442750949 EUROA

Kohta muutan Ruotsii

Tuo on summa, jonka YLE keräsi tv-maksuina vuonna -08.
Sen lisäksi YLE saa valtiolta n. 400 MILJOONAA.
Mihin tuo raha määrä oikein käytetään???
Ei kai uusinnat voi noin kalliiksi tulla...

Kohta ollan lähdössä pakkomaksun tielle. Seuraava komitea varmaan keksii auto/tienkäyttömaksun, joka kaikkien tulee maksaa. Onhan kaikilla MAHDOLLISUUS käyttää autoa/tietä.

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • madonluvut

      BBC leikkaa www-sisältöntä puoleen. BBC leikkaa myös amerikkalaisen tuontiviihteen 33%:lla. BBC lopettaa kaksi radioasemaa. BBC lopettaa 6Music digitaalisen radiokanavansa vuoden 2011 loppuun mennessä.

      UK:ssa on populaa 10*enemmän kuin Suomessa.
      BBC:n keräämät lupamaksut yhteensä 3.7Mrd EUR vuonna 2008
      Jos tämä suhteutetaan Suomen väkilukuun niin Suomessa lupamaksut olisivat luokkaa 370 M€, josta pitäisi vielä leikata kolmasosa niinkuin BBC:kin tekee eli realistinen YLElle tilitettävä maksu olisi luokkaa 230M€ vuodessa. Taitaa olla YLE:n budjetti nelinkertainen BBC:n vastaavaan budjettiin nähden.

      Leikkuria kehiin!

      http://www.bbc.co.uk/annualreport/exec/financial/index.shtml

      • Vertailueero

        Väkiluku ei ole kelvollinen mittari. Jos molemmissa maissa tuotetaan vaikkapa kymmenen lähetystä, niin hinta on suurin piirtein sama.
        Kontaktihinta eli hinta per nuppi on silloin isomman väkiluvun maassa pientä maata edullisempi. Se ei kuitenkaan laske kokonaissummaa, joka tuotannosta koituu.
        Eli jos jokin tuotanto maksaa vaikka miljoonan kummassakin maassa niin se maksaa sen. Ei väkiluku sitä hintaa alenna.


      • Epäilenbä
        Vertailueero kirjoitti:

        Väkiluku ei ole kelvollinen mittari. Jos molemmissa maissa tuotetaan vaikkapa kymmenen lähetystä, niin hinta on suurin piirtein sama.
        Kontaktihinta eli hinta per nuppi on silloin isomman väkiluvun maassa pientä maata edullisempi. Se ei kuitenkaan laske kokonaissummaa, joka tuotannosta koituu.
        Eli jos jokin tuotanto maksaa vaikka miljoonan kummassakin maassa niin se maksaa sen. Ei väkiluku sitä hintaa alenna.

        Pääsiäissaarella olisi varaa neljään omaan ei mainosrahoitteiseen kanavaan ja 20 radiokanavaan.


    • Disinformaatio

      Yle kerää tulonsa yksinomaan tv-maksun kautta. Vaikka en kaikessa olekaan samaa mieltä tämän maksujen suunnittelijoiden kanssa, niin jokin roti pitää paskan jauhamisellakin olla.
      Yle ei saa mistään muualta tuloja kuin lupamaksuista.

      • Drizzl

        Laskeskelin huvikseni..

        2009 oli 1 901 789 tv-lupaa. YLE sai rahaa 426 571 273.
        Kotitalouksia tällä hetkellä suomessa noin 2,4milj.
        2,4milj x vaikka nyt se 190€ = 456milj. €, eli about 29milj € enemmän kuin viimevuonna.
        2006-2007 välillä tv-maksun korotus nosti YLEn saamisia noin 4milj.
        2007-2008 välillä tv-maksun korotus nosti YLEn saamisia noin 7milj.
        2008-2009 välillä tv-maksun korotus nosti YLEn saamisia noin 12milj.
        Nyt he hamuavat vähintään 29milj. nousua, ja se on se kummallinen hikiraja, muuten joutuu karsimaan..
        Ja tämähän on laskettu jos "saadaan puhuttua" toi 190€/vuosi. Tietenkään siihen ei päästä, joten luvut nousevat hurjasti.
        200€/vuosi = n. 54milj. enemmän.
        210€/vuosi = n. 78milj. enemmän.
        Mikä tarkoittaa että jokainen 10€, on n. 24milj. arvoinen YLE:lle.


      • ----------------

        [url=www.valtioneuvosto.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/fi.jsp?oid=280676] käypä lukemassa[/url]


      • **********
        ---------------- kirjoitti:

        [url=www.valtioneuvosto.fi/ajankohtaista/tiedotteet/tiedote/fi.jsp?oid=280676] käypä lukemassa[/url]

        Liikenne- ja viestintäministeriö
        17.12.2009 13.31
        Yleisradiolle 423,6 miljoonaa euroa vuonna 2010

        Valtioneuvosto on vahvistanut valtion televisio- ja radiorahaston käyttösuunnitelman vuodeksi 2010. Yleisradiolle myönnetään 423,6 miljoonaa euroa, mikä on 10,6 miljoonaa enemmän kuin vuoden 2009 käyttösuunnitelmassa.

        Rahaston kertymäksi vuonna 2010 arvioidaan 436 miljoonaa euroa. Summa muodostuu televisiomaksuista. Valtioneuvosto päätti lokakuussa korottaa televisiomaksua kolme prosenttia vuoden alusta lähtien.

        Televisiomaksujen perinnästä ja tarkastuksesta aiheutuviin kuluihin myönnetään Viestintävirastolle rahaston varoista 10,5 miljoonaa euroa.

        Lisätietoja
        viestintäneuvos Elina Normo, puh. (09) 160 28463 tai 040 765 788


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      418
      5376
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1845
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      356
      1808
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      117
      1059
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      994
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      907
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      55
      788
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      66
      745
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      54
      708
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      35
      668
    Aihe