Ostin 11 vuotta sitten Xantian vm. 1993, jolla ajan vieläkin. Olen ollut tyytyväinen sekä laatuun että mukavuuteen. Hankin v.2009 Xantiani innoittamana C5:n. Auto on ollut aivan muuta, mitä olen tottunut Xantiani kohdalla. Jatkuvaa korjaamokeikkaa, eikä ajomukavuus ole edes samaa pehmeää kyytiä mitä Xantiani antaa. Suhteeni Citroeniin on jatkossa ohi, valitettavasti.
Xantia ok, C5 ei
Merkki vaihtuu
7343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitäs sitten vaikka vaihtuukin, ketä kiinnostaa jonkin autovalinnat.Jokainen ajelkoon millä parhaimmakseen näkee.
Älä nyt vain katkaise suhdettasi siihen mainioon Xantiaan. Tosiaan mainio auto vaikka joku oli siitä parhaan hohdon vienyt ennen sinua.
Taisi olla tuo C5 2009 hankinta tuollainen virtuaalikuvitelma, että voit jatkaa tuolla noin 17 vuoden ikäisellä Xantialla ajoa. Lujaa laatua tuo Xantia varmaankin on mutta ei lienee ihan ikuinen.
Niin, minkä ikäinen C5 kyseessä?
Itsekin omistin 2 Xantiaa, joiden kanssa ei murheita ollut. Sitten tuli 2005 C5 II, en ollut tyytyväinen. Ei siinä sinällään mitään vikaa ollut, se oli vaan jotenkin ihan bläh. Tämän vitosen kanssa tuli pientä ostajankatumusta ja mietin, että miksi vaihdoin viimeisimmän Xantian siihen. Vaihdoin sen vitosen sitten 2008 C5 III:een, siihen olen ollut erittäin tyytyväinen. Ei ole tullut ostajan katumusta, enkä myöskään vaihtaisi enää Xantiaan. Kerrassaan upeaa kyytiä, hiljianen ja mukava sekä ylittää mukulakivet, nimismiehenkiharat kuin sukkasiltaan.
Vähän samat fiilikset kuin Xantiahenkilöllä - itellä ollu Bexää, Xantioita, XM ja nyt C5 II, III kävin ajamassa pariinkin kertaan.
Jotenkin se nestejousitus on "lähempänä perstuntumaa" ja ajajalle mukavampi X-alkuisissa kuin C5:ssa - vitonen vaan on jo "yliyrittävä", ei paljon 80-luvun jenkistä eroa - olisko sitten korin koko ja paino syynä ?
XM on minusta paras platformi josta saa sopivat pallot ja paineet tuunaamalla todella nautittavan ajo- ja matka-auton - todella hienosti taipuu aamuyöstä jossain syrjä-Suomessa enemmän tai vähemmän mutkatietä 150-180 ... ; )
Sääli että sitä autoa tehtiin niin vähän ja oli sekin vähän liian "vaikea"
Tuntuu kuin setä käyttäisi Pallo-paitaa ylisuuren vatsansa takia, nuorempana oli vielä Ryhti-paita käytössä. On se elämä vaikeaa kun omia varpaitaan ei näe, siinä sitä nyt pallotellaan ja tuunaillaan, heh heh, kun vatsakin on XXXXXXXXXXXXXXXLL, heh heh ja vatsanympärys 150-180 cm ja paineitakin varmaankin on pari ilmakehää yli normien, että pieraisutkin on kuin torvisoittokunnan töräyksiä. Heh heh.
C5 on oikea vikapesä. Jo uudessa C5:ssäkin ongelmia. Ei taida laatu olla vieläkään parempaa :(
Itsellä oli C5 ykkönen ja oli kyl tosiaan aikamoinen vikapesä. Vuoden aikana siitä meni taka-akselisto, aurauskulmat, ja ties mitä kaikkea muuta. Öljytkin se päästi ulos ja oli kaksi viikkoa ajokiellosa tämän takia...