10-vuotiaalla tyttöchinchillallani on ollut n. 3 viikkoa lievää ummetusta, eli papanat ovat pikkuruisia, joskus kuivia ja käppyräisiä. Myös normaaleja papanoita on seassa. Olen koittanut melkein kaikki keinot, olen antanut rusinoita, tuoretta heinää ja vettä, maitohappobakteereita juomaan sekoitettuna, juoksuttanut paljon, tuulettanut normaalisti ym. Kaikki keinot tepsivät, mutta vain hetken. Hän alkaa kyllästymään rusinoihin ja heti, kun ei enää anna maitohappobakteereita (kun en ole uskaltanut montaa päivää antaa peräkkäin), papanat taas kuivenevat. Tänään alan vielä antaa niitä ananassäilykepurkin mehussa. En ole vielä vienyt häntä eläinlääkäriin, koska hän on muuten terveen oloinen, pirteä ja hassutteleva. En siis halua stressata häntä turhaan. Olen ollut huomaavinani joissakin papanoissa pieniä karvoja, joten on ehkä mahdollista, että hänellä on jokin karvatukos suolistossa. Tai sitten ei... Onko teillä ollut tällaisesta kokemuksia? Mitä vielä voisi koittaa?
ummetuksesta neuvoa pyydetään
4
797
Vastaukset
- A
Ei ole kyllä ollut kokemusta vastaavasta. Millä ruokit normaalisti? Kannattaa kysyä myös chinchillafoorumilta, siellä on kasvattajiakin vastaamassa usein.
- accd
Lainattu sivuilta www.kingis.net
"Hoito: Tarjoa runsaasti hyvälaatuista heinää ja raikasta vettä. Jos ummetus on lievää, voit kokeilla antaa esim. muutaman mehevän rusinan, jotka saattavat auttaa. Jos ummetus on kohtalaisen voimakasta, anna ruiskulla suoraan suuhun maitohappobakteereja nesteeseen, mielellään tuoreen ananaksen mehuun (tai sokeroimattomaan säilyketölkkiananaksen mehuun), sekoitettuna. Nämä mehut sisältävät bromeliinientsyymiä, joka pehmittää suolistossa olevaa massaa. Juoksuta eläintä lattialla. Jos tämä ei auta puolen vuorokauden-vuorokauden kuluessa, anna maitohappobakteerien lisäksi 1-2 ml parafiiniöljyä (saa apteekista). Juoksuta eläintä edelleen lattialla ja anna parafiiniöljyä uudelleen (1 ml) noin 1-2 tunnin kulutta. Toista hoitoa niin kauan kunnes eläin ulostaa normaalisti, mutta anna parafiiniöljyä max. 4 kertaa päivässä. Suolistotukoksen ensiapuna voit antaa eläimelle 2-3 ml parafiiniöljyä sekä jatkaa hoitoa kuten ummetusta neuvottiin hoitamaan edellä. Jos suolistotukos ei aukene nopeasti, suosittelen viemään chinchillan viipymättä eläinlääkäriin. Eläinlääkäriltä voit mahdollisesti saada chinchillalle suoliston toimintaa edistävää lääkettä (Primperan). Muutenkin jos kohtalaisen voimakas ummetus ei hellitä vuorokauden sisällä tai eläin on apaattinen, on viisainta viedä chinchilla eläinlääkäriin.
Ehkäisyssä tärkeintä: Oikea ruokavalio, riittävä liikunta ja oikean kokoinen häkki."
- dsdölddlädslk16
Itse olen käyttänyt rusinoita vain herrkupaloina eli rusina sillöin tällöin, en tiedä mutta oisko mahdollista että rusinat jopa pahentaa ummetusta. Juoksutusta paljon ja ehkäpä yksi paastopäivä jolloin et anna jyviä etkä heinä vain vettä kuppiin.
- accd
Heinää nimenomaan pitää antaa, jos chinchillalla on ummetusta. Heinä sisältää paljon kuituja, jotka auttavat vatsan toiminnassa. Jos chinchilla ei saa mitään syötävää/se ei syö, ei siltä myöskään tule papanoita.
Jyviä tai siemenseoksia ei kannata antaa missään vaiheessa. Laadukas chinchillapelletti on paljon parempi vaihtoehto herkkusuu-chinchillalle. Pellettien avulla voi olla varmempi, että chinchillalle ei tule puutostiloja, toisin kuin jyväseosten kanssa. Rusinaa voi antaa tällaisissa poikkeustilanteissa, mutta muuten se on harvinainen herkku, esim. synttäri- ja joululahjaksi. Rusina sisältää paljon sokeria eikä ole hyväksi chinchillalle. Parempi herkku on pieni pala vähäsuolaista näkkileipää eikä sitäkään liian usein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265