Oksentelu

Ninni20v

Moikka!

Mulla on vuoden vanha kääpiöpinseri narttu, joka on nyt alkanu oksennella öisin. Se siis noin joka toinen yö oksentaa yöllä tai aamuyöllä sulamatonta ruokaa. Mistä mahtaisi johtua? Muuten koira on virkeä leikkisä ja ruoka maistuu. Syötän koiralle Hauhau championin purkkiruokaa piimän kanssa aina iltapäivällä ja lisäksi syö kuivaraksuja millon sattuu...

Luin joskus että HauHau Champion ruoka olisi hyvää koiralle eikä pitäisi aiheuttaa ongelmaa, mutta olisko kuitenkin niin ettei se sovi minun koiralleni. Mikä muu merkki olisi hyvä?

Ja on tullut sellanen olo, että kun koirani käy leikkimässä ja riehumassa muiden koirien kanssa niin se varmistaa sen että seuraavana yönä se oksentaa varmasti.

En oikeen ymmärrä miksi se ruoka ei välillä sula sen mahassa ja oksentaa sen pois.

Myös sitä keltaista vaahtoa se oksentaa todella, mutta harvoin ja yleensä päivällä.

Olisin kiitollinen jos joku osaisi jotain neuvoa. Täytyy myös eläinlääkäriin ottaa yhteys

11

25639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihda s eruoka

      vaikka tietty ruoka olisi joskus sopinut, niin se ei tarkoita, ettäse sopisi koiralle loppuikänsä. Mietipä ihmisiä verrokkina.

      Onko terveysasiat pois-suljettu?

      Keltainen vaahto on tod näk tyhjän mahan oksennusta eli koirallasi on tyhjä vatsa, sillä on niin nälkä, että se oksentaa tyhjät mahanesteet ulos :( Ruoki paremmin ja useammin. Oksentelu viittaa siihen, että ko ruoka ei sovi koirallesi, koska se ei sula ja elimistö lähettää sen takaisin.

      Vaikka joku kehuu jotakin asiaa (ruokaa), niin se on aina sen ihmisen kokemus ja mielipide, ei tarkoita että sopii kaikille. SEURATKAA KOIRIANNE, NE KERTOO KYLLÄ TEILLE, JOS VIITSITTE TARKKAILLA!

      • ++

        Meilläkin monta viikoa oksentelua ja lääkäri tutkimuksessa ei mitään.Annetaan riisiä ja silti tuntuu tulevan epäsäännöllisesti ulos.Ei ymmärrä eikä lääkärikään.


    • kokeiles

      Vaahto on tosiaan tuota "tyhjän mahan oksennusta". Annatko koiralle vain kerran päivässä ruoan, iltapäivällä? Kokeile antaa aamuisin ja iltaisin, pitäis loppua ainakin vaahto-oksennukset.
      Leikkiikö koirasi ennen vai jälkeen syömisen? Silläkin saattaa olla merkitystä ruoan oksentamiseen jos heti kohta syömisen jälkeen riehuu. Kannattaisi koiran olla ihan rauhassa ennen syömistä ja myös sen jälkeen, ja kokeilla myös sitä ruoan vaihtoa. Ja säännölliset ruoka-ajat (jos teillä on nyt koko ajan nappuloita tarjolla, ota ne pois) eikä niin kuin nyt kerroit että iltapäivällä purkkiruokaa ja nappuloita miten sattuu.

    • juliaaana

      meillä sama juttu.. koira on oksennellut yöllä-aamuyöllä nyt melkein joka pv. haluaisin itsekin saada jotain vastausta että miksi. tänään oli kyllä viimeinen pisara kun oli aamulla veri lammikko ja ihan kuin maksa ulko oven edessä. soitimme eläinlääkäreille mutta viikonloppuisin vain vastaaja soi;d vain yksi vastasi ja sanoi että saattaa olla mahalaukun tulehdus tms. mutta mieleen tuli kaikki mahdolliset sisäiset veren vuodot, syöpä, ym

      oksentelun seurauksena meillä oli tämä veri ongelma,, toivottavasti te saatte koiranne terveeksi ja

      • känny käteen ny!

