa TOISTEN hyväksi.
Lihan mieli kiertää omaa napaa, vahtien omia ja toisten ihmisten syntejä. Loikkii oikealta vasemmalle ja lujaa, kuin pakojänis pimeässä, aution valokiilassa. Vauti on 60 Km/h vaikka menee edetessään koko ajan
isoa sivuliikettä. Hengen mielessä ei hallitse itseen keskittynyt siehotus, vaan Rakkauden kautta vaikuttava USKO:
hyvä että vaeltaisimme Hengenmielen mukaan ja Hengellä kuolettaisimme lihan teot niin ettemme lihan mukaan vaeltaisi.
Tätä olen yrittänyt sinulle sanoa, tuo aloitukseni meni ihan mönkään kun siitä saa sen käsityksen että tarkoitan oman mielenmukaista hengellistä "puuhastelua" jossa omilla teoilla iritetään olla jotain tai ansaita pelastusta.
En osaa tätä tämän paremmin muotoilla, kun en ole mikään ilmaisutaiteen mestari.
Lihaltaskin oot jo tiämmä nitistänny nirrin pois :-)))
Mutta se ei vielä riitä pääsyksi taivaaseen. Siihen tarvitaan kuule JEESUS KRISTUS, Jumalan armo ja rakkaus.
Voi Jeesus auta meitiä, ettemme lihaamme alkaisi turvaamaan ikinä.
liha ei pyhity eikä muutu niinpitkään kun elämme tässä ruumiissa vaan aina on vastaan Jumalan tahtoa.
Siksi raamattu kehottaakin: Hengellä kuolettakaan lihan teot.
Vain Jumalan hengellä voidaan taistella lihaa vastaan, meillä pitäisi olla hengen mieli eikä lihan mieli. uskomattomalla ihmisellä on vain lihan mieli, Mutta uskovaisella on Jumalan henki.
Emme tietenkään koskaan täysin tässä ruumiissa vaeltaessamme tee vain Jumalan tahtoa mutta taistella pitää ja kilvoitella.
Raamattu sanoo; muuttukaa mielenne hengeltä, eli se henki joka hallitsee mieltämme sen tekoja me teemme.
En suinkaan ole täydellinen enkä saa lihalta nirriä pois, mutta taistelu on kova;)
Silloin liha on kuollut, kun ihminen ei ...
... ENÄÄ VÄHÄISESSÄKÄÄN MÄÄRIN USKO OMAAN ITSEENSÄ JA lihansa kuolettamisiin, VAAN AINOASTAAN JEESUKSEEN KRISTUKSEEN.
mieluummin kuin sinuun, Raamatun mukaan meillä on jatkuva taistelu siitä kumpi saa hallita meitä, taistelu lihanmielen ja hengenmielen välillä.Gal. 5:17
17 Sillä liha himoitsee Henkeä vastaan, ja Henki lihaa vastaan; nämä ovat nimittäin toisiansa vastaan, niin että te ette tee sitä, mitä tahdotte.
18 Mutta jos te olette Hengen kuljetettavina, niin ette ole lain alla.
19 Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,
20 epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
21 kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
22 Mutta Hengen hedelmä on rakkaus, ilo, rauha, pitkämielisyys, ystävällisyys, hyvyys, uskollisuus, sävyisyys, itsensähillitseminen.
23 Sellaista vastaan ei ole laki.
20 epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
Tuohan on selvää kristinuskon lahkojen touhuja!
Omia uskovaisia, pikku lapsiakin tappaneen rikollisen järjestön rikoksia jotka palvelee herraa (epä)jumalana!
Kristinusko, kaikki yli 3500 lahkoineen on saatanallisuuden aikaan saama antikristuksellisuus jota yllä pitää valkeuden enkeleinä esiintyvät kyykäärmeen sikiöt. Kristinuskolla, luterilaisillakaan ei ole edes Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen antamaa lupaa kastaa Heidän Nimissään puhumattakaan, että heillä olis Jeesuksen antamat oikeudet parantaa sairaita ja herättää kuolleista! Joten kristinusko tukijoineen on lainrikkojien rikollisjärjestö jonka tehtävänä on ihmisistä kitkeä pois jo lapsesta kaikki Jumalan Valtakunnan kaltaisuus ja tehdä hänestä rikollinen uskovainen.
