Ollaan miehen kanssa nyt yritetty lasta 6 vuotta ja ilman tuloksia. Lääkäri käski pudottaa painoa, muuten en saa Clomeja. Ongelma vaan onkin että juuri tuo lapsettomuus on se joka lihottaa (paha tapa syödä masennukseen jne.) ja kun kokoajan toivoton olo, niin syön, laihdutan, masennun, syön, laihdutan.. Tiedä mitä tässä enää keksii tehdä? Ja sitten vielä 19 vuotias käly valittelee kun ei vieläkään ole äiti.. hoh hoijaa.. Kokee olevansa samassa tilanteessa minun kanssa.
Järkihän tässä menee..
4
308
Vastaukset
- 18+1
Oletko miettinyt, mikä on perimmäinen syy laihtumisesi esteenä ? Ei varmastikaan toivoton olo lapsettomuuden johdosta, käyttäytyisit muuten toisin.
- .........
Et voi tosissasi väittää, että lapsettomuus on syy lihoamiseesi ja laihdutuksen esteenä. Jos lapsettomuus todella vaivaa sinua ja haluat tulla raskaaksi, eikö siinä hyvänen aika ole riittävästi motivaatiota laihduttamiseen? Nyt otat itseäsi niskasta kiinni, alat katsomaan, mitä suuhusi pistät ja alat liikkumaan! Laihduttamiseen saa apua ja tukea varmasti myös omalääkäriltä, ellei lapsettomuuslääkäri osaa antaa mitään ohjeita ja neuvoja.
Eivät lääkärit kiusallaan vaadi laihduttamaan ennen kuin lapsettomuutta aletaan hoitaa. On tosiasia, että ylipaino vähentää hedelmällisyyttä ja moni tulee raskaaksi ihan luomuna heti, kun saa painoa pois. Käsittääkseni jo 10% painonpudotuksella on iso vaikutus hedelmällisyyteen.
Ei muuta kuin tsemppiä elämäntapamuutokseen! - hoitoja odottava
... jos pystyt. Itselleni sanottiin julkisella puolella, että tällä painolla ei voi tutkimuksia ja hoitoja tehdä. Yksityisellä klinikalla painoa ei edes kysytty. Paino on totta kai ongelma, mutta se, että asiat lähtevät etenemään tsemppaa laihduttamiseen ihan eri tavalla kuin tyrmääminen. Itse olen samanlaisessa lapsettomuus - masennus - ylipaino -oravanpyörässä. Meillä lapsettomuuden syynä siittiöiden vähäinen määrä. Jos haluat vaihtaa ajatuksia, niin meilaa [email protected].
- .......
.. rahastavat. Yksityiset klinikat tekevät bisnestä. Siksi he ovat valmiita tekemään hoitoja myös ylipainoisille, vaikka tietävät hyvin, että hoitotulokset olisivat paljon parempia, jos asiakas laihduttaisi ensin. Miksi kantaisit ylimääräistä rahaa klinikalle (kyse ei ole pikkusummista vaan tuhansista euroista, kun puhutaan IVF-hoidoista), jos tiedät itsekin, että selviäisit melko suurella todennäköisyydellä vähemmillä hoidoilla, jos laihduttaisit ensin. Raskausaikanakin jaksaa paljon paremmin, jos elopainoa on raskauden alkaessa vähemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911097
- 125876
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103845"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276657- 70605
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73583Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33483