valtuuston on mitä ilmeisemmin pakko jäädyttää päätökset
1. leikkipuistomäärahan käyttö vesitorninmäelle
2. nuorisotilan osto asematien alakerrasta.
pienten piirien käytössä.
1 mummo lapsenlapsensa kanssa puistossa
1 iskä 3 lapsensa moporassauspaikkaa vailla.
ei ole hyvää eikä kannattettavaa rahankäyttöä, valtuutetut. on liian kallista, en kestä verorahoilla tälläistä suppean piirin tukemista.
1. leikkipuistomäärahan käyttö vesitorninmäelle
2. nuorisotilan osto asematien alakerrasta.
pienten piirien käytössä.
1 mummo lapsenlapsensa kanssa puistossa
1 iskä 3 lapsensa moporassauspaikkaa vailla.
ei ole hyvää eikä kannattettavaa rahankäyttöä, valtuutetut. on liian kallista, en kestä verorahoilla tälläistä suppean piirin tukemista.
Vastaukset 103
Vanhimmat
Leikkikenttiä meillä on aivan riittävästi,leikkijöitä on vain liian vähän...Tarviimme kaupungin ehostamiseen kipeästi nuo rahat.
Skeittipaikkakin toimettomana koko kesän...tuollainen vain muutaman käyttäjän takia..
keskustan alueella on monta keinua tyhjänpanttina.
skeittiparkkikin on niin tyhjä..., ulkojäät ulvovat kuistelijoita, laduille mahtuu niin pellikassa kuin honkavuorelalkin. tai saako siellä ilman latumaksua hiihdelläkään?
aloittajan ehdotukselle tuki.
Täällä ne toimettomat valittaa kun muuta ei osaa?
Taitaa kirjoittaja olla vähän tuota vanhempaa kalustoa?
Se skeittiparkki on kyllä ny talvella vähän tyhjenpänä...
Kyl siellä parkissa porukkaa riittää kesäisin. Ainut puute tuossa paikassa on sen pienuus. Mut onneks sentään jotain, se ramppi on varsin onnistunut paketti!
Olisi vaan käyttäjiä.aivan jonninjoutava.
tympääntynyt maku.
taidanpa esittää määrärahojen jäädytämistä.
oikeassa olet,tai mene ja tiedä..
kehoitan valtuutettuja miettimään ja päättämäänkin määrärahojen jäädyttämisen leikkipuistoon ja nuorisotilaan.
taisi nämä asiat tulla liian raakileina kansan tietoisuteen, vastaanotto on niin ristiriitaista.
ei synny hyvää toimintaa, jäävät ammottamaan tyhjilleen boikotointien vuoksi.
aamujen aamua.
tuohon edelliseen kirjoitukseen ja kirjoituksiin viitaten, näen boikotointimahdollisuuden hyvin vähäisenä.
Muistanette, että ehdotuksen teki vasemmisto esim. leikkipuistoasiassa. Sitähän ei jätetä jäihin, sillä, jos joku uskaltaisi ehdottaa, että asia on raakile ja että siirretään tuonnemmaksi, ei tule onnistumaan.
No, miksikö ei? Siksi--.
Tietysti sitten, jos HE edellämainitut sen esittävät, asia on toinen.
Kuten olette huoman neet valtuuston puheenjohtaja seuranaan ns. vanha kepu ja vasemmisto (vasemmisto ja demarit) ovat liittoutuneet keskenään.
Äänestyksen tuloksen voi vai arvailla.
no -le kylläpäs valtuustolle pukkaa tiukkaa vääntöä, jäihin tuollaiset hankkeet, joissa ei ole enää mieltä eikä päätä.
jos kerran varsinaiset käyttäjät LAPSET ja NUORET, toiset puistossa toiset nuokkarilla, eivät ole edes halunneet uutta toimintaa, niin mitä ihmettä sitä sitten näitä päätöksiä pannaan täytäntöön?
ei kertakaikkiaan mene jakeluun, saakutti valtuutetut, kysykää nyt kuntalaisten mieltä, kuulostelkaa ja jalkautukaa sivukyliä myöten korvareiät levällään, mitä puhuu kansan syvät rivit!
Kaupungintalolla on liikaa tilaa.
Eikös silloin voitas hieman järjestellä asioita ja sinnne tehdä nuorisotilat ?
Vai onko siellä niin isoja herroja ettei perse nouse penkiltä ?
On,On. ei tuu onnistumaan
Kansan syvät rivit? Mitä ne ovat... valta on istuvalla valtuustolla.
kansan tahto on toinen kuin valtuutettujen tahto..ainakin vaalikauden ajan.
vaan annas olla kun tulee vaalit, jo on kansanmielisä ihmisiä numerolapun kera...joka puolueessa ja uusia puolueita pukkaa kaupan tekijäisinä.
miten se vaan näin voi olla?
yksi syy on, että valtuustoon jäi istumaan vanhanlinjan miehiä liiankin kanssa.
heidänlaisiaan ruokkii tupajäärät kokoomuksesta ja vasureista sekä ennenkaikkea kepun reservistä...
olipa oikeaan osuva johdatus.
raivaamatonta risukkoa ja pusikkoa on keskustan lähellä,mutta ne on yksityisen maita.Leikkikenttään varatut rahat menevät jo siihen,jos joudutaan ostamaan maata.
Taas pittää arvailla mistä kylästä on kyse???
Varmaankin Pyhäjärvestä/-salmesta.
Pyhäjärvi.
ei tälle palstalle muista kyläkinttanoista osaavia kirjottajia löydy.