Jeesus antoi omille opetuslapsilleen lahjat ja oikeudet. Ellei kastajanne näitä tekoja tee, ei hän ole Jeesuksen asialla:
Matt. 28:19 - 20
Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti.
Näin toimivat kasteen antajat joilla on Jeesuksen antamia lahjoja osoittaa kenen asialla ovat. Ellei näitä lahjoja ole, ei ole Jumalan, Jeesuksen ja Pyhän Hengen asialla oleva:
Matt. 10:8
Parantakaa sairaita, herättäkää kuolleita, puhdistakaa pitalisia, ajakaa ulos riivaajia. Lahjaksi olette saaneet, lahjaksi antakaa.
54 Jeesus vastasi: "Jos minä itse itselleni otan kunnian, niin minun kunniani ei ole mitään. Minun Isäni on se, joka minulle kunnian antaa, hän, josta te sanotte: 'Hän on meidän Jumalamme',
55 ettekä tunne häntä; mutta minä tunnen hänet. Ja jos sanoisin, etten tunne häntä, niin minä olisin valhettelija niinkuin tekin; mutta minä tunnen hänet ja pidän hänen sanansa.
Se on niin, että se herra epäjumala teettää rikoksia, esimerkiksi näin:
Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
"Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."
7:23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät.'
Luukkaan evankeliumi:
13:27 Mutta hän on lausuva: 'Minä sanon teille: en tiedä, mistä te olette. Menkää pois minun tyköäni, kaikki te vääryyden tekijät.'
HUOM! Katekismuksen 10-käskyä ei ole sama kuin Jumalan ja Jeesuksen Laki. Esimerkki:
Luder/Lutherin katekismus; ensimmäinen käsky:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
HUOMAA pilkun (,) paikka! tuossa tehdään herrasta (epä)jumala.
Jumalan Moosekselle antama ja Jeesuksen vahvistama sama tieto on näin:
(Suomen kielellä - Raamattu 1933/38)
3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
Joka alkaa uskomaan ja luulemaan lihansa pyhittyneen, tai asteittain pyhittyvän Jumalan tahdolle kuuliaiseksi..
Lihan ja Hengen välillä on kuolemaan asti jatkuva ristiriita, eikä liha täytä Jumalan tahtoa. Paavali kirjoittaa näin: "... illä ei se voikkaan."
Hengestä syntynyt on ristinkantaja, (hänellä on valvova omatunto) hän elää tämän ristiriidan kanssa päivittäistä kilvoituselämää, luulematta itsestään sellaista mitä ei ole.
Toisin on itsensä pettäjien tie, he elävät "pyhityksensä"- harhassa, koska heillä ei ole oikeata itsensä tuntemista. He eivät ole lain kautta heränneet vielä OIKEAAN synnintuntoon. Sellainen elämä on valheessa elämistä kauniista ulkokuorestaan huolimatta, tekopyhyyttä monine ikävine seurauksineen.
>> valvova omatunto
Ha ha ha ha ha ha
Tuollaista paskapuhetta en ole koskaan ennen kuullutkaan, että ihminen pystyy irtautumaan kehostaan ja sen tarpeista.
Elät täydellisessä valhemaailmassa, ET TODELLAKAAN HENGESSÄ.
Hengellinen ollenkaan etkä ole Hengestä syntynyt, jos kerran vaellat lihan mukaan ja täytät vaan lihan tarpeita.Gal. 5:19
Mutta lihan teot ovat ilmeiset, ja ne ovat: haureus, saastaisuus, irstaus,20 epäjumalanpalvelus, noituus, vihamielisyys, riita, kateellisuus, vihat, juonet, eriseurat, lahkot,
21 kateus, juomingit, mässäykset ja muut senkaltaiset, joista teille edeltäpäin sanon, niinkuin jo ennenkin olen sanonut, että ne, jotka semmoista harjoittavat, eivät peri Jumalan valtakuntaa.
