on huonommassa kunnossa kuin koskaan itsenäisyytemme aikana. Eikä loppua näy .
Maamme talous
Globaali talous
34236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
niin ja vielä nää vasurikommarit ja vihreet lisäisi maamme ahdinkoa lopettamalla kokonaisia elinkeinoja, tosi törkeetä.
ne lopettaa ennenku ministerikausi on ohi.
Herrat kusee omaa nilkaasaan vain eikä ajattele muitten parasta ollenkaan...
Suomen maatalouden tehottomuus on yksi syy huonoon talouteemme. Olisi luotava joku sellainen
instanssi joka katsoisi meidän kuluttajien etua valvomalla maanviljelijöiden päivittäistä ajankäyttöä.
Nykyään kun liikkuu maaseudulla, ei näy suomalaisesta maajussista vilaustakaan. Luulisi joskus
niitä näkyvän etes navettaan johtavalla polulla. Eivät ne ole metsissäkään koska tiet ovat auraamatta.
Kyllä on turha maajusseja syyttää talouden nykyhetken tilasta,kyllä syyt on jossain muualla .Näkeehän sen kun kylillä liikkuu elättiporukkaa on tiet ja paikat täynnään ja kun omat elätettävät ei riitä niitä ruetaan hommaammaan ympäri maailmaa, parraassa työiässä olevia ihmisiä makkaa kotonaan toisten elätettävinä. Sitten on vielä erikseen nämä oikeat kansanviholliset jotka lakkoilullaan aiheuttavat mittaamatonta vahinkoa maallemme. Kyllä ois kirveelle töitä perskutarallaa.
Joo joo, mutta kun siinä on nuo maajussit joukon jatkona. Jostakin päästähän sitä tuota sumaa
pitäs alkaa purkamaan.
Meitä maatalousyrittäjiä kovinpaljon morkata eihän me
saaha kun vaivaiset 500€ hetaarilta tätä kesannointi
tukija
Joo siinä taasen asintuntia, ei taida enään olla sellaista tukeakaan olemassakaan,
Tää pesonen on niitä entisiä taistolaisia, katteksisaan aiheuttas nälänhädän suomen kansalle.
Mitä helevettiä ! Saako ne maajussit vielä jotain tukiakin ? Mitenkä ne muuten joutaa tähän
aikaan päivästä netissä roikkua.
Oletko ite niitä kultalusikka suussa syntyneitä, jotka on toisten elinkeinojen kimpussa vain?
Totta se on, keinojen keino se on tuo maanviljelys. Oikia hokkuspokkus-konsti.
Hatusta siinä rahaa nykästään ja kansa vain ihmettelee.
Lopeta sinäkin se " käveleksekseminen" hyvän sään aikana, näyttää niin ahistavan ja kolottavan. Kirjoituksessasi pisti silmään tuo " elättiporukka" mitähän, ketähän mahtanet tarkoittaa? Selvennäppä vähän noin epämääräistä ilmaisua? Maajusseja ne ei ainakaan mielestäsi tunnu olevan, se siitä selvisi. Näitä " kansanvihollisia" tuntui olevan työläiset jotka taistelevat oman tulevaisuutensa puolesta. Sen puolesta että pystyvät perheensä elättämään huommennakin, kenties vielä yli- huommennakin. Kirjoitellaan sitten lisää kun vastaat tuohon " elätti" huomijoosi kylillä.
käveleksemistä enkä muutakaan touhuamista hyvän,huonon enkä myrskyn aikaankaan, mikäli ensimmääiseen lauseeseen liittyi peitelty uhkaus pitää suunsa kiinni tai, niin voin sanoa että mielipiteeni lausun sanoi Nalle mitä haluaa.Elättiporukkahan on yleisesti ymmärrettynä työikäistä ja TYÖKYKYISTÄ mutta työhalutonta porukkaa joka käyttää väärin hyväkseen Suomen sosiaaliturvaa. Nytlakossa olevilla ahtaajilla lähes 50000euron vuosipalkalla lisättynäkahden vuoden ansiosidonnaiseen työttömyysturvaan ei ole kysymys perheensä elättämisestä huomenna eikä ylihuomenna. Keskustelun jatkaminen kanssasi tästä aiheesta on turhaa sillä mielipiteeni pidän ja toivottavasti myös sinä, sillä minäkin arvostan henkilöitä jotka seisovat mielipiteittensä takana.
