Alkoholin suurkuluttaja, tosin ei rattijuopumus eikä mistään muustakaan rikoksesta tuomioita, ei ole edes putkassa ollut mutta aseita on vallan mahdottomasti, saako tuollaiselta ihmiseltä poliisi hakea aseet pois jos tekee nimettömän ilmiannon? Eihän juopolla aseita saa olla!
Juopolta aseet pois?
Onnistuuko?
2144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aseita on kaikilla mm. tuhansilla suomalaisilla päihdeongelmaisilla poliiseilla,
n. 12% poliiseista myöntää käyttävänsä alkoholia työaikana ja n.3% huumeita vapaa-ajallaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/12/758352
Jos päihdeongelmaisilta otettaisiin aseet pois, poliisi olisi kohta aseeton. Sillä 90% poliiseista on vapaa-ajallaan kännissä!
olla. Jos ihminen vetää viinaa kotonaan tai baarissa ja on muuten mallikansalainen, miksi siltä pitäisi ottaa aseet pois? Jos taasen poliisi käyttää huumeita ja on kännissä työpaikalla, se on rikosasia ja työpaikan asia ohjata hoitoon. Jos taasen tuo juoppo joutuu putkaan, todennäköisesti siitä tulee tutkinta edellytyksistä ampuma-aseen hallussapitoon.
Viinan juonti, kun suomessa ei ole rikos, vaan se miten mahdollisesti käyttäydyt humalapäissä. Ja vielä mitä tulee juoppoihin poliisiehin, kyllä niitäkin löytyy joka ammattikunnasta ja maailman sivun ollut niin poliisissa kun muuallakin, eihän kukaan tahdo työskennellä humalaisen ihmisen kanssa oli sitten poliisi, rakennusmies, vartija, myyjä jne. Pitäisihän humalaisilta ottaa korttikin pois, koska mitä suuremmalla todennäköisyydellä juoppo lähtee ajamaan ennenkuin ottaa aseen esille.
Mutta jos mainitsemasi miehen luona kännätään ja siellä liikkuu ns ryyppysakkia, olisi ainakin viisasta ilmoittaa asiasta viranomaisille.