LUEPPAS TÄSTÄ MITÄ SANA SANOO:
24 Ja ne, jotka ovat Kristuksen Jeesuksen omat, ovat ristiinnaulinneet lihansa himoineen ja haluineen.
25 Jos me Hengessä elämme, niin myös Hengessä vaeltakaamme.
RAAMATTU EI VALEHTELE, JOS JONKUN PITÄÄ MUUTTUA NIIN SE ON IHMINEN EI JUMALAN SANA.
sanoo Jumalan sanaa paskapuheeks, eikä sulla oo mitään perusteluja Jumalan sanasta. Joten oot vain ihan oman räksytykses varassa, oot imeny näkemyksen muutta missä on henkilökohtainen raamatun tutkiminen, suahan voi saarmamiehet viedä kuin pässiä narussa, ihan minne vaan.
Älä luota ihmisiin vaan Jumalan sanaan, jos sana sanoo jotakin niin se on niin,
Jumalan hengessä vaeltaminen on läpi raamatun kulkeva sanan mukainen juttu.
Jeesuskin oli ihminen ihan niinkuin sinä ja minä ja raamatun mukaan samallatavalla kiusattu kuin mekin, kuitenkin ilman syntiä, miten se on mahdollista? Jeesus vaelsi Hengessä, Jumalan Hengessä, Hänessä asui Jumalan hengen koko täyteys.
Me enne kykene synnittömään elämään niinkuin Hän, mutta se ei tarkota sitä että meidän pitää vaeltaa lihan teoissa POIS SE.
Sinä itse et tiedä vielä mitään Hengessä vaeltamisesta, sen näkee kirjoituksistasi. Rukoila että saisit armon tehdä parannuksen, että Kristuksen evankeliumi saisi tulla sinulle pelastukseksi iankaikkisesta kuolemasta.
Mutta sellainen ihminen joka väittää ettei hän VAELLA LIHAN TEOISSA, on valehtelija. Liha kun ei tee parannusta. Se on niin, kun veljemme Paavali kirjoittaa, että liha elää omaa elämäänsä ja Kristuksen Henki
on tuo joka Kristityn elämässä pitää yllä Hengen ohjausta. (Vaeltaa Hengen mukaan). Niin minä siis tämmöisenäni palvelen MIELELLÄ Hengen lakia, mutta LIHALLA synnin lakia.
Ihminen joka ei tiedosta elävänsä lihallaan synnin ja kuoleman laissa, ei ole vielä lain kautta herännyt synnin tuntoonkaan. Hän on todella kaukana Herrasta, hengelisesti sokea ihminen.
Kristus meissä kirkkauden toivo. Nämä eivät ole sanoja vaan TOTUUS. JOKA EI TUNNE SYNTEJÄÄN (SITÄ ETTÄ HÄN ON KOOSYNTINEN), NIIN EI HÄN TARVITSE PARANTAJAAKAAN. Tällainen ihminen ontua nilkuttaa omassa vanhurskaudessaan puolelta toiselle. Esikoislestadiolaisena sanoisin asian näin. Kuinka kauan te onnuttee molemmille puolille, jos lapinvanhimmat ja äitiseurakunta ovat teille Jumala niin palvelkaa heitä. Mutta jos HERRA on Jumala niin palvelkaa häntä. Jeesus on tie Jumalan sydämelle, ei paraskaan seurakunta tai sen vanhimmisto.
Asia on niinpäin, että es.lestadiolaisuudessa on palattava Kristuksen (Jumalan Sana) johdatukseen ja hylättävä tällaiset ihmisopit lapinluottamuksineen ja äitiseurakuntineen.
Kuka on väittänyt olevansa synnitön, en minä ainakaan, minähän sanoin ettemme ole täydellisiä.
Raamattuhan sanoo että sitä mitä en tahdo sitä minä teen, synti asuu meidän lihassamme, ja himoitsee henkeä vastaan.
Mutta teiltä puuttuu opetus Pyhästähengestä kokonaan,
jos raamattu sanoo että vaeltakaa Hengessä niin ette lihan himoa täytä, niin se tarkottaa sitä.
Ainoa mahdollisuus taistella syntiä vastaan on vaeltaa hengessä, ei kuule syntiä vastaan omat voimat riitä.
Ihmisen pitää antaa Pyhänhengen hallintaan tahtonsa, Niin Henki saa kuljettaa eikä meidän syntinen luonto (LIHA).
Ei tässä kukaan täysin onnistu koska synti liha kulkee meissä niinkauan kuin kuollaan.
