Meidän Viti, ikää 7kk, on menossa huomenna kastroitavaksi. Mahtaa poikaa jännittää aikalailla. Laitampa huomenillalla lisää tietoa ja havaintoja miten sujui.
Kissan kastraatio
tittelit pois..
8401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kissalle sekä omistajalle ;)
jaa miksiköhän sitä poikaa jännittäisi, tuskin tietää, mitä olet sille tekemässä :)))
Joo, annapa vaan tulla tietoa. Meillä olisi sama asia edessä. Ikääkin on saman verran. Ehkä minä sen saan tuohon koppaan jo suostuteltua kun on jo vähän kesyyntynyt. Ei vieläkään tule kyllä millään syliin, vaikka antaakin jo silitellä.Mutta kun siellä lääkärissä koppa avataan, niin mitä sitten. Normaalisti se varmasti juoksisi kylille, mutta eihän se lääkäri eka kertaa sitä tee, joten osaahan se kollia käsitellä. Voiko sille antaa muuten mitään rauhoitusta tai antaako se lääkäri ennen nukutuspiikkiä? Pelottaa enemmän kuin oma hammaslääkärireissu ja se on paljon se :)
jotkut eläinlääkärit eivät tunnu osaavan käsitellä eläintä lainkaan, toiset käsittelevät hienosti ne arimmat ja hankalimmatkin tapaukset. Sinun täytyy vain kissaa lääkäriin viedessäsi sanoa, että kissa on hyvin arka ja käsitteleminen tästä syystä varmasti vaikeaa niin he tietävät käsitellä kissaa sen mukaan ja rauhoittaa sen mahdollisimman nopeasti liian stressin välttämiseksi.
Jep, niinpä pitää tehdä ja vielä valita lähi seutujen paras lääkäri hyvälle kaverille:)
No niin, nyt on lääkärireissu tehty. Viti nukkuu edelleen, nukutuspiikistä on nyt kulunut puolitoista tuntia. Saas nähdä kuinka kauan unta riittää. Viti menee itse laatikkoon mielellään, mutta hoitopöydällä oli vähän vaikeuksia saada se ulos. Jarrutti kaikilla jaloilla kun pelotti niin pahuksesti. Ei se vastustellut ollenkaan sitten sylissä, kun lääkäri antoi nukutuspiikin. Luulisin, että apteekista saa rauhoittavaa, mutta kannattaa kysyä lääkäriltä, että voiko sitä antaa ennen nukutusta. Viti oli niin peloissaan, ettei se raapinut lainkaan, vaikka otin sen boksista vähän väkisin. Nyt Vitin sisko Piki ihmettelee kovin kun veikka ei herää leikkimään vaikka kuinka nuuskii ja nuolee Vitin naamaa.
Klinikka oli Sata-Vet Oy Porissa, ja hoito oli tosi hyvää, kokenut lääkäri antoi pitkäkestoiset antibiootti- ja kipupistokset, joten mun ei tarvitse antaa mitään lääkettä. Sehän ei aina välttämättä ole ihan helppoa..
Koko homma kesti vain vajaan puoli tuntia, ja maksoi 55€.
Kirjoittelen lisää taas kun poitsu heräilee.
Viti heräsi klo 21.00 kunnolla. Aiemmin liikehti poika pikkasen, mutta kun kaikki neljä jalkaa pyrki eri suuntaan, niin eihän siitä sitten mitään tullut. Ei voinut muuta kuin nauraa, vaikka tilanne onkin vakava..
Mitään kipuun viittaavaa ei ole, ei raavi, eikä nuole haavaa, on poika vaan hiukan unelias. Taidan selvitä näinkin haljusta tempusta pelkällä säikähdyksellä vaikka omatunto soimaa kun mies olen itsekin.
Kokonaisuutena hienosti meni koko juttu, ja nyt se on hoidettu niinkuin pitää. Keväällä sitten päästetään poika ulos katselemaan maailmaa ilman lieveilmiöitä.
hienoa!