Nuo muut kuntapahaset ovat uskovaisia ja tekopyhiä täynnänsä ..pyhäjärviset ovat körttiläisiä ja armon kerjäläisiäs syntisäkkejä.
Pyhäsalmen kaupunki,aika Savolaista kuulemma...
aloittjan kanss yhtämieltä, jäädytetään koko homma--- ja kaksi hommaa.!!
kannatan aloittajan esitykseen
kannatan aloittajan esitystä.
kumpikin päätös, leikkipuisto ja nuorisotila hyllylle pölyttymään niin kauaksi aikaa kun valtuutetut älyävät yhteisen hyvän!
ELI mitä tarkoittaa kun verovaroilla kehitetään infraa, tiloja jne.
Nuorisotilastakin ollaan niin äreinä, muutama isä ja mopopoika kun tarvii VAIN tilaa. eihän sitä tarvineetkaan nuorisoryhmät..
leikkipuistoa tarvii mummo ja pari lapsenlasta...huh huh!
metafoora: kun mummo käy syrjäkyläköpsiltä asti kaupassa, köpsyttelee vesitorninmäelle ja takasin. ompa siinä teräsmuori.
tai kun syrjäkylä-äiti rahaa lapsosensa vesitorninmäelle, menee kaupoille, kantaa ostokset ja pelit vesitorninmäelle uudestaan, kerää kiljuvat lapset mukaansa...ompa siinä reissua kerrakseen. lujakuntoinen on äiti.
ettäkö miksi kantaa; no kun kaikilla ei ole sitä pirun keksintöä; omaa autoa.
päättäjät, ottakaapa asia syyniin!
Kierrätetään yrittäjien ja maanviljelijöiden kautta nuorten kesätyöpalkoikstyönantajat saavat edullista työvoimaa sekä nuoret rahaa ja työkokemusta....Kaikki voittaaa.
Hei..luin viestejä läpi, tässä ketjussa oli eniten asiallista tekstiä.
vinkatkaa tuntemillenne valtuutetuille nimenomaan tästä "jäädytys"-ketjusta.
kerroin ketjusta.
valtuuettu aikoi lueskella viikonloppuna lisääkin näitä juttuja.
sanoi käyvänsä muutoinkin silloin tällöin lukemassa mistä kuntalaiset nyt ja yleensäkin kitisevät..
Ne äidit, jotka käyvät leikkipuistossa ilman autoa, kuljettavat lapsiaan vaunuissa ja kärryissä. Niissä kulkee kyllä ostoksetkin.
Tosin kaupoilla ei juuri näe kärryjen tahi vaunujen kanssa kuilkevbia asiakkaita. Autoilla näkyy valtaosin äidit liikkuvan.
Eihän sinne leikkipuistoon voi lapsiaan kauppareissun ajaksi jättää kun pitää olla koko ajan lapsiaan vahtimassa. Yleensä leikkipuistoissa ollaan vanhempien vastuulla.
Mutta eikös tämä keskusta ole aika pieni. Kävelymatkan päässä kaikki. Joskus tuntuu kummalliselta, että pienen pienen pikkuruisen paikkakunnan ihmiset ajavat autolla pari metriä, kun voisivat kävellä hyvin matkat.
eihän koko pyhäjärven alueelta voida kävellen asioida.
kyse lie taas niistä etupiirin asukkasiat jotka asuvat ns. pyhäsalmen keskustan alueella.
vaan näyttävätpä nuo omakotiatlojejn autotallien ovien edessä parkkeeratut autot olevan monta kertaa uudempaa mallia ja kalliimpaa sorttia...MIKSI?
kävelisivät perskules, kun saavta kaiken muunkin niin paljon edukkaammin; jätevedet, auraukset, harrastukset, katuvalot, kuntoradat, hiihtoladut sata muuta heille niin itsestäänselvää bonusta.
josta muualla asuvat saavat vain rupia kieleensä yrittäessään saada murto-osaa lähemmäs itseeään..
kalliilla autolla voipikin ajella, kun ei tarvi muusta maksaa läheskään sivukylän verrokin vertaa.
ituniskako se siellä piipittää?
no voishan tuon noinkin sanoa, mutta en ole, tukiaispelle.
maanviljelijöille kuuluvat tuet ovat nähtävissä euroina per hehtaari!
mutta sinunlaisellesi (voin olla väärässä asuinpaikastasi) taajamassa asuva; käytät tietämättäsi yhteiskunnan tukea piiloetuina ympäri vuoden ,läpi elämäsi.
joten pidä mölyt mahassasi, olet huomenna lihavampi. tuskin ihanampi.
keskustassa asuva.
Hyvät ihmiset kun teillä on nyt pienet asiat mielen päällä. Suomi on pieni, Pyhäjärvi vielä pienempi, saati sitten sivukylät. Paremmalla asenteella on mukava asua missä vain, mutta jos sota alkaa jo Pyhäsalmen ja sivukylien välillä niin huonosti ovat kansan asiat. Mitä voitaisiin tälle kiistalle tehdä? Kyläkauppojako sivukylille ettei tarvitse taajamassa käydä? Asioilla käydään keskustassa autoilla tai muulla kulkuneuvolla. Pienessä keskustassa voidaan sitten jo vaikkapa kävelläkin. Ei ole pitkät välimatkat.
onhan se pieni asia, kun leikkipuisto rakenentaan keskustaan. palvelemaan keskutan perheitä, näitä paremmin pärjääviä.
käytetään sihhen 60 000 euroa joo.
alunpittäin jutun juuri on just tuossa, PITÄÄ tehdä se puisto niin lähelle matkahuoltoa ja ollintietä, että siinä voi piipahtaa sivukylänkin sossuperheet makaroonia ja jauhelihhaa kaupasta hakiessaan.
eriarvoisuus on vaan tätä, ja pahenee vaan.
palvelut keskittyy ja sehän ei ole hyvä! leikkpuisto on sellainen piiripiinipyörii jos se aloitetaan oman akkunan alle keskittämisellä.