Kun sä annat itsesi (tahtosi) kuolemaan niin sä et reagoi kun sinua esim, pilkataan koska kuollut ei reagoi, etkä vastaa solvaukseen solvauksella, vaan annat anteeksi ja siunaat niitä jotka sinus vihaavat.
Tottakai on synnintunto oltava, mutta mä en nyt puutu siihen kun näyttää olevan tässä hengessä vaeltamisesa tarpeeksi kertomista.
Tää ei ole mitään ihmisoppia koska pystyn raamatulla perustelemaan kaiken mitä sanon, toisin kuin sinä.
>>Ihminen joka ei tiedosta elävänsä lihallaan synnin ja kuoleman laissa, ei ole vielä lain kautta herännyt synnin tuntoonkaan. Hän on todella kaukana Herrasta, hengelisesti sokea ihminen.>>
Sulla tässä hyviä sanoja, kyllä kuule tunnistan itsessäni lihallisia ajatuksia yllinkyllin liha vaatii milloin mitäkin, ja jos en Hengellä taistele vastaan niin ne muuttuu synnin teoiksi, en väitä että aina onnistun ja olisin synnitön ei lähimainkaan.
Ihminen on heikko ja saatana on tuhansien juonten mestari, siksihän se Paavali sanoo että vaeltakaa Hengessä niin ette lihan himoa täytä.
Meidän täytyy rukoilla että Jeesus ota minun tahdossani hallintavalta, muuten teemme ainoataan vaan saatanan tekoja.
Taistelu on sinun mielesi hallinnasta kokoajan meidän pitäisi jo vähitellen tajuta se.
minulle mitä sinusta on hengessä vaeltamista.
Otan mieluusti opetusta vastaan jos se on raamatullista.
Taidat vähän reagoida sentään? Ha ha ha ha ha ha ha - Olispa hauska olla kodissasi kärpäsenä katossa!!!
Viiden pisteen vihje: Tuo omavanhurskaus joka sinulla on, ei kanna petrille. Aamen!
Paljon parempi vanhurskaus sinunkin pitää saada. - Täydellinen vanhurskaus!!!
Sitä et voi edellä esittämilläsi tempuilla ostaa. Pane tämä syvälle mieleesi.
Jumala armossaan sinut totuuden tuntoon saattakoon, ennen kuin lähtöhetkesi joutuu. Tätä rukoilen Jeesuksen nimessä. Olet aivan liian hyvä mies menemään hyvänä kristittynä helvettiin. :-)
Siunausta sinulle totuuden etsimisessä.
Eihän se auta ennen, kun Jeesus avaa silmäsi. Ensiksikin lain pitää herättää sinut TODELLISEEN synnin tuntoon.
Siitä tulkee TODELLINEN hätä, huomaat joutuvasi tuossa tilassa jossa nyt olet (= hyvä kristitty), helvettiin.
Humaat tarvitsevasi TÄYDELLISEN VANHURSAKAUDEN, koska Jumalalle ei riitä yhtään vähempi vanhurskaus.
Saatat vastata tähän, että sinullahan on jo muita parempi vanhurskaus, koska lihasi on jo kuollut pois synnistä.
Totuus on että elät saatanan valhessa, rakentamalla autuutesi omaan vanhurskauteesi. Jeesus kun ei tule täydentämään kenenkään omaa vanhurskautta. Joko hän saa olla sinun KOKO vanhurskautesi ja sinä antaudut tunnustamaan että olet tyhjä vanhurskaudesta. Tai sitten jatkat tuossa tilassa missä nyt olet, oman vanhurskauden rakentajana, siis hyvänä kristittynä, niin kuin Salus aikoinaan.
Sehän se justiinsa on tuo ahdas portti, kun pitää luopua kokonaan omasta vanhurskaudestaan. Edesmennyt rakastettu veljemme Eero Halme luonnehti tuota tapahtumaa hyvin kuvaavilla sanoilla, "iso parannus".
Sekin on saatanan valetta että Jeesuksen seuraajat, jotka ovat USKOSTA KRISTUKSEEN VANHURSKAITA, ELÄISIVÄT synnissä. Eivät elä, HE ELÄVÄT JEESUKSESSA kRISTUKSESSA, pannen KOKO autuutensa toivon Jeesukseen Kristukseen.
