olen kuulu että jauheliha ois hyvä keittää vauvalle kun lihoja aletaan syömään, mutta minkä ikäiselle sen voi ruskistaa ihan normaalisti paistinpannulla ilman lisärasvaa ja mausteita? ja miksi keittämistä suositellaan?
meillä lapsi reilu 9kk
meillä lapsi reilu 9kk
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ai onko tämmöisiä sääntöjä. Hmm...minä olen tehdessäni spagettikastikkeen vain paistanut neitsytkookosöljyssä sipulit ja lihan ihan normaalisti tosin ilman suolaa. En ole edes ajatellut että pitäisi keittää. Saahan mausteita käyttää...yrttimausteita kuten basilikaa ja oreganoa ja ymmärtääkseni periaatteessa monia muitakin inkivääristä alkaen.
Ruskistetusta lihasta tulee herkemmin vatsavaivoja.
Jos vauva ei ole osoittanut mitään herkkävatsaisuuden merkkejä, voi kai sitä ruskistettua lihaa kokeilla joskus 8-10 kk ikäisenä, mutta jos itkuisuus lisääntyy, niin sitten on syytä palata keitettyyn lihaan.