Minkä rotuisi koiria teillä on rotikan kaverina? Koko ja ikä ero? Uros vai narttu?
Vuoden tai kahden päästä olisi tarkoitus ottaa toinen koira, kun olisi silloin isompi talo. Olen miettinyt jotain vähän pienempää koiraa. Mutta se ei saa olla liian pieni että pystyvät leikkimään.. Labradorinnoutajakin on käynyt mielessä. Mies taas mietti toista rotikkaa.
Meillä on reilu 2vuotias rotikka uros. Tulee toimeen kaikkien kanssa, narttujen, urosten ja ihmisten kanssa. On utelias ja haluaa tutustua kaikkiin. Pääse kuitenkin tosi harvoin leikkimään muitten koirien kanssa (ennakkoluulot, ihmiset vaihtaa puolta lenkillä jne.) Ystävilllä koiria mutta asuvat kauempana joten treffejä on harvoin..
Rotikalle kaveri?
3
560
Vastaukset 3
- mikä vaiinnn
Kyllä sen kaveriksi sopii minkä tahansa rotuinen koira, jos se kerran on varmuudella niin sosiaalinen. Tunnen perheen, jossa on rottweilerin kaverina englanninvinttikoira sekä perheen, jossa on rottweiler ja bernhardinkoira.
- zyprexa70
Sopiiko 9 v rotikalle penturotikka jos tää vanhus on sosiaalinen ja tottunut että perheessä on ollut koira
- Jade64
zyprexa70 kirjoitti:
Sopiiko 9 v rotikalle penturotikka jos tää vanhus on sosiaalinen ja tottunut että perheessä on ollut koira
Meillä ainakin vanha rottis ottanut hienosti vastaan kaikki tulokkaat on se sitten ollut minkärotuinen tahansa tai ikäinen eli kaik kelpaa myös kissat. Sehän on omistaja joka valitsee lauman uudet jäsenet lopulta :) eli en ole koskaan miettinyt etteikö uros tulis toimeen minkä tahansa uroksen kanssa, kunhan alku alkaa rauhallisella tutustumisella ja omistaja komentaa jos pientäkään rähinää syntyy. Mut johtaja on aina joku eläinlaumassakin, siis ihmisen jälkeen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851335
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351041Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19855Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita153680Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13670- 46659
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja184616- 31542
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39528