Käveleksiä: Millään muotoa kirjoitukseni ei ollut uhkaus, mutta kirjoituksesi oli lievästi sanottuna aika jyrkkää tekstiä ja jopa syylistävää. Tämä mainitsemasi " elättiporukka" ymmärrän että tarkoitat työttömiä. Mielestäni tähän järkyttävään työttömyystilanteeseen olemme syylisiä me kaikki äänestäjät. Juuri me olemme valinneet keskuudestamme henkilöt päättämään meidän asioista, hyvää tarkoittaen. Nämä meidän edustajat sitten ovat rakentaneet tämän yhteiskunnan jossa tulet sitten toimeen tavalla taikka toisella. Vuosikymmenien saatossa on teollistumisen myötä ihmiset yhä suurempiin keskuksiin ajautunut. Ne ihmiset jotka näissä kaupungeissa asuvat, ovat täysin riippuvaisia työpaikasta, oli se sitten oma tai vieraan palveluksessa. Näiltä ihmisiltä jos viedään se työpaikka/työ, silloin putoaa totaalisesti jonnekkin tyhjyyteen. Luojan kiitos jonnekkin tuonne korkeuteen että olemme saaneet järjestettyä jonkinlaisen sosiaaliturvan pehmentämään näitä iskuja. Mutta mikä surkeinta, 90:tä luvun laman jälkeen sitä on hiljalleen rapautettu, josta minä olen erittäin huolestunut. Nyt kun tähän globaali mailmaan ei mahdu kuin yksi ainoa totuus, se totuus mittaa kaiken rahassa. Jälki näkyy ja kuuluu täällä pohjan- perukoilla asti, lisääntyneenä työttömyytenä ja sitä myöten eriarvoistumisena kansalaisten kesken. Sitten tulee näitä ihmisiä jotka laukovat " totuuksia" sosiaaliturvan väärinkäyttäjistä. Joka on niin marginaalinen ryhmä ettei tässä yhteydessä kannata edes mainita. Mutta kannattaa kyllä mainita nämä " valkokaulus- rikolliset" joiden määrä tässä yhteiskunnassa on kasvanut rajusti. Siellä ne menetetyt veromarkkamme uivat todelliseen rysään. Summa sum, maarum, Tämä yhteiskunta tekee tällä hetkellä niitä työtömiä, ei ihmiset tahallaan jää työstään pois. Eikö käveleksiä katsota seuraavalla lenkillä hieman " nätimmällä" silmällä muitakin käveijöitä ja toivota että jokainen heistä on töissä jo huommenna. Valtit meillä on käsissämme seuraavissa eduskuntavaaleissa, äänestetään viisaasti.
Tuossa kelpo sosialidemokraatti kirjoittaa tekstiä, jossa on siteeksi tottakin. En kuitenkaan
näe kannanottoa siitä, mikä pitkällä aikavälillä on mennyt pieleen. Mielestäni Linkolalainen
käsitys luonnonvarojen rajallisuudesta ja ihmiskunnan lukumääräisestä suhteesta siihen,
olisi tullut ottaa huomioon jo aika päiviä sitten. Siihen tulisi suomen proletariaatin ottaa jyrkästi kantaa ja olisi tullut ottaa jo noin sata vuotta aikaisemmin. Se on nimen omaan työväestön tehtävä, kapitalistia se ei kiinnosta. Päin vastoin paine tehtaan porttien takana,
takaa heille suuremmat tulot. Tuo on asia joka on heidän puoleltaan vaiettu salaisuus,
mutta jonka he tyytyväisyydestä hymisten antavat tapahtua. Nuori ihminen on vain niin
naivi, että se ymmärtää tälläiset asiat liian myöhään. Sitä viedään vain kuin pässiä teuras-
tettavaksi ja kohta on liian myöhäistä tehdä yhtään mitään.
Puhukko ny itestäsi, vai?
Kyllä muuten oli Lipposen hallitus joka teki paljon köyhiä lisää leikkaamalla heiltä, tämä nykyinen Vanhasen hallitus on tehnyt paljon sosiaalisenpaa politiikkaa, parantamalla meidän vähäosasten asioita.
hallitus leikkasi köyhiltä LIPPOSEN hallitusta enemmän.