On ihan normaalia, että kauppakeskittymissä, keskustoissa on leikkipuistot. 60.000 voi tuntua isolta rahalta yhdelle, mutta se on 10 euroa/asukas. Kun ruvetaan jäädyttämään tarpeeksi, nukahdetaan kohta prinsessan ikiuneen ja herätään kun maailma on muuttunut. Näinhän tässä on jo vähän käynytkin. Pyhäjärvi uhkaa oikeasti nukahtaa, jos täällä ei tehdä muutoksia ja kehitytä maailman mukana.
Pyhäsalmi on kyllä todella pieni keskusta. Alle viidessä minuutissa olet kävellen joka paikassa, jos jätät auton vaikkapa Rillantorille.
mutta kyllä lasten vienti vesitorninmäelle on keskustasta liikaa. Onhan ne vähän kuin siklmänalla, kun lapset ovat pääväylällä - aivankuin nähtävissä.
Vesitorninmäkihän on keskustaa! Ja ainahan keskustat laajenevat, varsinkin jos on elämää. Pyhäsalmen Halpahalli on kauempana kuin Vesitorninmäki. Mitäs jos tyhjiin kauppatiloihin tulisi ns. ylämäelle jopa kauppoja kun on liikehdintää sinne päin? Vaikka lastenvaateliike.
Ja ainahan lapset ovat vanhempiensa silmien alla leikkipuistoissa. Ei niitä sinne kukaan yksin jätä leikkimään.
Eikös siellä sivukylillä asuta juuri sen takia, että halutaan olla rauhassa luonnon helmassa? Jos haluaa asua palvelujen lähellä niin sinne vain asumaan. Sivukylien kunnossapitokin on kallista ja siitä maksavat kaikki. Ainahan se keskittäminen esim. vesijohto-, ja jätevesijärjestelmät sähkö edullisemmaksi tulee, jos ihmiset asuvat tiiviisti. Suomessa harvaan asuttaminen nostaa kustannuksia. Mutta kun tämä asumismuoto kuuluu meidän kulttuuriimme, niin sivukylien asukkaidenkin pitää tietyt asiat tiedostaa.
vedätystä se keskittäminen on, ei sen erikoisempaa.
keskittymät eli keskustat kasvavat niin ikään "ohjatusti / hallitsemattomasti", ellei ajatella mihin veroeuroja yhteiseksi parhaaksi käytetään.
vesitorninmäki on sivussa julkisten eli kaikkien muidenkin käyttäjien, myös satunnaisten kävijöiden näköpiiristä.
ei sinne mennä sattumalta, ei sinne jäädä sattumalta, ei sitä tiedä muut kaivata kuin aloitteen tekijät.
ei sitä voi yhdistää muuhun infraan, ei siitä saada myöskään seniori-ikäisille yhdistäen heidän kaipaamaansa tasapaino-ja kuntoilupuistoa eikä se tue kaikkinasita virkistystoimintaa.
vika paikka.
se on vika paikka.
vesitorninmäki.
Kun tehdään tuo leikkipuisto vain eliitille, niin tehköön.
Ainahan täällä on ollut kähmintää, joten jatkakoon sitä tässäkin asiassa.
Sivistyneessä kupungissahan noin ei tapahtuisi, mutta täällä kyllä onnistuu.
Katsokaapa ketkä on asialla ja miettikää päätöksen perusteita.
Muistakaa että aina päätösten takaa löytyy joku elävä olento.
Voiskohan tuon asiaa tutkinnen porukan laittaa jonnekkin oppimaan demokratiaa ja kunnallispoliitikon velvollisuuksia.
kuten edellinen kirjoitti; tehdään vaan vesitorninmäelle leikkipuisto, eliitille se kun kerran tullee.
ajaelin tässä eräänä päivänä nivalan kautta ylivieskaan.
tyhjänä törötti leikkipuisto, kun se oli tuotu pois keskustan infrasta. lunta..lunta lunta lunta vaan...
voi sampura, miksi meidän piti vielä tämäkin tuskanparkasu ilmoille päästää---
Talvella ei leikkipuistolle ole niin paljon tarvetta kun tenavat voivat peuhata lumessa, laskea mäkeä ja kaivella kulkureittejä lumeen. Pulkkamäet ovat mainiota leikkipuistoja talvikelillä.
Kunhan lumet sulavat niin varmaan Nivalan leikkipuistokin herää eloon.
Leikkipuistoissa ei ole talvikunnossapitoa.
Kyllä leikkipuistoja käytetään myös talvisin.
Mutta kun se tehdään paikkaan missä on syrjässä, niin lumen sisässähän se on.
