Kreeta, Agia marina

ekaa kertaa kreikkan

Olemme perheen kanssa keväällä lähdössä sinne. kertokaa mitä kymmenen vuotiaiden lasten kanssa siellä voisi esim touhuta ja kivoja ravintoloita jne. kaikki vinkit tervetulleita.

3

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reppuun !

      Kylmää siellä silloin, lämmintä mukaan !

    • Kreikkaan tykästyny

      Siellä kiertää sellainen minijuna, niillä on muutama erilainen reitti, ja mua harmittaa kun ei ehditty viikon lomalla kertaakaan sillä ajelemaan, yksi reitti menee jonnekin appelsiinilehtoihin tai jotain vastaavaa, se ois varmaan lapsista hauskaa. Toivottavasti minijuna edelleen kiertelee ja on jo keväällä liikkeellä kun sinne menette. Pysäkit löytyy siitä päätien varrelta. Sitten tietysti Haniassa pitää käydä, siellä shoppailua, kiertelyä kapeilla kujilla. Me olimme Plataniaksessa, mutta ne on yhtä samaa aluetta saman päätien varrella. Kaikki ravintolat missä kävimme, siinä rannassa, päätien varrella sekä Plataniaksen yläkylässä, olivat kivoja, ystävällistä palvelua ja hyvää ruokaa. Meiilä nuorimmainen, silloin n 10 v, ihastui viininlehtikääryleisiin, mussaka maistui myös lapsille. Kannattaa ottaa erilaisia pieniä annoksia (meze) joista kaikki voi maistella. ja varautukaa siihen että monissa paikoissa ruokailun jälkeen lapsille tuodaan tilaamatta jädet talon puolesta ja aikuisille ryypyt. Kivaa lomaa ja toivottavasti kelit on kohdillaan!

      • Minos.

        Mene rauhassa,Kreeta on pomminvarma kohde,aina on jokaiselle jotain.Ota vuokraamon auto ja kierrä saarta tai makaa rannalla,ainoa varottava on muut turistit.Kreetalainen on kohtelias ja teet hyvän vaikutuksen jos sanot ensin PARAKALOO ja viimeksi EFKARISTO.Jos joku on tunkeileva voit sanoa hankalalle tyypille FIJETE,ole sen kanssa varovainen,vain äärimmäiseen tilanteeseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1602
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1120
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe