Tätä nyt vähän hävettää kirjoittaa tällaiselle foorumille, mutta kun sen on niin usein joutunut kohtaamaan, haluan siitä aloittaa keskustelun.
Miksi niin usein ns. huolto- hoiva- ja muillekin alunperin hyvään tarkoitukseen perustetut viralliset (valtion/kunnan) organisaatiot vetävät puoleensa ylimielisiä, turhantärkeitä ja jopa suoranaisesti sadistisia pikkuvirkailijoita? Itselläni on ollut parina viime vuotena riesana ylimielinen diabeteshoitaja. Jos varattu aika on esim. 08:30, hoitaja purjehtii ylimielisesti katsahtaen henkilökunnan "heräämö" ovinimellä varustettuun juoruhuoneeseen, siis ei missään tapauksessa mistään raportoinnista ole kysymys, pelkkää juoruilua. Odottelen, kun en muutakaan voi, testeihin pitää saada lähete ja muut kontrollit ajallaan. noin 09:15 hoitaja suvaitsee aloittaa palkattuun tehtäväänsä siirtymisen. Sitten odotankin 10-15 minuuttia hoitajan erilaisia päivän aloitusrutiineita. Voinpa sitten päästäkin jonon ensimmäisenä (on muuten kertynyt jokunen muukin odottaja) anomaan nöyrästi lähetteitä ja testien jälkeisiä puhelinaikoja.
Puhelinajoista ei pystytä pitämään kiinni, muutenkin järjestelmä kärsii alimiehityksestä. Ja sitten nämä ylimieliset virkailijat tuhlaavat niitä vähäisiäkin resursseja turhiin toimiin.
Tässä tapauksessa ei vapaaehtoistyö voi auttaa, mutta kunnioitan muuten suuresti sellaisia henkilöitä, jotka omasta vapaa-ajastaan antavat lähimmäisille apua, tukea, seuraa. Edesmennyt famuni kuului n. 20 vuotta FRK:n (Finlands Röda Korset) vapaaehtoisjoukkoihin. Aina, kun meistä ajoneuvollisista sukulaisista joku kävi vierailulla, lopuksi tuli pieni paketti/viesti toimitettavaksi jollekulle avuntarvitsijalle.
Yx vasta-ajattelija.
kontra
kontra-ajattelija
0
559
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen533286Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään682732Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,672663Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.621348Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp3041278Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?131173Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1041034- 411026
- 421007
- 80991