Neuvoisin hieman kulkemaan kotimaassamme, niin huomaat asian.
pyhäjärven sijainti pohjoisella pallonpuoliskolla on hyvinniin talvikeskeine. kylmiä kuukausia enmmän kuin kesäkelein kuukausia.
silloin tarttee miettiä, millä ilveellä lumi pidetään pois leikkipuisyosta?
ei sitä muutaman kk käytölle saisi perustaa?
meikä ajattelee käyttökustannuksia
-lumen poisto 1-5 lapsiperheen käytön tieltä
-lumen poisto aidatulta alueelta
MAKSAA ja mukavia summia? kuka sen maksaa?
nämä harvat kullanmurujen vanhemmat? ei kun isovanhemaat tietysti...höpsis.
veronmaksajat.
ME, sinä ja minä. muun muassa.
Per----vesitorninmäki saa olla luonnotilainen vaelluspaikka uusavuttomille pyhäsalmiselle.
paljon satsattu jos leikkipuistoon palkattais hoitaja, mielellään maksaisin veroja jos tiedän ne menevän hyvään tarkoitukseen eikä ituniskojen tukemiseen
-maksa myös veroja
-peuhaa makuuhuoneessa
-saa lapsia aikaseksi
-käyttää palveluja
sinulle joka sinänsä sanoit oikean asian; leikkipuistolle tarttee palkata kenttävahti..sille vahdille vaan tulloo yksinäistä vesitorninmäen lumikinoksissa talvella.
toista olisi vaikka rillantorin lähellä tai valintatalon parkkipaikan leikkipuistossa.
kyllä.
leikkipuisto sijoitetaan siten, että kaiken kansan kaiken ikäiset penakat voivat touhuta valvotuissa oloissa.
asiointi rauhassa ja yhteiselo on parasta toimintaa masentuneiden perheiden kunnassa.
pyhäjärvellä.
nyt järkeä, aivan totta, älkää sorsiko yhteisön voimaa.
Ei missään nimessä, on väärin jos lapset näkee eri-ikäisiä ihmisiä, tottuvat pian vanhuksiin ja muihin aikuisiin.
Miettikääs nyt .
Ajatelkaapa jos lapsista kasvaa sosiaalisia toiset huomioonottavia yksilöitä, eikö oiskin kamalaa. Mehtään vaan ja tehkee vielä painekyllästetystä aita, siinä ei passaa nuukkailla. ; )
ituniskat on maksavinaan muka, vaan ei niistä tukiaisista paljon pysty maksamaan. onhan se viksumpaa ajatellaan nyt vaikka syrjässä asuvia lapsukaisia uskaltavat tulla kun leikkipuisto on vähän keskustasta syrjässä muutaman sadan metrin päässä anna jo nauraa
mitä sinä siitä suuvärkistäs sisään laitat?
jos syöt kadunkukkaisia ja asfalttiperunaa, niin pidä nimittelysi.
muutoin olet tyhmä ...en sanoisi lehmä sillä se loukkaa maidontuotantoon käytettyjä elollisia eläimiä.
tuollainen asiasta kirjoittelu kertoo tasan sen, että asialla ovat olleet "kermaperheet"
ei vaan ole tyhmiä vaan lisäksi pöljiä
sen kertoisi.
mikä sen pistemäää sulla on tai olisi ?
leikkipuisto ja nuorisotila kirvoittaa merkillisiä ajatuksia.
hylätään tuollaiset hankkeet, kun ne kerran aiheuttavat ihmisillä ahdistusta.
sen vaan oikeastikin totean, puiston paikka ei ole vesitorninmäki, ei ainakaan leikkipuiston.
eiköhän lapset jaksa odottaa kaavamuutoksenkin, mikäli puisto on sijoitettavissa ollintien lähelle.
lapset jaksaa, mutta entäs te aikuiset?
Fiksua ja valtiomiestaitoa on nyt se, että valtuustossa pysäytetään määräraha 60 000 e tälle vuodelle ja käynnistetään kaavamuutos.
nyt ei ole hätää hosua, on aika nähdä annettujen lupausten musta puoli ennen kuin kuokka kolahtaa.
tehtyä päätöstä voi muuttaa sanoo kuntalaki joten turhaa itkette, silloin kun päätös tehdään pitäs olla hereillä eikä nukkua jakkaralla
kyllä valtuusto voi keskeyttää ts. jäädyttää määrärahan käytön.
sen sanoo kuntalaki.
pyhäjärven valtuusto voi tehdä oman kunnan asioissa niin kuin hyväksi näkee.
vaan eihän se nää. ei uskalla.
ei nähnyt selänteessä, ei kuntayhtymän myöhemmässä aloittamisessa, ei siis missään tapauksessa tässäkään.
tomppeleita, osa heistä on vaan eri vuosikertaa.
voi kun päätös on tehty sen jälkeen on suotta räksyttää tämä suomen vähäinen demokratia suojaa kuitenkin jotain eikä anna joidenkin tänne kirjoittelijoiden viedä maata diktatuuriin vaikka yrittävätkin
tottakai valtuusto voi päättää miten haluaa peruuttaa, jos näkee asian etenevän päin prinkkalaa.