Nämä ihmiset elävät Hengessä, eivätkä turvaa lihaan.
Heidät tunnista siitä, että he eivät koskaan kerskaa lihastaan, vaan AINA JEESUKSESTA KRISTUKSESTA.
Ja sinä pilkkaat heitä synninpalvelijoiksi juuri tästä syystä, koska he eivat koskaan kerskaa lihastaan, eikä töistään niin kun sinä joka olet omanvanhurskauden palvelija.
Olet isännälle hyvä renki joka rehkii töissä isännälle ja saa työstään toki kiitoksen ja palkan. Mutta ei perintöä.
Ero Isännän lapsiin on näet siinä, että lapset eivät rehki töissä. (He tekevät rakkauden tekoja joista vasen käsi ei tiedä mitä oikea tekee, eikä niistä huudella lasku kourassa perään). He perivat isännän, koska HE ovat SYNTYNEET ISÄNNÄN SIEMENESTÄ.
Olen tullut uskoon jo 20v sitten oon käyny läpi kaikki mitä kirjotit tuohon ja vähän enemmänkin.
Jos mä sanon että Jeesus on mun Herrani niin miksi sitä ei voi uskoa.
Me puhumme ihan samoista asioista mutta teillä ei ilmeisesti ole opetusta Pyhästähengestä, joten katsot vähän eri suunnasta asioita.
Tuntuu aika turhalta keskustella sun kanssa jos et usko sitä tosi asiaa että oon uskovainenihminen.
Voi herranen aika! minä en oo mikään hyvä kristitty mistä sä sellasta oot saanu päähäs, olen täysin läpimätä ja syntinen ja täysin kadotettu ilman Jeesausta Kristusta, mutta kiitos Herran armahdettu syntinen.
Alkaa jo tympimään tää teidän tuomiohenki, jos ei satu ajatelemaan ihan just niinku sä, tiedätkö että ei se just prikulleen oikea oppi suakaan pelasta, kullä sä tarvitset ihan Puhtaasti Jumalan armoo armon päälle.
väärin eihän lihasta voi kukaan kerskata sehän on mätä mikä mätä.
Jaaha, mutta ei se että palvelen lihalla syntiä, oikeuta sitä että lihassa saa mellastaa niinkuin huvittaa. pois se, sanoo sana.
Tässä on kysymys hengellisestä asiasta ja hengellisestä uudestisyntyneestä ihmisestä, joka palvelee niinkuin raamattu sanoo Hengen uudessa tilassa eikä kirjaimen vanhassa.
Huom, vaeltaminen hengessä ei oo sama asia kuin omassavoimassa ponnistelu.
(Synninlaki vaikuttaa lihassamme)(( Mielenlaki vaikuttaa hengessämme( (Jumalalta saatu henki uskon kautta))
Raamattu sanoo; Room 7 alustuksessa: Ihmisessä syntyy taistelu mielenlain ja synninlain välillä, mutta synninlaista hän ei omin voimin pääse voitolle, vaan hänen täytyy turvautua Kristukseen.
Kuinka selvästi sanottu ettei ihminen pääse voitolle synnistä ominvoimin vaan täytyy turvautua Kristukseen.
Uskovaisessa oleva mielen laki, (Pyhähenki), joka on saatu uskon kautta, on voidaan sanoa Jumalan mieli.
Niinkuin raamattu sanoo meissä on Kristuksen mieli, siis Pyhänhengen kautta.
No miten sitä Kristukseen turvataan, tietysti rukoillen tahdon kuolla omalle lihalleni, hallitse Kristus Pyhänhenkesi kautta minua.
Ilmeisesti tää Pyhähenki on unohdettu lestadiolaisten piirissä kokonaan, kun luullaan omin voimin ponnisteluksi sitä että ihminen joka ei mahda synninlaille itse mitään huutaa Kristusta avuksi niinkuin raamattu todistaa että täytyy tehdäkkin.
Tässä tietoa ristin kantajien hedelmällisyydestä:
http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/
Niin sen tulee ollakin. Piru pyrkii valheillaan eksyttämään jokaisen ihmisen helvettiin.
Kukapa sen parempi valheen levittäjä on, kun se joka itse elää valheessa tajuamatta lainkaan todellista tilaansa?