ulosteink

shatin

auttakeehan tietämätöntä. kysessä 18v poika jolla uloste valuu pöksyyn hänen kuulemma itse sitä huomaamatta. on hyvin syrjäytynyt ja vailla kavereita koska tämä vaiva ollut jo vuosikausia. nyt käytetty vihdoin tähystyksessä mutta kuulemma suoli ihan normaali. kuitenkin kakkaa valuu pöksyyn sellaisella tahdilla että se pilaa elämänlaadun, hajuhaitat on melkoiset. kyse ei nyt ole mistään hygieninpuutteesta yms. sulkijalihaskin normaali. uloste löysää ja erittäin pahanhajuista.
voiko tälläinen olla psyykkistä? onko kenelläkään kokemusta? tai voiko olla allergiaa? ettei mikään imeytyisi kunnolla?
nyt ollaan kaikki ihan ulalla kun selvästikin vaivaa on mutta lekurikaan ei tiedä mitä tehdä kun suolesta ei mitään löytynyt..

1

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhrijainen

      Tervehdystä! Minulla oli tuossa pari vuotta sitten antibioottiripuli ja tuli sen yhteydessä ulosteinkontinenssi. Todettiin, että on selkäydinkanavassa ahtaumaa, joka painaa rakon ja suolen hermoja. Joudun katetroimaan. Tehtiin leikkaus, jonka olisi pitänyt poistaa hermopinne ja palautua ulosteen ja virtsan tulot normaaliksi. Tosin niin ei käynyt, mutta yleensä ne leikkaukset onnistuu. Onko otettu magneettikuvaa selästä, onko jalan puutumista tvst?

      Onneksi on tenat, mutta eihän se hajua paljoa poista. En tunne ulosteen tekemisen tarvetta, pierettää vain ja silloin voi tulla "sattumaa" jos ei ehdi posliiniselle istuimelle.

      Minulla ainakin provosoi vatsan löysyyttä ruis ja kaura. Niitä en siedä. Keliakiaa ei ole todettu, mutta suolen seinämän nukkapinta on huonontunut.

      Kuitupitoinen ruoka saattaa hillitä löysyyttä...

      Mutta en tiedä tuosta lääkäreiden asenteesta... ulosteinkontinenssista ja virtsaummestakaan ei puhuta. Lääkärit ei tunnu välittävän asiasta. Kun sanon katetroivani virtsaummen takia, toteaa lääkäri, että teet normaalisti ilman katetria! Siis ymmärryksessä vika! Ja lopulta ne leimaa sen aiheetta psyykkiseksi. Se jos mikä on raskasta potilaalle.

      Ai niin, anaalitamponi voisi auttaa. Itsellä ei ole siitä kokemusta, mutta olen kuullut sellaisesta mainittavan.

      Toivottavasti oli vastauksesta apua...

      Hyvää kevättä toivottaen, tuhrijainen vm. - 74

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      36
      2917
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2284
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1978
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      14
      1330
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1191
    Aihe