Kuulemma poksahtaa, kirjoittavat täällä asioista tietävät.
Korjatkaa,jos olen väärässä, mutta oliko se joku pieni saksalaisfirma, kun ne koneet niin huonosti suunnitteli? (BMW)?
Korjatkaa,jos olen väärässä, mutta oliko se joku pieni saksalaisfirma, kun ne koneet niin huonosti suunnitteli? (BMW)?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä minun Citroeni moottorin on valmistanut Citroen, eikä mikään pieni saksalais sitä ole suunnitellut tai tehnyt. Eli tuon autoni dieselmoottorin on valmistanut maailman suurin henkilöautodieseleitten valmistaja Citroen.
Poksahtele sinä "kyssäri" siellä vain.
nämä VTi-bensakoneet (95, 120 THP) on yhdessä PSA:n ja BMW:n kanssa suunniteltu, dieselit omaa tuotantoa. Varsinkin diesel on mainio, mutta muuten esim. Citroen ei toimivuudeltaan Suomeen talveen ole paras vaihtoehto. Varsinkin takajarrujen jatkuvan jäätymisen ja erilaisten kolinoiden kanssa on opittava elämään. Itse en jaksanut, merkki vaihtui.
Kohta kaksi talvea C5 III HdiA:lla takanaan ilman mainitsemiasi huolia.
Lopputuloksena ilmoitan kysyjän ominaisuudessa seuraavaa; Citroen autojen moottorit ovat asiantuntijoiden mukaan erittäin kestäviä ja luotettavia ja mitäpä muuta voisikaan maailman suurimman henkilöautodieseleitten valmistajan moottorit olla kuin maailman huippulaatua.