Raha myönnettiin, mutta paikasta ei vielä ole päätetty valtuustossa.
täällä kirjoittelu ei liene muutakuin arviontia toiminnasta?
muuhun en itse ainakaan pystyisi, kaukana diktatuuri meikästä. ärsyyntynyt olen leikkipuiston paikasta, ja nuorisotilan saamasta palautteesta.
se siitä diktatuurista.
asiat on vaan sellasii että kuntalaisena niihin ottaa kantaa.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/8899592
ketjussa samaa linjaa
eikö ne valtuutetut mieti nokkaansa pitemmälle?
nyt eletään sähköisen viestinnän aikaa ja tämä suomi24 kuuluu erinomaisesti siihen kategoriaan.
täällä puhuu asioita seuraava kansa.
minä myös.
vetoan, älkää antako vesitoninmäen leikkipuiston synnyttää huonoa verta.
sen puiston paikka on ihan keskellä ollintien ympäristöä. elämää sitä ankeus kaipaa.
yrittäjäyhdistys, olkaa te valveilla. valtuutetut ei ole.
päätöksiä näillä 24 sivuilla kukaan tee nimettömiä räksyttäjiä saattaa sama hölömö kirjoitella mitä sattuu mieleen juolahtamaan, eikä yrittäjä yhdistykselle asia kuulu pätkääkään
..senkin sosialisti.
yriitäjyys on sinunkin työpaikkasi taustalla.
olen tutkija eikä yrittäjäyhdistyksillä ole mitään tekemistä työni kanssa
tutkijan nimikettö voi yleisesti käyttää vaikka joutomies..niin kuin sinäkin.
mistähän muuten tutkijatahot saavt rahoitusta tutkimuksiin ; YRITYKSILTÄ.
se on niin totta mooses, että syöt leipää yrittäjien pelloilta.
järkytyskö?
ei hätiä mitä, sulla on paljon kaltaisiasi pölhöjä nostamassa palkkaa yrittäjien tuloksesta;)
olet niin oikeessa että----
yritykset paljon oo tukeneet tutkimusta syrjinnästä mitä harrastavat kyllä ovat vinkumassa veroeuroja omiin tarkoituksiinsa eikö kapitalistille riitä, että nylkevät työmiehen selkänahasta rikkautensa vielä pitäs saada kaikenmaailman tukiaisia ja räksyttävät jos huononpiosainen joutuu hakemaan toimeentulotukea joka on älyttömän pieni
pyhäjärvelläkö sitä syrjintää tutkitaan? empä ole kuullut tuosta tutkimuksesta, ei pihaustakaan.
onko se sen tapainen tutkimustyö, ettei siitä saa puhua? soluttaudutaan työtä tekeväksi firmoihin, ei tehdä kuiteskaan mitään, vaan lysmytään ollaan "tekevinään" milloin mitäkin.
sellaisia tekijöitä olen kyllä nähnyt monissakin työpaikoissa, yritysten palkkalistoilla.
kyllä me yrittäjät selkeästi tuemme tutkimustyötäsi.
aloitus kirjoittajan viesti on selvä; jäädytettään määrärahat leikkipuistosta ja ei myönnetä ostorahoja nuorisotilaan.
eihän ko. kohteet mitenkään SUUNNITELLULLA tavalla tue meidän yrittäjien tavoitetta; viihtyisämpi ja innovaatisempi keskustaajama ollintien ja tulevan torin kanssa.
kaameaa sijoittelua verovaroilla voidaankin tehdä.
talvinen totuus; ollintien kadunvarret paksujen penkkojen valtaamia, liikkeet just ja just paikkakuntaa tuntevalle löydettävissä.
jalkakäytävät saattavat yllättäen päätyä umpikujaan tai kapea poluntapainen johtaa aivan eri liikkeen eteen kuin mihin olit pyrkimässä.
eikö hätää, ollintien varrellahan on vuosikymmeniä toiminut hajota ja hallitse-kampanja ja se senkun vaan jatkuu.
turhaa on se elävä pyhäsalmi-hanke.
turhaa on kehittää keskustan toimivuutta.
turhaa..aivan turhaa.
kun valtuutetut lankesivat epäviralliseen nimiadressiin ja älyvapaaseen työryhmään.
niin minustakin turhaa, aivan turhaa..., elleivät tuota asiaa käsittele uudelleen.
Aloittavat keskustan suunnittelusta ja kaavoituksesta, niin se vain on.
Mikktä se haittaa, jos omat kullannuput siinä sivussa kasvavat. eihän yhteisiä asioita tehdä itselle vaan yhteisesti kaikille ja tulevaisuudelle.
On jo nyt tulleet maksamaan kaupoille paljon. Varsinkin pienille erikoiskaupoille.
On turha syyttää tien ylläpitäjän lunta, sillä kyllähän Suomessa on tapana olla lunta talvisin ja välillä on talvia jolloin lunta on paljokin.
Antakaapa nyt sieltä pääkallopaikalta lupa konemiehille puhdistaan keskikylää.
Suunnittelua ei pidä kiirehtiä, toteutusta vielä vähemmän.
Miten se meneekään "käsikädessä" - yhteistyön hengessä ja tarkoituksessa?
Pitänee kääntää leikkipuiston sijoittamis vetoomus Elävä Pyhäsalmi-hankkeen ohjausryhmälle.
itse vesitorninmäki puiston työryhmä teki nahkamunapäätöksen.
Kerrankin, edes kerran vuosisadassa, verovaroilla ja liiterirahoilla saataisiin näkymä palautumaan toimivampaan ja
yhteisöllisempään tilaan.
kuka vltuutettu jaksaa tehdä asiasta aloitteen.
hallituksen tuohon pitää puuttua ja esittää asia valtuustolle.
on niin, että päätös tehty ja pulinat pois. Mitä te vingutte täällä jälkikäteen leikkikenttä ryhmän päätöksestä. Asioihin tulee vaikuttaa etukäteen. Ryhmän jäsenet on valittu viimevuonna ja se on ollut julkinen. Samoin silloin jo oli puhetta paikasta, joten olisitte hyvät ihmiset puuttuneet silloin tähän asiaan, jos se teille on noin elämän ja kuoleman kysymys. Minusta päätös on hyvä ja paikka toimii aivan varmasti ja luultavasti käytän siellä omiakin lapsiani leikkimässä.
