Tarkoitus lähteä automatkalle Karjalaan (maastoautolla) kesällä, onko suosituksia reitin ja majoituksen suhteen?
Paperit kuntoon?
Yhdellä autolla pärjää ja uskaltaa mennä?
Ennakkovaraus tarpeen?
Eksoottisimmat tiet ja kohteet?
Paras sotahistoria?
Minne pääsee ilman oppaita?
Automatkalle
3
377
Vastaukset
- Peccy
Mene ainakin kokeneen suomalaisen matkakumppanin mukana.
Olen harjoitellut matkaamista Karjalassa aakkosista lähtien. Niin olen matkaillut turvallisesti autolla Karjalassa. Pienin askelin.
Maastoautolla pärjää hyvin. Vaikeimmat tiet ovat Wärtsilän pohjoispuolella ja Pitkärannasta pohjoiseen Kollaalle. Muita erityisen vaikeita teitä ei juuri ole. Maasturilla pääsee myös lautalle yli Syvärin Ääänisen etelärannalla Syvärin suulla, bussilla ei varmuudella pääse. Suomalaisilla busseilla ei kannata yrittää huonona kesänä.
Lähinnä rajaa ja helpoimmin saavutettavat kohteet ovat Pälkjärven taistelujen alueet. Siinä on myös muistomerkki tien varrella. Jos haluat etsiä muistomekkejä, niin Sortavalasta löytyy muistomerkkialue Talvisodan kaatuneista. Pääkadun oikealla puolella on parin korttelin päässä suomalaisten.
Tiedät varmaan ennen Pitkärantaa Koirinojalla olevan Surun Ristin muistomerkin. Jos siitä ajetaan uutta tietä pitkin Prääsän (Petroskoin) suuntaan ajetaan muutaman kilometrin päästä halki vanhojen sota-alueiden. Puhutaan kenraalimotista tai muilla nimikkeillä "Laaguksen motti". Havumetsät ovat edelleen täynnä sodan jäänteitä. Metallia ja ammuksia. Kävin siellä joskus sienessä. Asumatonta aluetta.
Käy Kollaalla lähellä Suojärveä. Käy myös Syvärillä. Näissä paikoissa isäni oli taistellut jatkosodan aikana.
Aika surullista.
Ota yhteyttä. [email protected]
Ressu - KamikazeOO
Minäkin tunnen itseni aika kokeneeksi venäjänmatkailijaksi, kun "pisnestä" tehtiin kovasti 90 luvun alku- ja loppupuolella. ja rampattiin Venäjällä niin, että ex vaimokin heitti pihalle, ja syystä. Nykyisin ei paljon busineksia ole, mutta nykyisen vaimoni kanssa matkustelenki yhdessä Venäjälläkin. Käytiin viikko sitten Pietarissa pitkällä viikonloppureissulla. Sokoshotelli varattiin Suomesta keskusvaraamosta ja homma toimi kuin unelma. Pietarissa oli PALJON oikeasti hienoa nähtäväää, perussetti Ermitaaseja jne ja muutakin kivaa. Auton uskalsin jättää kadulle, sillä meidän 7 vuotta vanha Toyota maasturi ei ole oikein mitään siellä enäää, kukaan ei viitsi edes varastaa sitä..
Suosittelen kulttuuri- ja lomamatkaa Pietariin... Veljen kans samoiltiin yks viikonloppu viimekesänä enduro motskareilla Tolvajärven kansallispuiston alueella, eipä tuolla muilla kuin endurolla tai maasturilla olisi päässykkään, tiet paikoin heikkoja. Nopein mennä tuolle suunnalle on venäjän värtsilästä kaatopaikan ohi kohti pohjoista sähköaidanviertä pitkin.. Hienoa seutua upein maisemin ja aika koskematonta erämaata, viimeksi tuolla ollut asutusta ennen sotia, nykyisin satunnaisesti venäläisiä kalastusreissuillaan. Tulevana kesänä ajatuksena taas lähteä seikkailemaan tuonne, eräretki telttamajoituksella, pitää vaan paremmin tuota historiaa lukea niin tuo reissu antaa enemmän senkin suhteen.
Se mikä huonoa venäjällä matkaajan kannalta, että kartat huonoja ja välillä voi mennä isommallakin päätiellä 50-100km helposti ettet tiedä oletko oikealla suunnalla-opasteet puuttuu ja välillä venäläisetkään eivät tunnu tietävän missä ovat.
Pieni venäjän kielen taito eduksi tai hyvä käsillä puhuminen, noiden yhdistelmällä itse pärjänny hyvin, seikkailumieltä.
Myös pelkkä jänisjärven kiertäminenkin ihan mukava reissu, kaunista menetettyä karjalaa, hyviä koskia kalastella, jne..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317044Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1143835Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463776KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501981Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e521862Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331860Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn391399- 781263
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291211Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61176