Salaojaputket tukkiutuvat kuitenkin

Brotherhood of Sys

En ymmärrä tätä hypetystä salaojaputkien merkityksestä kivijalan vieressä. Ensinnäkin talon ympärillä on sellaisen maamassat että vaikka kaikki katolta tuleva lumi/vesi voitaisiin juoksuttaa tehokkaasti pois kivijalan vierestä on talon ympärillä usein sellaiset maamassat siihen imeytyneine vesineen että niiden rinnalla 150 m2 kattopinta-alaa ei paina yhtikäs mitään. 98% talon ympärillä olevasta vesimassasta tulee aivan muualta. Lisäksi salaojaputket tukkeutuvat joka tapauksessa muutenkin. 10 vuoden kuluttua putket ovat täynnä puunjuuria ja niiden toimivuus heikkenee jo muutamassa vuodessakin.

Ratkaisevaa ei ole tuon katolta tulevan vesimassa juoksuttaminen vaan laajalla alalla olevan maa-alaan sitoutuneet vesimäärän pysyminen kapillaari-ilmiön ulkopuolella. Maa-aines ei saa olla liian hienoa. Lisäksi kauempana talon ympärillä olisi hyvä olla vaikka kivistä rakennettu salaoja, kuten menneinä vuosina tehtiin. Ja jos mahdollista kannattaisi tontin reuna-alueille rakentaa jonkinlainen avo-oja joka estäisi esim. loivassa rinteessä kaukaa tulevien vesimassojen kulkeminen pois koko tontilta.

http://personal.inet.fi/atk/tilasto

8

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eldar

      Joku ei sitten onnistunut omien salaojiensa tekemisessä.

    • ugo.

      Tarkoitatko kivijalan vieressä olevilla salaojaputkilla hulevesien poistoa maan alla piilossa kulkevilla putkilla.

      Vai tarkoitatko salaojitusta, jonka tarkoituksena on estää pohjaveden nousu rakenteisiin? Niiden tulee kulkea sokkelin alapinnan alapuolella. Ne on myös huollettava ja puhdistettava riittävän usein. Tarkastus tehdään kaksi kertaa vuodessa ja jos on epäilyksiä tukkeutumisista, ne täytyy puhdistaa. Varmasti tukkeutuvat, ellei niitä huolleta säännöllisesti.

    • rtyrtrt

      salaojat eivät kauan toimi

    • dssddd

      Missä sulla oikein puut kasvavat jos 10 vuoden päästä salaojaputkien asennuksesta ne ovat täynnä puiden juuria?

      Vaihdoin viime kesänä n. 30 vuotta vanhassa yhdelle seinustalle uuden salaojaputken. Vaikka aivan talon vieressä oli kasvanut iso poppeli ja ruusumarjapuskia, ainuttakaan juurta ei ollut mennyt putkeen. Hiekkaa se sen sijaan oli täynnä, ilmankos ei vetänyt enää.

      • tukossa

        tukossa mikä tukossa .salaoja ei toimi


    • talonrakentanut

      Ap. ei erota salaojaputkia ja sadevesiviemäröintiä toisistaan sekä pilaa oman talonsa istuttamalla puita perustusten viereen.

    • Rannikkoseutu

      Markinnoilla on kotimainen salaojaputki joka ei tukkeudu haastavissakaan olosuhteissa, joka perustuu painovoimaerotteluun, tutustu www.tehodrain.fi

    • oikea_paikka_säästää

      Koska homevaurioiden korjaus on sekä halpaa että helppoa, kuten myös salaojien lisääminen jälkikäteen, kannattaa tosiaan kokeilla, pärjäisikö ilman.

      Samaa periaatetta toki sovelletaan kaikessa muussakin. Esim. kannattaa kokeilla, pärjääkö ilman höyrysulkua, ilmanvaihtoa jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      51
      5398
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      91
      3311
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      33
      3142
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      147
      2956
    5. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      53
      2295
    6. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      48
      2249
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      70
      1827
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1726
    9. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      92
      1636
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      271
      1463
    Aihe