Kreeta, Agia marina

ekaa kertaa kreikkan

Olemme perheen kanssa keväällä lähdössä sinne. kertokaa mitä kymmenen vuotiaiden lasten kanssa siellä voisi esim touhuta ja kivoja ravintoloita jne. kaikki vinkit tervetulleita.

3

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppuun !

      Kylmää siellä silloin, lämmintä mukaan !

    • Kreikkaan tykästyny

      Siellä kiertää sellainen minijuna, niillä on muutama erilainen reitti, ja mua harmittaa kun ei ehditty viikon lomalla kertaakaan sillä ajelemaan, yksi reitti menee jonnekin appelsiinilehtoihin tai jotain vastaavaa, se ois varmaan lapsista hauskaa. Toivottavasti minijuna edelleen kiertelee ja on jo keväällä liikkeellä kun sinne menette. Pysäkit löytyy siitä päätien varrelta. Sitten tietysti Haniassa pitää käydä, siellä shoppailua, kiertelyä kapeilla kujilla. Me olimme Plataniaksessa, mutta ne on yhtä samaa aluetta saman päätien varrella. Kaikki ravintolat missä kävimme, siinä rannassa, päätien varrella sekä Plataniaksen yläkylässä, olivat kivoja, ystävällistä palvelua ja hyvää ruokaa. Meiilä nuorimmainen, silloin n 10 v, ihastui viininlehtikääryleisiin, mussaka maistui myös lapsille. Kannattaa ottaa erilaisia pieniä annoksia (meze) joista kaikki voi maistella. ja varautukaa siihen että monissa paikoissa ruokailun jälkeen lapsille tuodaan tilaamatta jädet talon puolesta ja aikuisille ryypyt. Kivaa lomaa ja toivottavasti kelit on kohdillaan!

      • Minos.

        Mene rauhassa,Kreeta on pomminvarma kohde,aina on jokaiselle jotain.Ota vuokraamon auto ja kierrä saarta tai makaa rannalla,ainoa varottava on muut turistit.Kreetalainen on kohtelias ja teet hyvän vaikutuksen jos sanot ensin PARAKALOO ja viimeksi EFKARISTO.Jos joku on tunkeileva voit sanoa hankalalle tyypille FIJETE,ole sen kanssa varovainen,vain äärimmäiseen tilanteeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      136
      2342
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      66
      2251
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      59
      1928
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      72
      1625
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      98
      1470
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      117
      1347
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1210
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1181
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      79
      1103
    Aihe