Elävä pyhäsalmi ryhmä on ihan hyvä, mutta ei millään tavoin kuulu nyt enää tähän leikkipuisto keskusteluun ja piste. Keskusta kehittyy jatkossakin ja toivonkin, että olette aktiivisia, kun näitä eri info tilaisuuksia tulee. Muutamissa olen itse käynyt ja kyllä siellä vaan valitettavan vähän on porukkaa paikalla. Täällä kyllä sitten huudellaan ja meuhkataan, kun ei ole tietoa.
Ja vielä vinkki, että jos te yleensäkin haluatte vaikuttaa asioihin, niin kannattaa ottaa henkilöihin suoraan yhteyttä. Valtuutettujen yhteistiedot löytyy kaikki kaupungin sivuilta samoin on myös virkamiesten tiedot. Ja jos soittaa ei uskalla, niin suurimmalle osalle näyttää olevan myös sähköposti.
elävä pyhäsalmi-hankkeen ohjausryhmä voi voi voikin ottaa leikkipuistoasian ylös.
helskutti kun muut työryhmät ovat niin lapasia...
kenenkäköhän lapsia sinäkin siellä käytät, ehkäpä lasten lapsien lapsia.
No, käytäpä vaikka omiasi, niin paikka ns. yleinen koko kylää kattava leikkipuiston paikka ei ole vesitorninmäellä. Sen pitää olla keskustassa, minne sivukyliltäkin ja muualta asioivat tulevt ja voivat sitten leikittää lapsiaan valvovan silmän alla.
olen koko ajan ajanut " samaa linjaa " leikkipuiston sijoittamiseksi.
toisaalta ymmärrän adressin aloittaneiden kirjoittajien (jotka ovat samalla perustyöryhmää) haluttomuuden esittää muuta paikkaa kuin vesitorninmäki.
siihen on kaksi hyvinkin todellista syytä
-vanhan kepun vahva tuki aloitteelle! Nimenomaan paikan takia.
Tuki tuli vanhan maastolupauksen mukaan. ko herraporukka saa tilaisuuden näyttää ettei vanhavelka unohda hyvälle veljelle annettua lupausta joskus viime vuosituhannella.
Noinhan se menee luovasti pinnan alla syvemmällä.
-ja toinen syy
sijoittaminen keskustan alueelle vaatti sumpilista, kaavallisiakin ja kykyä katsoa aloitteellinen leikkipuyisto reilusti kaiken kansan paikkana.
työryhmä ei rohkene asettua kiilankärjeksi noin kinkkiseen saumaan.
elävä pyhäsalmi-hanketyöryhmä rohkenee.
valtuusto sen sijaan ottaa määrärahan jäähyaitioon.
vanha kepu=jt, vai miten se olikaan.(ja ne muutamat uskolliset taivasosuutta tavoittelevat)
Ei tässä ole mielestäni muuta, kun vain tuli luvattua vasemmistoväelle, joka aloitteen teki ja adressin keräsi.
Joku hinta jostakin.
Olen ajellut tuolla vesitorninmäellä päin. Kesällä olen havainnut vain harvoin liikettä leikkipaikalla ja talvella en kertaakaan.
Alue on mitä parhain sen kyläkolkan leikkipuistoksi, jos siellä lapset käyvät/käytetään. Sen kunnostaminen tähän tarkoitukseen ja virkistäminen on paikallaan ja sille kolkalle hyvä paikka.
Mutta nyt, valtuuston ja hallituksen tulee ajatella (mikseikäs myös teknisen lautakunnan, sitä ihmettelenkin, ettei asiasta tullut muuta kuin "yksimielinen"teknisen lautakunnanhan tulee olla asiantuntijalautakunta, missä asiantuntevuus oli/on?)) koko paikkakunnan ilmettä ja varsinkin keskustan ilmettä, jota ollaan nyt tekemässä.. Palkattiin projektivetäjä. Työhän vesittyy jo alkutaipaleella, jos ei tällaista "kukkaa" saada keskelle kylää virkistämään ja viihdyttämään.
Että kun tehdään leikipuisto paikkaan jossa se on tarkoituksella sivussa ja käytännössä vain pienen ryhmän käytössä, saadaan tehtyä kuntalaisiin eripuraa.
Se on hyvin tärkeää tulevia päätöksiä silmälläpitäen koska jos kuntalaiset olisi yksissätuumin vastustamassa tulevaa paljontärkeämpää päätöstä valtuusto olisi kusessa.
HAJOITA JA HALLITSE, se toimii hyvin.
Hajoita ja hallitse- sinäpä sen sanoit.
Sitä hommaa on pyhäjärvellä tehty aina vallivaaran ajoista lähtien.
Ei tästä hyvä seuraa, sano-- minun sanoneeni.
enpä nyt korosta sanaa "minun", mutta kuitenkin joka ajattelee vähänkin, näkee mihin olemme menossa.
Koska valtuusto ei lähtenyt yksituumaiseen toimintaan kuntayhtymä ja-liitos jupakoiden jälkeen, on tosiaan nähtävissä tuo edellä mainittu.
Mitäs siitä seuraa. Paskaa ja paskempaa pyhäjärvisille. Rahat menevät kankkulan kaivoon ja vasemmisto/vanhakepu- tekee mitä tahtoo ja muu osa vikisee tai taipuu.
Nyt viimeinkin äänestäjien pitäisi puhuttaa edustajansa ja kertoa, mitä he haluavat edustajaltaan.
