Kesykyyhky ja hoito

Tia

Onko kellään tietoa kesykyyhkyistä?
Onko sama asia kuin pulu?
Paljonko pariskunta tarvitsee tilaa ja onko sopiva sisälemmikiksi?
Internetti ei anna yhtään tietoa tämän lintulajin pidosta lemmikkinä ja niinpä epäilyttää vähän lähteä ostamaan myynnissä olevaa kesykyyhkypariskuntaa. Kaikki tieto ja linkit ovat tervetulleita!

T.Tia

4

2791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Lajina kesykyyhky = kalliokyyhky = pulu.
      Niitä harvemmin pidetään sisälemmikkeinä (vaan tuskin kukaan sitä estääkään), mutta pihalla lakassa kylläkin, ainakin viestikyyhkyharrastajat. Niistä löytänet lisää tietoa viestikyyhky-yhdistyksestä (http://www.viestikyyhky.fi).

      Sisällä pidetään yleensä vähän pienempiä lajeja, kuten timanttikyyhkyä tai "naurukyyhkyä", en tiedä kutsuuko joku noitakin sitten "kesykyyhkyiksi" erotuksena toripuluista. Niiden hoidosta löydät tietoa ja keskustelua vaikkapa papukaijayhdistyksen (www.papukaijayhdistys.fi)sivuilta.

      • Kmlahti

        Niin, toripuluahan ei sitten saa lemmikiksi pyydystää. Jos on entisestään lintuja, hyvässä lykyssä lintu tartuttaa sairauksia ja loisia lemmikkeihisi (salmonella ja lintukirput eivät ole hauskä yhdistelmä) ja lisäksi luonnosta pyydetyn linnun pitäminen lemmikkinä on kiellettyä lailla.

        Sen sijaan suomestakin on saatavilla useita erilaisia lemmikkikyyhkylajeja- riikinkukkokyyhkyt, timanttikyyhkyt, kurnuttajavarpuskyyhkyt, seeprakyyhyt, naurukyyhkyt näsitä yleisimpinä mainiten.


    • Ansku

      Yleensä lemmikkinä sisällä/kotona pidettäviä kyyhkyjä ovat esimerkiksi naurukyyhkyt.
      Kyseinen lintu on erittäin ihastuttava ja kesyyntyvä lemmikki. Itse olen kasvattanut niitä jo pitkän aikaa ja lajiin ei voi kyllästyä. Väreinä minulla on valkoinen ja sitten ruskea mustine kaularenkaineen.Varsinkin kosiskelu/pesimisaika on mielenkiintoista seurattavaa.=) Kukon kumartelu ja "kukkuruu" huudot ja sitten ne suloiset pokasen "rumilukset"... =)Hoidettavuudeltaan naurut ovat myös helppoja. Laji tarvitsee päivittäin tilaa lentää.
      Poikasia minulla on kahdelta pariskunnalta aina sillöin tällöin. Minuun voi ottaa yhteyttä jos on hankkimassa kyyhkyä, tai muuten vaan voi keskustella.=)
      [email protected]
      hyvää tietoa saa osoitteesta www.papukaijat.net

      • karistus

        On olemassa kyyhkysiä joita taikurit käyttää nyt en tiedä niiden oikeaa nimeä.
        Ne ovat valkoisia lintu kaupasta niitä ei saa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      108
      3681
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2413
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      143
      2065
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      52
      968
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      861
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      830
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      825
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      819
    9. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      94
      725
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    Aihe