Hei! Aina kun sammutan akvaariostani illalla valot kaikki kalat (platyt, miekkapyrstöt ja seeprat) monnia lukuunottamatta singahtavat ihan hulluna akvaarion toiseen päähän ja lähestulkoon puskevat päätänsä lasia vasten. Joskus aivan kopina käy ja sännätessään varmaan hyppäisivät kulhosta (240l) ulos jos ei kantta olisi. Hulluuskohtausta kestää n. minuutin ajan. Onko normaalia ja onko muilla kokemusta samasta? Pienemmän, eri huoneessa sijainneen akvan kanssa ei samanlaista ilmiötä esiintynyt. Muuten meno on ihan normaalia ja vesiarvot kunnossa (24C, kova vesi, pH 7,5 nitraattia sopivasti, nitriitti 0 ammoniakkitesti ok.). Yrittävätkö pyrkiä valoa (käytävän lamppu) kohti ja jos niin miksiköhän?
Kalojen hulluuskohtaus
4
293
Vastaukset
- hoitsukki
Jos on kaksiputkinen valo, niin sammuta toinen ensin ja sitten myöhemmin toinen tai sitten esim. kattovalo päälle vielä, että pimeys tulee hiljalleen ei yhtäkkiä. Kaloille on parempi että saavat pikkuhiljaa rauhoittua yöpuulle, niinhän sitä itsekin tekee, eli pikkuhiljaa vähennetään valoja, viimeisenä se sängyn vieressä oleva lukulamppu.
- Tulipyrstö0
Kannatta laittaa valot sammumaan myöhemmin, vaikuttaa nimittäin siltä, ettei kalat osaa odottaa pimeän tuloa niin aikaisin.
Valot voisi ajastaa sammumaan silloin, kun kasvit vetäytyy nukkumaan, mulla noin kello 22.
Hoitsukin neuvon lisäksi on tärkeää, että valot sammutetaan iltaisin aina samaan aikaan, niin tapahtuu luonnossakin. - Hullu kala
Tulipyrstö0 kirjoitti:
Kannatta laittaa valot sammumaan myöhemmin, vaikuttaa nimittäin siltä, ettei kalat osaa odottaa pimeän tuloa niin aikaisin.
Valot voisi ajastaa sammumaan silloin, kun kasvit vetäytyy nukkumaan, mulla noin kello 22.
Hoitsukin neuvon lisäksi on tärkeää, että valot sammutetaan iltaisin aina samaan aikaan, niin tapahtuu luonnossakin.Valoja ei saa valitettavasti sammutettua erikseen, mutta pitää kokeilla sammuttaa valot vähän myöhemmin. Tähän asti olen sammuttanut siinä puoli ysin aikoihin juuri ennen kun panen taaperot pehkuihin :) Mietin kumpi olisi parempi, sammuttaa akvaarion valot ensimmäisinä kun kaikki kattovalot ovat vielä päällä vai vasta sitten kun kaikki muut valot on sammutettu, en kylläkään ole huomannut eroa noiden vaihtoehtojen välillä. Vielä kun sais miehen karkotettua olohuoneesta siinä kymmenen aikoihin, television valokin varmaan häiritsee kaloja. Vai olisikohan apua jos heittäisin yöksi jonkun tumman pyyhkeen tms. akvan päälle jotta mies sais katsella töllöä rauhas?
- Tulipyrstö0
Hullu kala kirjoitti:
Valoja ei saa valitettavasti sammutettua erikseen, mutta pitää kokeilla sammuttaa valot vähän myöhemmin. Tähän asti olen sammuttanut siinä puoli ysin aikoihin juuri ennen kun panen taaperot pehkuihin :) Mietin kumpi olisi parempi, sammuttaa akvaarion valot ensimmäisinä kun kaikki kattovalot ovat vielä päällä vai vasta sitten kun kaikki muut valot on sammutettu, en kylläkään ole huomannut eroa noiden vaihtoehtojen välillä. Vielä kun sais miehen karkotettua olohuoneesta siinä kymmenen aikoihin, television valokin varmaan häiritsee kaloja. Vai olisikohan apua jos heittäisin yöksi jonkun tumman pyyhkeen tms. akvan päälle jotta mies sais katsella töllöä rauhas?
Ei kaloja häiritse telkkari. Mulla lehtikalat tuiottaa telkkaria pitkään, muuta toiset kalat menee omiin paikkoihinsa pyrstö telkkariin tai kasvien sekaan.
Tärkeintä mielestäni on valojen sammuttaminen ja sytyttäminen ajastimella jolloin sen saat tapahtumaan tarkalleen samaan aikaan joka päivä.
Tetraparvet mustaneontetra ja inkkarit yhteensä noin 40 kerääntyvät parveksi lähes kellon tarkkuudella tuntia ennen valojen sammumista suureksi yhteiseksi parveksi ja pienen iltaparveilun jälkeen menevät yöpaikoilleen kasveikkoon vähän ennen kun valot sammuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude23815173Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510136Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089361Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237099Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826527Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1736207Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole464796IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451680Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251616