Ovan avaus 260 euroa!

Frank Black

Kohteliaasti avasin oven ja siellä oli tv-luvantarkastaja. Hintaa tuli takautuva maksu 160 ja TARKASTUSMAKSU 100 euroa.
Älkää avatko ovea ellette ole puhelimitse sopineet jonkun saapuvaksi! Se tulee kalliiksi.
Taas saa YLEn hallintojohtajat bonuksia rahoistani.

5

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hgjghjghj

      Sanoitko suoraan et joo on mulla telkku? Tyhmyydestä pitääkin sakottaa !!

    • ihanata on

      Olisvat pistäneet triplana ja tuplana saman. Varaa ostaa tietty 50" littee plasma, mutta lupamaksua ei sitten makseta. Jos ei oo varaa ei hommata telkkua.

      Tommosten LOISIEN takia maksu muuttuu kailille pakollisiksi, kun lupa tarkastajat ei kerkii tekee tulosta kunnolla ja pinnareita riittää.

      • anteeksi vain

        Loisien? jos Suomessa on käytössä melkein 2 miljoonaa voimassa olevaa tv-lupaa niin tuskin voit kutsua vähemmistöä loisiksi? kertauksen vuoksi, jokainen taloushan tuon luvan vain tarvitsee.. ja mielestäni tuo määrä on vielä oikein hyvä.. varsinkin kun suhteuttaa keskimääräisen suomalaistalouden kokoon.

        Jos sinä sen sijaan sinä olet rahasta tehty ja haluat välttämättä antaa YLE:lle heidän ohjelmien tekoon rahaa niin tervemenoa, ja se että ihmisellä on televisio ei todellakaan tarkoita sitä että hän sitä käyttäisi juurikin television katseluun. Ja kuka muutenkaan ylen ohjelmistoa katselee? Koitappa nimetä useampi sarja mitä olet YLE:ltä katsonut niin huomaat varmasti että rahasi on mennyt kankkulan kaivoon.

        SItä paitsi, jos luet viestintäviraston sivuja niin varmasti luettuasi enemmän ymmärrät että koko kansanhan kyseinen maksu pitäisi maksaa, ip-tv sekä dvb-h ovat myös palveluita jotka edellyttää tv-maksun.

        Jos jollain nykyaikana ei ole saatavilla laajakaistayhteyttä, dvb-h tukea omaavaa puhelinta tai televisiota jolla on mahdollisuus ohjelmia katsoa niin kyllä täytyy vain ihmetellä.


      • luvaton---

        Älähän isottele lammas. Loisia ovat kaikki lupia makselevat sätkynuket joita herrojen on helppo viedä kuin pässiä narussa. Rahaa löytyy kaikilta luvattomilta mutta ne käytetäänkin muuhun kuin ylen paskaohjelmien tekemiseen ja suojatyöpaikkojen säilyttämiseen. Ja lampaalle muutenkin tiedoksi että se yle-elatusvero pistettiin jäihin. Hah ja heh!


      • On se väärin
        luvaton--- kirjoitti:

        Älähän isottele lammas. Loisia ovat kaikki lupia makselevat sätkynuket joita herrojen on helppo viedä kuin pässiä narussa. Rahaa löytyy kaikilta luvattomilta mutta ne käytetäänkin muuhun kuin ylen paskaohjelmien tekemiseen ja suojatyöpaikkojen säilyttämiseen. Ja lampaalle muutenkin tiedoksi että se yle-elatusvero pistettiin jäihin. Hah ja heh!

        Itekkin touhusin tossa ja sitten menen avaamaan ovea, ajattelin että jos on joku kaupustelija niin sanon kohteliaasti kiitos, mutta on hieman kiire.

        Ei ollut kaupustelija ei - TV-lupa tarkastajahan sielä. Sanoi minulta puuttavan tv-lupa, myönsin ja sanoin että lasku pöydällä enkä ole vielä kerennyt maksamaan.

        Kerroin myös että olen juuri muuttanut, ja ostin tv:n vasta hiljattaen.

        Sieltähän sieltähän sitten tuli tv-maksu 160e. Opiskelijana mietin pitkään tv:n ostoa, päätin kuitenkin ostaa 450e tv:n, kun oli laadukas fullhd, eikä tarvitse 10 vuoteen uutta ostaa.

        Valitetaan että jos on rahaa ostaa tv, niin pitäisi olla rahaa maksaa tv-lupa, MUTTA tv-lupa on 230e vuodessa, eli kahdessa vuodessa on tv:n hinta jo reilusti ylittynyt. Ja kymmenessä vuodessa, tv on maksanut minulle 450e ja tv-lupa 2300e ( turha 160e sakko). Kyllä se kohtuuttomalta kuullostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14443
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe