Olen todella kiinnostunut Itävallasta ja suunnitellut siellä opiskelua/työntekoa. Nyt mieleeni on kuitenkin herännyt epäilys: Aluksi en juuri päätäni vaivannut sillä, miten itävaltalaiset suhtautuvat suomalaisiin. Ajattelin, että suhtautuminen on kutakuinkin sama kuin saksalaisilla, eli suhteellisen myönteinen. Mutta sitten tajusin, että unkarilaiset olivat pitkään Itävallan kruunun alamaisia (vrt. suomalaiset Ruotsin kansalaisina historiassa) - Unkari oli se takapajuisempi osa valtakuntaa. Sitten oli vielä rankempi Unkarin historia osana Neuvostoliittoa. Voisin kuvitella, että jonkinlaista ylenkatsovaa suhtautumista unkarilaisiin voi esiintyä historian vuoksi. Kysymys kuuluukin, heijastuuko suhtautuminen jotenkin myös suomalaisiin, kun satumme olemaan (Viron kanssa) ainoita kielisukulaisia?
Itävaltalaisten suhtautuminen suomalaisiin
8
3177
Vastaukset
- tuolta.
http://www.finnland.at/public/default.aspx?nodeid=35823&contentlan=1&culture=fi-FI
Siellä on hyviä linkkejä Itävallassa vaikuttaviin suomalaisiin. Ehkäpä joku on valmis vastaamaan kysymyksiisi. Lycka till:) - I-vallassa asuva
Minä olen asunut Itävallassa jo yli 10 vuotta ja oikeastaan aikuiselämäni läheisimmät ja parhaimmat ihmissuhteet, kaverisuhteet, olen luonut täällä. Ainakin minun lukuisat tuttavani ja ystäväni ovat leppoisia ihmisiä, mutta sillä ei ole politiikan ja menneisyyden kanssa mitään tekemistä. Itävallalla on oma menneisyytensä, eikä Suomi nyt ylipäänsä ulkomailla ole mikään maailman napa.
Ihmettelen usein sitä, miksi suomalaiset kuvittelevat ulkomaalaisilla olevan joku erityinen suhtautuminen Suomeen? Lieneekö syy suomalaisten heikko itsetunto, sortovalta vai mikä?
Tervetuloa vaan, kyllä tänne vielä kovasti suomalaisia mahtuu. Joudut tuhat kertaa vastaamaan kysymyksiin, mikä on keskiyön aurinko, kuinka kylmää on talvella ja millaista on poronliha.. eli kärsivällisyyttä vaaditaan joskus.. :)- Anonyymi
Minä kävin Itavallassa ihastuin olueen tosi halpaa ja alkoholi. Pidän Itavallan kultuurista.
- glennbulb
Moi,
itse olen Suomessa asuva itävaltalainen ja Itävallassakin oli suomalaisia tuttuja, siis olen kuullut aika monta mielipidettä suomalaisista. Kaiken kaikkiaan voin sanoa, että itävaltalaiset suhtautuvat hyvin positiivisesti suomalaisiin. Yleinen kuva on, että he ovat ahkeria, rehellisiä jne. Suomesta tunnetaan Nokia, menestyvät urheilijat, menestystä PISA-tutkimuksissa ja semmosta.
Itävallan kaupungeista Wien on varmasti kansainvälisin, mutta Grazissa, Linzissä, Salzburgissa tai Innsbruckissa on myös aika monta vaihto-opiskelijaa ulkomailta. Itse tunnen suomalaisen, joka oli Klagenfurtissa vaihtopiskelijana eikä hänelläkään ollut ongelmia.
Itävaltalaisena Suomessa valitettavasti en voi sanoa samaa :-(
t.- grüss gott
Itävaltalaisilla ei ole hirveästi brassailla historiasta, Itävallan poikia kun oli tuo hitlerin aatukin..
No joo, mutta tähän päivään.. olen ollut sekä vaihdossa että töissä Itävallassa. Kyllä siellä töitä saa tehdä jos haluaa tutustua ja ystävystyä paikallisten kanssa, aivan kuin Suomessa. Eivät ne tule avoimesti juttelemaan, vaan itse täytyy olla se aktiivinen osapuoli. Kantaa hedelmää tai sitten ei. Kaikesta huolimatta viihdyin maassa ihan mukavasti, ennen kaikkea vuoret veivät sydämeni..
- R
Itse muutin muutamia kuukausia sitten Itävaltaan. Olen lomaillut täällä monta kertaa ennen kun muutin ja paikka tuntui todella viihtyisältä ja ihmiset kohtelivat hyvin.
Olen nyt siis asunut noin kolme kuukautta täällä ja olen kohdannut vähän kaikenlaista vastaanottoa.
Olen löytänyt muutamia oikein hyviä kavereita, joiden kanssa tykkään viettää aikaa ja minulla on myös poikaystävä täällä. Jotkut ihmiset eivät ole katsoneet sitä suopeasti että olen ulkomaalainen, mutta antaa sellasten ihmisten olla. :))
Luulen että jokainen ulkomaille muuttava kohtaa sekä rasismia että myönteisiä vastaanottoja.
Omasta mielestäni kuitenkin itse voi vaikuttaa paljon asiaan ja olla välittämättä moisesta käytöksestä.
Usein tällainen negatiivinen asenne ulkomaalaisia kohtaan tulee pelkästään siitä että on tietämätön tai että itsellään on jotain stereotypioita päähän pinttyneenä.
Suosittelen lämpimästi Itävaltaan muuttamista, maisemat mitä mahtavimmat ja ihmiset useimmiten hyvin mukavia ja sosiaalisia. :)
Tsemppiä matkaan!- Anonyymi
Hyvä vinkki ja Itävallassa on hyvä yöelämä ja halvempi olut mitä Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39584Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t218512- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492