Jos entinen malli- ei ku liitosta kohden, on hyvä, tuokaa se rehellisesti edustajillenne kannustuksena , mutta jos koette, että edustajanne toiminta ei ole sitä, mitä hän lupasi, johon äänestäjänä uskoitte, ilmoittakaa hänelle vahva näkemyksenne asioista.
yleisin keskustelu tällä palstalla on
leikkipuisto on väärään paikkaan tulossa.
siis, valtuusto, määrärahat jäihin ja paikkaa etsimään.
2. nuorisotilat
siitä näyttää olevan vähän hiljainen myöntyväinen ilmapiiri.
yrittäkää nyt sitä viedä.
käyttäkää valtuustoa ja hallitusta katsomassa tilaa, jos haluatte, että päättäjät tietävät, mitä tekevät.
Edelleenkin sanon, että ottakaa nyt yhteyttä itse valtuutettuihin, jos teistä tuntuu, että leikkipuisto sijoittuisi jotenkin väärin. Koittakaa nyt ottaa yhteyttä, jos se teitä niin hirveästi häiritsee. Ei valtuutetut voi näiden anonyymien viestien varassa lähteä toimimaan, ku ei oo varmaa, jos siellä vaikka joku naapurikuntalainen tahalteen meitä kiusaa:-)
Ja joku jo kyseli, että kenen tenavia siellä kuskaan, niin vastaanpa tähän, että omiani olisi tarkoitus käyttää. Ja jos hyvin menee, niin täältä sivukylältä vielä olen tulossa, eikä aiheuta minulle minkäänlaista ongelmaa tuo paikka. Keskustakin vois kelvata, mutta en pistä pahakseni tuota vesitorninmäkeä. Eikä kysymyksessä ole mikään jyräys. Ja mikäs se valvova silmä siinä keskustassa on? Onko sinne luvattu jo vahti palkata vai mitä tällä tarkoitettiin.
Piässee sikiöt sinne pusikkoon tupakalle piilloon, ei oo silimien alla.
kunnostetaan vesitorninmäki luonnonpuistomaiseen rauhan tyyssijaksi.
ja 60 000 euron pläjäyksellä leikkipuisto/-senioripuistoollintiestä max 150 metrin säteelle. katselkaa esim. valintalon päätyparkkia, seurakuntakeskuksen takapeltoa tai onko se sahanhammas siinä ensteksi. joo..on se.
tai sherwoodin seutua..
haloo..on sitä tilaa kun on tahtoa.
on sitä nähkääs tilla muuallakin kuin vittouvennevalla.
vähän kauaksi menee, kun mennään vittouvennevalle. Siellä kyllä kunto kohenisi. Kannatan tehtyä esitystä
tänään on kaupunginhallitus istunut. Kait ovat ottneet asian käsitellyyn.
hallituksen pj ei älynnyt tai ei uskaltanut olla isäntä teknisen lautakunnan kokouksessa silloin kun leikkipuiston paikasta päätettiin.
nyt se OTTO-OIKEUDEN käyttö olisi ollut paikallaan.
tumpelo taitaa olla linjoissaan..
Heh, heh, hee !
Kovin on siellä Tekniikkaa tuntevia. Katsokaapa miten on teknikoita ja inssejä siinä porukassa.
elä muuta virka
tarvitsemme aikalisän ainakin siihen määrärahaan, mikä on korvamerkittynä leikkipuiston rakentamiseen.
ei pilata sinänsä hyvää hanketta väärällä paikkavalinnalla.
tehkää nyt, hyvät valtuutetut, tuosta asiasta aloite. jos hallituksen puheenjohtaja ei kyennyt jättämään asiaa pöydälle ja käyttämään otto-oikeutta, kyllä se pitää hallituksen kyetä. ja
viime kädessä valtuusstossa- ainakin iltakoulussa, on siitä keskusteltava.
Järkihoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Tämä päätös meni kait nuoruuven piikkiin. jatkossa ossaatko valtuutettu ehottaa, etä asia jätetään "pöydälle ja selvitettäväksi", ennenkuin päätöksiä nuijitaa, jollei ole tarvittavia tiedonmuruja.
taidanpa nostaa kissan pöydälle. vasurihiiret nakertavat valtuuston uskottavuutta ihan selkeästi.
hmm...pitääpä laatia strategia.
itse päämikki on hurmautunut vain siihen yhteen tavoitteeseen;
tutkimuslaitokseen. oikeemmin kaikkeen valmisteluun liittyviin matkusteluihin, pitkiin lounaisiin, seminaareihin ja muihin nuotiopiireihin.
eikös se niinole että lomamatkan paras anti on sunnittelu.
juhla tehdään aattona.
käsirahalla ollaan mukana unelmassa, kokonaan toinen skapa on lopullinen päätös. tuloskin jää toisarvoiseksi.
ai niin, leikkipuiston suunnittelu; lähinnä sijoituspaikan suhteen PÖYDÄLLE!
Siinäpä pulma. Näyttää olevan täällä osalla sellainen käsitys, että he ITSE tietävät parhaan paikan. Valtuutettuna totean, että kukaan ei ole ollut yhteydessä ja kertonut minulle tästä paikka ongelmasta. Näihin nimettömiin juttuihin minä en lähde mukaan, koska kaikki ihmiset joita olen jututtaneet ovat olleet ihan tyytyväisiä tuohon vesitornin mäkeen. Eikä siinä minuakaan mikään häiritse. Joten tuo paikka on varmaankin vähän niinku maku asia eli mikä sopii toisille ei passaa kuitenkaan kaikille. Minun on todettava, että minulle tullut viesti on hyvinkin erilaista, kuin tämä keskustelu täällä. Liekkö sitten rohkeuden puutetta tulla sanomaan tai soittaa ja kertoa mielipiteitä.
