Sampo pankin ekonomistilta hyvä tiedonanto, ja kasvu jatkuu. Onnea kaikille rohkeille omistusasujille, jatkukoon vaurastumisemme.
http://www.taloussanomat.fi/raha/2010/03/08/asuntokupla-ei-ole-riski-suomessa/20103458/139
http://www.taloussanomat.fi/raha/2010/03/08/asuntokupla-ei-ole-riski-suomessa/20103458/139
Vastaukset 8
Vanhimmat
Että tällä kertaa osui ennuste oikeaan.. Kyllä viimeiset vuodet ovat osoittaneet, että taikurit ovat sekoontunut omaan näppäryyteensä.
Mutta kiva se olisi, ettei Suomi ihan samanlaiseen bail-outiin joudu kuin esimerkiksi Kreikka.
Joten, peukut pystyyn teille uskalikoille!
Tässä välissä voi varmaan kertoa hyviä uutisia myös tuhnuille, jotka kovin tykkäävät lama-ajoista, jotka antavat hyvän syyn olla yrittämättä mitään. "Miksi vaivautua opiskelemaan, kun paha Laman kuitenkin vie työpaikan, miksi vaivautua asuntoa hankkimaan, kun..."
Teidän kohdallanne 90-luvun lama ei koskaan päättynyt - eikä pääty!
valtiot velkaantuvat ennennäkemätöntä vauhtia kuten työttömyyskin, mutta viisaat muulit vetävät omaa velkapiikkiään tappiin maailman parantamiseksi. Tuhnuista voidaan ainakin sanoa etteivät ole vaaraksi taloudelle, toisin kuin persaukiset luotoilla eläjät.
viimeiseksi tajuavat, kun on jo plöröt pöksyissä ja veronmaksajien tukirahat pelissä. Kertoisikohan enemmän ekonomistien osaamista ja tietämyksästä ;)
Siinä vasta harvinaisen osaamaton ja turha porukka. Puhelevat mitä sylki suuhun tuo, eikä ole mitään vastuuta sanomisistaan - saako tuosta viellä oikein palkkaakin ;)
olla kovinmoinen ekonomisti todetakseen että kuplaa ei ole....
http://www.stat.fi/til/ashi/2009/02/ashi_2009_02_2009-07-30_kat_003_fi_001.gif
eikä ne edes tiedä nykyisestä. Käppyrät, eikä ekonomistit eivät tiedä menneen perusteella mitä asuntojen hinnoille tulee tapahtumaan - tilanne on uusi kaikille, mutta jokaiselle selväjärkiselle pitäisi olla selvää mitä tapahtuu kun koko maailma velkaantuu ja velkarahalla (veronmaksajien) nostetaan talouksia ja pidetään käynnissä - kohoavilla hinnoilla jotka ovat mahdollisia keinotekoisesti alhaalla pidettävien korkojen kanssa. Käppyrästä viis, jos tuollainen meno ja velkaantuminen kohoavilla hinnoilla ei ole kuplan rakentamista, niin mikä sitten ?
Tällä hetkellä ei poliitikoista löydy rohkeutta ja taitoa tunnustaa tulevaa laskua elintasossa. Ongelma on se että nyt puhalletaan kuplaa yhä suuremmaksi. Velkarahalla pitäisi olla oikea hinta joka ohjaa sen käyttöä järkevästi. Nyt rahaa jaetaan ilmaiseksi, joka johtaa keinotteluun, huonoihin sijoituksiin, hintojen nousuun ja kupliin joka paikassa. Ihan maalaisjärki kuitenkin sanoo että velalla ei velkaa makseta ja maksun aika koittaa ennemmin tai myöhemmin. Joko tulee täydellinen romahdus tai nyt vastuulliset poliitikot ottavat lusikan käteen ja tunnustavat tosiasiat. Edes jonkinlainen kriisinhallinta vielä voisi onnistua. Esimerkiksi valtion menoja ei voi paikata velalla kuin hyvin lyhyen aikaa uusien menojärjestelyjen ajaksi. Tämä tarkoittaa kulujen karsimista ja monenlaisia leikkauksia. Suomen ongelma on vielä epäsymmetrinen shokki. EU:n politiikkaa määräytyy suurimpien ehdoilla, ei sen mukaan mikä olisi meille paras ratkaisu. Valtion pikavippaamiselle täytyy tulla loppu.
pohjaa asialle, kuin muikean viiksimiehen höpötys ?