Näin on näreet, ei sossuja ja vasureita enään hallitukseen.
ei sossu: Kyllä kuule se Lipponen taisi leikkauksillaan paikata Tuho- Ahon ja täystuho- Viinasen jälkiä, jotka olivat katastofraaliset porvarihallituksen jäljiltä. Hän kyllä laittoi Suomen talouden kuntoon, mutta millä hinnalla? Hänellä ilmeisesti jostain syystä " unehtui" leikkaus höylä päälle kun piti ajaa sitä Eurooppa politiikkaa niin kiihkeästi. Hän tosijaan ajoi viimmeisenä pääministeri kautenaan niin kapitalistista politiikkaa että kokkarit vain ablodeerasivat oppositiossa. Sdp:n uskottavuus meni sen sileän tien, jota yritetään nyt ajaa vasemmalle loivasti kaartaen omalle paikalleen, toivottavasti onnistuvat. Sama tilanne on nyt edessä. Vasemmisto halutaan seuraavassa hallituksessa kaveriksi tekemään leikkauslistoja. Sillä velat on maksettava, tai käy niin kuin Kreikassa. Niinistö kaipaili jo ennen eduskuntavaaleja Sdp:tä hallitukseen, syy on se ettei kokkarit uskalla tehdä huonoja päätöksiä, joita pitäisi tehdä. Minä toivon mahdollisimman laajapohjaista hallitusta seuraavaksi kaudeksi, jonka uskon olevan tulossakin. Mutta aika näyttää ja akat tietää.......sanotaan!
saatanan möhömahat!
on keskustelupalsta jossa saa esittää omia mielipiteitään oli niissä toisten mielestä järkee vai ei ja täällä ei katsota keskustelijan ulkoista olemusta piste.Kyllähän Suomen talous on globaalissa taloudessa kuin lastu valtameren aalloilla jonka on vain sopeuduttava siihen minne virta vie.Ja sitä ei vielä tiedä minne se vie kun valtioiden talouteen pumppaamat elvytysrahat on käytetty, eli riittävätkö ne talouden nostamiseksi jaloilleen Ja ulkona tuntuu olevan päättäjämmekin mitä maailmalla tapahtuu hyvänä esimerkkinä Kataisen lausunto toissa syksynä kun hänen mielestä finanssikriisi ei kosketa Suomea. Nykyinen maailmantalous on pirullinen järjestelmä jossa vahvat porskuttaa ja heikot sortuu elontiellä.
Käveleksiä olet aivan oikeassa. Tämä on vapaa kanava, jossa voi esittää omia mielipiteitä ja ajatuksiaan, kokemuksiaan elämänsä kiveriltä poluilta. Sillä ei tämä elämä kulje aina moottoritietä tukka hulmuten huristellen. Eikä tosiaankaan tarvitsekkaan, sillä elämästä pitää nauttia silloin kun vielä kykenee siihen. Eikä se tarkoita sitä että etelän reissu pitää tehdä vähintään kerran vuodessa, silloin kaikki on kohdallaan. Kyllä todellisuudessa elämän parhaat hetket löytyy meidän jokapäiväisestä elämästä ihan siitä arkisesta. Läheisistä, työssä onnistumisessa, lapsista, jne, mitä kenenkin kohdalle tulee. Mutta " vikistäkkin" pitää, vaikka ei olisikaan sitä "möhömahaa" useasti näistä vikinöistä on saatanut ja onkin tapahtua laajenpiakin positiivisia asioita, yhteiskunnan rattaiden pyörittämiseen. Kirjoitellaan ja otetaan kantaa eri ilmiöihin yhteiskunnassamme.
No tuo käveleksijän viimeinen lause pitää paikkansa, mutta siitä on lähdettävä,
että suomen omakin talouspolitiikka on niin pirullisesti rakennettu, ettei
tavallisella pulliaisella ole siihen mitään sanomista, vaikka näkisikin sen epäoikeudenmukaisuuden. Rahamaailma siinä pitää ohjakset käsissä ja pystyy
ne pitämään maailman tappiin saakka. Demokraattisilla toimenpiteillä sitä ei ole
pystytty kumoamaan. Pistimien avulla se on tehty, missä se on aikoinaan tehty.
