Kaikki alkoi siitä, kun huomasimme ilmoituksen, missä välittäjä myi omassa käytössään olevaa taloa eduliiseen hintaan. Ihastuimme taloon todella ja teimmekin heti tarjouksen siitä. Välittäjä antoi ymmärtää, että talo on meidän, mikäli annamme oman asuntomme hänelle myyntiin, kilpailu talosta oli kova.
Seuraavana päivänä välittäjä soitti, että onkin saanut paljon pyyntihintaa suurempia tarjouksia talosta ja ettei voi hyväksyä meidän tarjousta. Emme kuitenkaan alkaneet hintakilpailuun vaan sanoin luopuvani leikistä.
Seuraavana päivänä välittäjä soitti ja kertoi myyvänsä asunnon sittenkin meille alkuperäiseen hintaan ?? Tottakai teimme esisopimuksen talosta samantien ja sitten hän alkoikin myymään asuntoamme. Asuntomme menikin pian kaupaksi pyydetyllä hinnalla ja ajattelimme, että kaikki meni uskomattoman hyvin- Sitten alkoi tapahtua...
Välittäjä soitti seuraavana päivänä oman asuntomme tarjouksen hyväksymisestä, että hän ei tee mitään kauppoja ja on repinyt kaikki sopimukset !!?? Syytä ei kertonut vaan löi puhelimen korvaan !! Me olimme jo tässä vaiheessa hommanneet lapsillemme hoitopaikan uudesta tulevasta asuinpaikastamme ja suunnitelleet remontin taloon jne.
Kului viikko ja välittäjä otti yhteyttä. Hän ilmoitti olevansa sittenkin valmis tekemään kaupat, (asuntomme ostajille välittäjä oli kertonut meidän peruneen kaupat, kuulin jälkeenpäin). Toinen ostajapariskunnan osapuoli oli kuitenkin nyt matkoilla, joten kauppoja piti siirtää.
Tähän välittäjä ei suostunut vaan sanoi, että kaupat on tehtävä heti. Ostajan pankista soitettiin välittäjälle ja kerrottiin asian olevan mahdoton ilman toista ostajaosapuolta. Välittäjä haukkui pankkivirkailijan ja sanoi tulevansa paikalle joka tapauksessa. Pankkiin hän ei kuitenkaan tullut, me ja toinen ostajista olimme paikalla.
Pankissa sanottiin, että välittäjä oli antanut oman tilinronsa ostajan käsitrahaa varten ja että he eivät voineet maksaa sitäkään heti . Taas odotin viikon ja välittäjästä ei kuulunut mitään. Ostaja järjesti uuden ajan pankkiin kauppoja varten ja yritin tavoittaa välittäjää tätä varten.
Sitten hän viimein vastasi että kyseinen uusi kauppapäivä ei käy ja että myy itse, minä en myy ?? Ostaja kertoi tässä vaiheessa, että käsiraha oli maksettu välittäjän firman varantille ( firmassa on 1 henkilö välittäjän lisäksi..)
Nyt olen taas viikon lähetellyt postia ja yrittänyt soittaa välittäjälle, ei vastausta. Mitä pitäisi tehdä ? Arvatkaa tekisikö mieli mennä taloon, josta meillä on esisopimus, niistää nilkin nenä jne. se ei kuitenkaan auttaisi mitään. Olemme järjestäneet kaikki asiamme muuttoa silmällä pitäen tottakai, kun kaiken piti olla selvää !! Kai nyt joku oikeus pitää olla !! Emme vain millään käsitä miksi, miksi ihmeessä välittäjä teki meille tämän ???
Painajainen
3
435
Vastaukset 3
- aaakkkk
Pankillasi lienee lainoittajana (?) suuri intressi hoitaa asia järjestykseen. Käänny heidän puoleen huolinesi. Heidän kyllä luulisi hoitavan asian kuntoon ja jos epäillään vilunkia, hoidatte poliisille ilmoituksen.
Jos olette tehneet papereita, esim. esisopimus tai sopimus teidän asunnon myynnistä, niin kai siitä on teilläkin papereita?
Onko kyseessä muuten kiinteistöt? Jos on, niin teillä voi olla aikamoinen ongelma edessänne. Kiinteistökauppa ei ole sitova ennen varsinaista kaupanvahvistajan vahvistamaa kauppaa. Yleensä pankki tai välittäjä hoitaa tuon kaupanvahvistajan paikalle.
Toivottavasti asiat selviävät.- !!!!!!!
Ostaja on nyt ehdottanut välittäjälle 2 päivämäärää kauppojen tekoon, mutta mikään ei käy. On kuulemma kaikenlaista kiirettä...Mikä voi olla syynä, ettei välittäjä halua välityspalkkiota ja rahoja talostaan kun mahdollisuus olisi ? Olisiko niin, että on tuhlannut nämä ostajan asunnostamme maksaman käsirahan ja ei siksi uskalla pankkiin tulla ? Nehän ovat osa maksettavaa kauppahintaa ja välityspalkkiohan maksetaan vasta kun kaupat on tehty ? Pankissa huomattaisiin, että käsirahaa ei ole maksettu välittäjän tililtä kuten asiaan kuuluu. Ja on kysymys kiinteistöstä siis mitä me olemme välittäjältä ostamassa ja oma myytävä asuntomme ihan tavallinen rivitaloasunto. Aivan hullua, kohta menee järki !
!!!!!!! kirjoitti:
Ostaja on nyt ehdottanut välittäjälle 2 päivämäärää kauppojen tekoon, mutta mikään ei käy. On kuulemma kaikenlaista kiirettä...Mikä voi olla syynä, ettei välittäjä halua välityspalkkiota ja rahoja talostaan kun mahdollisuus olisi ? Olisiko niin, että on tuhlannut nämä ostajan asunnostamme maksaman käsirahan ja ei siksi uskalla pankkiin tulla ? Nehän ovat osa maksettavaa kauppahintaa ja välityspalkkiohan maksetaan vasta kun kaupat on tehty ? Pankissa huomattaisiin, että käsirahaa ei ole maksettu välittäjän tililtä kuten asiaan kuuluu. Ja on kysymys kiinteistöstä siis mitä me olemme välittäjältä ostamassa ja oma myytävä asuntomme ihan tavallinen rivitaloasunto. Aivan hullua, kohta menee järki !
Jos kiinteistökaupassa ei ole tehty kaupanvahvistajan vahvistamaa kauppakirjaa, tai esisopimusta, niin välittäjä voi myydä sen kenelle vain haluaa.
Sen sijaan tuossa käsiraha-asiassa ei ole mitään ihmeellistä, välittäjä ei voi maksaa käsirahaa kummallekaan osapuolelle ennen kuin kauppakirja on allekirjoitettu (myyjälle), tai myyjän kieltäydyttyä tekemästä kauppaa (ostajalle). Lisäksi siitä käsirahasta kuitataan välittäjän palkkio kun kauppa tehdään, joten silloinhan siitä tulee hänen omaisuuttaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1561182
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301149Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s47993- 49887
- 65801
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?49767Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,37666Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?71654- 37619
- 76607