Kylläpäs onkin mukava huomata pitkästä aikaa tänne eksyneenä, että vanha "lempiaiheeni" on jälleen nostamassa päätään. WinCapitan ympärillä tapahtuu, kiitos uuden ja uljaan WC Oy:n.
Mutta mutta, valitettavasti täytyy todeta, että sama vanha laulu jatkuu. Mitään uutta, ainakaan capitaattien puolelta, ei ole tuotu esiin. Sen sijaan kaikki "joutuvat edelleen vastuuseen", aivan kuten joutuivat joskus puoli vuotta sitten täällä vierailessani. Vastuuseen ovat joutumassa mm. kaikki, jotka uskaltautuvat esittämään eriävän mielipiteen WC:n (ja tämä käsittää niin vanhan kuin uuden) ansaintalogiikasta ja/tai rehellisyydestä, muro, jotka julkaisivat aikoinaan täysin suojaamatta olleen jäsenrekisterin jne. jne.. Totuus ei edelleenkään pala tulessa, mutta aika alkaa käymään pitkäksi sitä odotellessa. Edelleen joudumme odottelemaan niitä luvattuja "ulkomaisten lehtien" paljastusartikkeleja jotka aikoinaan luvattiin ja H. Kailajärven kaiken paljastavaa videota, jonka tekemiseen hänellä on kyllä ollut jo riittävä aikaa.
Huomion kiinnittää jälleen kerran uuden WC:n julkisuusprofiili, aivan kuten edeltäjänsäkin. Tällä kertaahan ei WC -uskovaisilla luulisi olevan juurikaan valittamista, tiedotustilaisuus Espoossa sunnuntaina 07.03. keräsi kiitettävästi palstamillimetrejä ja televisioaikaa. Keräsi, vaikka itse tilaisuus oli oikeastaan tiedotustilaisuuden irvikuva. Tiedottajat, eli uuden WC:n hallitus, lukivat paperista liirum-laarumia, paikalla olleiden tiedotusvälineiden kysymyksiin ei vastattu ellei niitä oltu lähetty etukäteen. Eikä hankaliin etukäteiskysymyksiin vastattu lainkaan. Eli sanalla sanottuna, tilaisuus ontui ja vahvasti. Keskustelin tilaisuuden jälkeen usean kolleegan kanssa ja yleisin tunne joukossamme oli lähinnä hämmennys.
En nyt ota kantaa sen enempään siihen, että kuinka laiton/laillinen tai toimiva/toimimaton tämä uusi WC on, mutta edelleen julkituon ihmetykseni siitä, ettei edellä mainittua tilaisuutta saada se "oma sanoma" esille käytetty paremmin hyväksi. Vanhan klubin käyttämä tiedotuskanava on jo osoittautunut toimimattomaksi/turhaksi, ja tässä kohdin olisi ollut oiva tilaisuus kirkastaa uuden osakeyhtiön kilpeä. Mutta ei, sen sijaan asiat jätettiin jälleen kerran sumuverhon taakse, joka on omiaan lisäämään huhuja ja spekulaatioita. Joka ei varmasti tyydytä sitä "perussijoittajaa", joka näki edes pienen toivonpilkahduksen uudessa yhtiössä.
En tiedä minkälaisen tiedotusopin nämä uuden yhtiön hallituksen jäsenet Tanninen, Kärkkäinen, Lusenius ja Tamppari ovat aikaisemmissa bisneksissään saaneet, mutta toimiminen rakennusliikkeen, verkostomarkkinoinnin, kalusteliikkeen ja suora/telemarkkinoinnin parissa ei näytä antavan pohjaa julkisuuden kanssa toimimiselle. Ei ainakaan jos esimerkkinä pidetään tuota Espoon tilaisuutta.
Niinpä ojennan jälleen kerran auttavan käteni. Kuten olen aikaisemminkin luvannut, lupaan tuoda pitävät todisteet, lailliset toimintatavat ja toimivat ansaintalogiikat riittävällä voluumilla julkisuuteen, jotta turha kiehunta yhtiön ympärillä saataisiin loppumaan. Jos niitä löytyy. Ja kuten aiemmin, en odota saavani "tulet kyllä huomaamaan" tai "tulevaisuus tulee näyttämään" -tyyppisiä todisteita, vaan aivan konkreettista faktaa. Minut tavoittaa edelleen, kuten aikaisemminkin, vaikka lähettämällä viestin nickini kautta.
Sama vanha laulu
14
634
Vastaukset 14
- sitten...
Mitenkäs se sinun kirjan kirjoittamisesi edistyy?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3911453- 71788
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37726Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri29674- 50642
- 44635
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht381607- 63543
- 88527
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle21474