        Jos koira oksentaa verta niin kannattaisko olla jo matkalla eläinlääkäriin??????????? Jos sielä on tuon puoskarieläinlääkärin "epäilemä" tulehdus, niin tuskin sekään itsekseen odottelemalla menee ohi??? Varmasti tässä maassa löytyy muitakin lääkäreitä jotka vastaavat puhelimeen, kuin tuo yksi. Netistä kun hakee päivystäviä eläinlääkäreitä niin löytyy.


    • kääkkä

      mulla sama huoli mun 7kk uros oksentanut 3 yönä keltaista mahanestettä .toiset sanoo et tyhjä maha tekee niin noh minä annoin vielä illalla nappuloita ja nyt oksensi ne ulos .neuvoa kaipaan minäkin

    • panikoija

      Itsellä olis tälläinen ongelma:
      Koira on 6v sekarotuinen narttu, emä sakemanni ja isä bordercollie seropi.
      Koiralla on aina ollut tätä tyhjän mahan oksentelua eli keltaista limaa/vaahtoa mutta nyt puoitoista tuntia sitten heräsin kun koira oksensi ja ajattelin sen olevan tätä tyhjän mahan oksentelua kun eilen sai vain vähän ruokaa kun piti pitää ns. paastopäivä mutta koira kuitenkin niin hirveesti pyysi ruokaa että tosiaan annoin hieman. No oksennus oli nyt kuitenkin sellaista punaista limaa missä ns. verihitusia seassa ja myöskin haisi vereltä. Tietäiskö kukaan voiko olla vaan mahakalvot ärtyneet tai jotain vai pitääkö nyt heti 8 alkaa soittelemaan eläinlääkäreille?
      Kiitos nyt kovasti jos joku vastailee.

      • panikoija

        Tarkemmin ajatellen tämä panikoijataitaa nyt soitella kuitenkin heti parin tunnin päästä lääkäreille...


      • Paimen
        panikoija kirjoitti:

        Tarkemmin ajatellen tämä panikoijataitaa nyt soitella kuitenkin heti parin tunnin päästä lääkäreille...

        Jos koirasi kärsii tyhjästä vatsasta, niin paastopäivä ei taida olla järin hyvä ajatus?
        Kokeile huonolaatuisempaa koiranruokaa (sitä voi syöttää enemmän) ja anna päivittäin lihaa (nauta yleensä parasta). Onhan koirasi normaalipainoinen eikä liian laiha? Voiko sen ruokintaa jakaa useampaan ruokintakertaan? Eihän sitä riehuteta heti ruuan jälkeen?

        Omalle koiralleni eläinkaupan ruuat olivat "liian hyviä". Kaikki tarpeet täyttyivät nälkää lukuunottamatta :D Koira napsi jatkuvasti makupalja tienposkesta, jonka lisäksi sitä närästi (happamat röyhtäykset) ja oksettikin välillä. Vaihdoin ruuan halvempaan, jota pystyi antamaan 3 krt enemmän kuin tuota laaturuokaa ja korvasin toisen aterian keitetyllä nautajauhelihalla. Koira pysyy nyt hoikkana, vaikka saakin syödä nappuloita vapaasti ja liha ilmeisesti tyydyttää tarpeet siinä määrin, etteivät kakatkaan maistu kuin hyvin, hyvin harvoin.

        Tämä sen jälkeen, kun tappelin niin koiran ylipainon kuin ruokapakkomielteeseen liittyvien ongelmakäytösten kanssa kolme vuotta.


    • ongelmat katosi

      Suosittelen barffausta :)

    • Anonyymi

      Keltainen vaahto tarkoittaa sitä että närästys on kova. Pieni pala rennietä murskaksi ja mustikkakeiton sekaan ja jos ottaa itse, hyvä, jos ei niin ruutalla sitten. Auttaa heti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      206
      5017
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      119
      4111
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3599
    4. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      57
      3585
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3430
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      38
      3005
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2579
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2336
    9. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      33
      2123
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      23
      1972
    Aihe