Nämä valtiot julistetaan kuuluviksi siihen "pahan akseliin" ja pistetään taloudelliseen poikottiin. Länsivallat tekosyyn avulla (ihmisoikeudet) puuttuvat
sitten näiden maiden itsemääräämisoikeuksiin. Länsimaiden demokratia ei ole
kuitenkaan todellista demokratiaa, vaan siinä on puettuna susi lammasten
vaatteisiin. Esimerkiksi suomessa, kun poliittinen valta oli 60 luvulla liukumassa
vasemmalle, puuttui porvarilliset tahot eduskuntavaalien edellä peliin pysäyttämällä
talouselämän kaikilta niiltä osin, kun katsoi sen vähimmän tuottavan haittaa itselleen. Sitten se selitti hankaluuksien jpohtuvan maata johtavasta vasemmistolaisesta hallituksesta. Ihmiset menivät täydellisesti rakennettuun ansaan. Vaikka työttömyysluvut olivat vain murto-osa nykyisestä, käytti porvari-
tahot tätä kiristyskonstina kansaa vastaan. Mitä tämä tälläinen demokratia on,
missä rahaa käytetään kiristyskapulana ? Kyllä minä ainakin muutan täältä Salli-
perältä ensi kesänä Kuubaan. Saatte pitää kusetusdemokratianne.
Tuo viimeinen lause sun kirjoituksessasi oli parasta, pohjois-korea olisi vieläkin parenpi kohde.
Toinen vaihtoehto olisi maa jossa on hyvin hoidettu diktatuuri. Sellainen rikas maa joka maksaa kansalaisilleen kansalaispalkkaa. Sellaisiakin maita löytyy.
Ei meidän demokratialla ole mitään merkitystä, eikä ammattiyhdistysliikkeillä
senkään vertaa. Paikalliset luottamushenkilöt on ostettu jo aikapäiviä sitten.
Se käy helposti. Lähdetään neuvottelemaan paikallisista työehtoasioista
laivaristeilylle tai muuhun kosteaan paikkaan. Tarjotaan luottamusmiehelle
konjakkia ja sikaari päälle. Lyödään kämmenellä olalle ja puhutellaan etu-
nimellä. Ennen kuin kello on kolmeakaan tuo juntti on "firman mies".
Tietysti hänelle ja hänen ehdottamilleen (kavereille) on luvassa tulevat palkan-
korotukset. Olen ollut lukemattomat kerrat paikalla, kun tuollainen näytelmä
on esitetty. Se vaatii koiran sisukset sen näytelmän seuraaminen, mutta
minua on aina kiinnostanut tutkia tuota ihmisen raadollisuutta.
Mainiheppa muutama sellainen maa jossa mksetaan kaikille kansalaispalkkaa, taitaa olla niitä sun höpinöitäsi, ei rahaa puissa kasva.
Niitä on useampi öljymaa, joka maksaa tavalla tai toisella kansalaispalkkaa.
Useimmiten varat menevät sheikkikunnille, joidenka velvollisuus on jakaa
ne tasapuolisesti eteenpäin. Myös Amerikan Yhdysvallat maksavat
kansalaispalkkaa Alaskan osavaltion alueella asuville, mutta amerikkahan
on itse muuten näitä kansalaistensa kusetusmaita.
Irakin keskushallinto jakaa öljytuloistaan osan Kurdistanin alueen
tarpeisiin. Varat käytetään Kurdistanin paikallishallinnon parhaaksi
katsomallaan tavalla. Alueen talous on lähtenyyt nousuun esimerkillisellä
ja yksityinen kansalainenkin saa siitä suoraan leipää suuhunsa. Asiassa piilee kuitenkin se vaara, että kansa oppii aikaa myöten liian helpolle.
Johan oli huonoja esimerkkejä, ei yhtään euroopanmaata, ei mienkään vertailukelpoisia
näyttää taas rupeavan suosimaan, niin eiköhän jätetä nämä Suomen ja maailman asioiden käsittely tällä kertaa ja lähetä ulos käveleksimään raittiiseen ulkoilmaan sauvoilla tai ilman.
Mahtavasti on polveillu tämä keskustelu, välillä asiasta ja sen vierestä. Mutta on nämä Salliperänen, Wattunen ja muutama muu todella railakkaasti liikkeellä. Luulen että on huumoriakin joukossa, jota pitää olla. Mutta jätetään todella hetkiseksi " hautumaan" tuo diktatuurin ja demokrtian välinen ero, joka ei ole vähäinen. Käveleksiä kehoitti rientämään raitiiseen ilmaan, sen me teemme ja palaillaan asiaan kun räntää pukkaa taivaan täydeltä. Ps: varotaan siellä on liukasta.......paikotellen.
saatanan varjossakasvaneet!