Olet väärällä paikalla jos et itse omilla aivoillasi pysty hahmottamaan vesitorninmäkeä syrjäiseksi koko kunnan asukkaita ajatellessa.Jos sulla on elämänkokemusta niin sen kyllä heti huomaisit. Mutta kaippa tämä menee nyt teiniryhmän nuoruuden piikkiin.
Mulle on jo aivan sama minne sen änkäätte tai teettekö ollenkaan. Olen vuosien varrella jo tottunut katseleen tätä systemaattista kunnan alasajoa joka näyttää vain jatkuvan.
Turhaa äänestin ja jos muutkin lopettaa äänestämisen. Kun meitä on tarpeeksi äänestämättä niin vaalit ei ole päätösvaltaisia ja asiaan tulee muutos.
Tämä tässä, eikä lisättävää ole.
olet valtuutettu?
sitten olet aloitteen tekijä JK--ehkä tai olet muutoin osallistunut hankkeen vierittämiseen?
se todella kummeksuttaakin, kun ei ole muuta areenaa kuin katugallup ja tämä suomi24.
Kaukoviisasta asiaa on todella harkita paikan valintaa nyt, kun vesitorninmäelle ei ole mitään rahasta ( 60 000 eurosta) sijoitettu.
Kuntalaiset jotka asiaa repostelevat, niinkuin annat ymmärtää täällä, ovat ns. tuulihattuja, arkoja jne.
Entäs sitten?
Sinulle ei varmaan kukaan uskalla ollakkaan eri mieltä, olet kai siitä kuuluisa?
Hyvä että puhutaan.
Ja vielä parempi olisi, että leikkipuisto unohdetaan.
on sen verran tyhmää veroeurojen antamista pikkuporukalle.
tuo vesitornin paikka on ihan hyvä, ettei ihan paras.
VAAN EI SOPIVIN.
Pienet on aivot ja paikkakin lienee mulle väärä. Toivottavasti sinusta on seuraavalla kerralla ehdokkaaksi, jotta asiat kääntyy parempaan. Nuoruuden piikkiinkään tämä ei ehkä enää kohdaltani mene. Ja tuolla sijoittamisella ei ole mitään tekemistä kunnan alasajon kanssa. Kyllä tässä yritetään kehittää kuntaa parhaalla mahdollisella tavalla, tai ainakin itse sitä pyrin tekemään.
Luulenpa, että lieneekö sinullakaan kaikki kehittämiseen liittyvät realiteetit tiedossa. Keskustassa ei ole olemassa tuolle paikkaa. Kaavoittamalla menee pitkälle tulevaisuuteen, koska luultavasti mahdolliset paikat ovat sellaisia, että aiheuttavat valituksen, joka entisestään viivästää hanketta. Toisekseen itse olen sitä mieltä, että ehkä tällaisen leikkipuiston paikka ei edes ole ydinkeskustassa.
tuohon metikköön leikkipuisto on vaan niin sivuun vietynä keskeltä arkikauppa yms.toimintaa.
mietikää kokonaisuuden kannalta, mikä on paikkakunnan olohuone? tai osa sitä leikkipaikkoineen?
Ja siinä kohti eniten käyttöö, niin siihen vaan sitten.
Ei varmasti ole mulla tiedossa eikä varmaan kuin ehkä 1-3 koko kylällä mihin ollaan menossa.
Ehkä sinä yritätkin kehittää, mutta alas tätä silti ajetaan, ajettu jo kymmeniä vuosia.
Parhaas kun teet niin se riittäköön kaikille, sillä tiedän mitä on taistella pyrokraatteja ja järiä vastaan, toivotonta.
Luulen että itsekkin olet törmännyt rintamaan joka ei muutosta kaipaa ja vastailee jotta "eihän niin muuallakaan ole tehty, katellaan".
Uudet innovaatiot kehittää ei se että katsotaan jotta " nuokin teki nuin, tehdään meki samoin, jospa se ois jotakin ? "
Unohda välillä koko kylä. Ole kuin olisit turisti ja eka kertaa kylässä, hahmottele mikä on viturallaan ja mikä voisi olla toisin.
Hyvää jatkoo sinne valtuustoon, olette te tehneet paljon hyvääkin, ei vaan tule aina kiiteltyä vaikka syytä olisi ollut monestikkin, joten KIITOS NIISTÄ PÄÄTÖKSISTÄ JOILLA ON LAITETTU TOIMINTAA ALKUUN!!
katso nyt kirjoittamaasi!
pyhäsalmi on pieni kaupunkikeskusta, ja sinnekkö ei leikkipuistoa voisi sijoittaa?
höpö höpö.
mitä idyllisemmäksi (huono sana sinänsä) teemme ollintien ympäristöä, vaikka NYT SEN pitemmän kaavan kautta, niin sen parempi paikkakuntakuva tänne saadaan.
'
ookko aatellu laitta isotkin opasteet kertomaan MISSÄ LEIKKIPUISTO on?
Nyt vois odotella, että joku valtuutettu keskustelee leikkipuistoasiasta ja tekee aloitteen siitä, että asiaa tutkitaan paikkanäkökulmasta katsoen. Kun tuli tuo hätiköity päätös tehtyä.