Jihad kautta historian

Vuonna 622 (v. 1 islamilaisessa kalenterissa, AH 1) Muhammad lähti Me­kasta Medinaan (Yathribiin), joka sijaitsee noin 300 kilo­metriä poh­joiseen Ara­bian niemi­maalla. Medi­nassa Muhammad perusti puolisotilaallisen järjestön, joka tuli levittämään hänen ja hänen us­kon­tonsa vaikutuspiiriä läpi Arabian. Koska islamissa ei ole koskaan tehty eroa poliittis-sotilaal­lisen ja us­konnollisen välille, tämä kehitys­kulku oli islamilais­ten periaatteiden mu­kaan aivan luonnollinen. Kuolemaansa men­nessä (v. 632) Muham­mad oli laajenta­nut ryöstö- ja taistelu­retkillä kontrolliaan suurimpaan osaan eteläistä Ara­biaa. Näiden aluei­den vallat­tujen kansojen oli joko alistuttava muslimival­taan ja makset­tava suojelu­vero tai käännyttävä islamiin.
29338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Elämänsä loppuvaiheessa Muhammad lähetti kirjeitä Lähi-idän suurille hallit­sijoille vaa­tien näitä alistumaan määräysvaltaansa. Tämä poistaa sen väärin­käsityksen, että profeetta olisi aikonut pysäyttää islamin laa­jenemisen Arabi­aan. On vain loogista, että yhdellä ja ainoalla totuuden us­konnolla, jonka on paljastanut lopullinen ja voi­mallisin profeetta, tulisi olla maailmanlaajuinen valta. Niinpä kun Muhammad oli taistellut Ara­bian niemi­maan kansoja vas­taan ja alistanut nämä, hänen seuraajansa Abu Bakr, Umar, Uthman ja Ali (jotka tunnetaan neljänä “oikeaanjoh­det­tuna” kalifi­nia) ja muut kalifit taistelivat Lähi-idän, Afrikan, Aasian ja Euroopan kansoja vas­taan ja alistivat nämä Al­lahin nimessä.


>>>> Sahih al-Bukhari 4:53:386; Jubair bin Haiya on kertonut: Umar {toinen ka­lifi} lä­hetti muslimit suurin maihin taistelemaan pakanoita vastaan. Kun saavuimme vihollismaa­han, Khosraun {Persian} edustaja tuli 40 000 taistelijan kanssa ja tulkki nousi ylös sa­noen: “Puhukoon yksi teistä kanssani!” Al-Mughira vastasi: “Profeettamme, Herramme lähet­tiläs, on määrännyt meidät taistelemaan teitä vastaan, kunnes palvotte yksin Al­lahia ja maksatte jizyaa (ts. veroa); ja profeet­tamme on ilmoitta­nut meille, että Her­ramme sanoo: “Jokainen, joka joukos­tamme tulee tape­tuksi (ts. marttyyriksi), pääsee paratiisiin elämään sellaista ylel­listä elä­mää, jollaista ei ole koskaan nähty, ja jokaisesta, joka meistä jää hen­kiin, tulee herrasi.” >>>>


Harjoittaen oman aikakautensa salamasotaa islam levittäytyi Muham­madin kuolemaa seu­rannei­den vuosikym­menten aikana nopeasti Bysan­tin, Per­sian ja Länsi-Euroopan alueille. Natisevista Bysantin ja Persian valtakunnista, jotka oli­vat heikentyneet keskinäi­sissä tais­teluissa, ei ol­lut paljon vastusta tälle odot­tamattomalle hyökkäyk­selle. Ara­bimusli­miar­meijat hyökkäsivät Py­hään maa­han, valloittivat nykyisen Irakin ja Iranin alueet, pyyhkäi­sivät sitten yli Pohjois-Afrikan Es­panjaan ja lo­pulta Rans­kaan. Mus­limien hyökkäys saa­tiin lopulta pysäytettyä Poitier­sin/Toursin taistelussa lähellä Pa­riisia v. 732. Idässä jihad tun­keutui sy­välle Keski-Aasiaan.

Samoin kuin Muhammad oli ryövännyt vihollisensa, hänen seuraajansa ryös­tivät valloi­tetut alu­eet puhtaiksi vauraudesta ja työvoimasta; nämä alueet oli­vat Arabian ankeita hiekkoja verratto­masti rik­kaampia niin ma­teriaalisesti kuin kulttuurillisestikin. Lä­hes yh­dessä yössä Lähi-idän, Pohjois-Afrikan, Per­sian ja Iberian edis­tyneemmät sivi­lisaatiot nä­kivät maanviljelyksensä, kan­sal­listen uskontojensa ja vä­estöjensä tuhoutu­van ja tulevan rosvotuiksi.

Lukuun ottamatta kourallista muurien suojaamia kaupunkeja, jotka on­nistuivat neu­vot­telemaan ehdollisesta antautumisesta, nuo maat kärsivät lähes täydel­lisen katastro­fin.

Bat Ye’or, johtava tutkija islamin ekspansion ja ei-muslimien kohtelemi­sen osalta on teh­nyt mittaamattoman arvokkaan palveluksen kokoamalla ja kääntämällä lukuisia primääri­lähdedo­kumentteja, joissa kuvataan is­lamilaisen valloituksen vuosisatoja. Hän on sisäl­lyttänyt nämä do­kumen­tit töihinsä, jotka käsittelevät islamin historiaa ja ei-muslimien ahdinkoa islamilaisen val­lan alla. Jihadin historiassa siviilien teuras­tus, kirkko­jen tur­me­leminen ja maaseu­dun ryövää­minen ovat olleet arkipäivää. Tässä on Mikael Syyrialai­sen kuvaus mus­limien invaasiosta Kappa­doki­aan (Turkin etelä­osassa) v. 650 kalifi Uma­rin hallitessa:


>>>> … kun Muawiya {muslimikomentaja} saapui {Eukaitaan Armeniassa} hän mää­räsi kaikki asukkaat surmattaviksi; hän asetti vartijat siten, että kukaan ei päässyt pakene­maan. Kerättyään kaupungin kaiken omaisuu­den he alkoivat kiduttaa johtajia, jotta nämä näyttäisivät, minne tavarat {aarteet} oli kätketty. Taiyayet {muslimiarabit} ottivat kaikki orjiksi — miehet, naiset, pojat ja tytöt — ja he irstailivat paljon onnettomassa kau­pungissa: he tekivät törkeitä siveet­tömyyksiä kirkkojen sisällä. He pala­sivat maa­hansa iloiten. (Mikael Syyrialai­nen, siteerattu Bat Ye’orin teok­sesta “The Decline of Eastern Christianity under Islam”, 276–7.) >>>>


Jihadin ensimmäinen aalto nielaisi suuren osan Bysantin, Visigoottien, Frank­kien ja Per­sian valtakunnista jättäen vastasyntyneen islamilaisen imperiumin kontrolloimaan aluetta, joka ylsi Etelä-Ranskasta läpi Es­panjan etelään, Pohjois-Afrikan läpi itään Intiaan ja poh­joiseen Venäjälle. Varhain toisen vuo­situhannen alussa idästä tullut mongoli-invaasio hei­kensi suuresti islamilaista imperiumia ja teki lopun arabien yli­vallasta sen sisällä.

Äänestä
  • "Kerättyään kaupungin kaiken omaisuu­den he alkoivat kiduttaa johtajia, jotta nämä näyttäisivät, minne tavarat {aarteet} oli kätketty."

    Muhammadin esimerkki kirjaimellisesti:

    >>Jumalan lähettilään luo tuotiin myös Kinana ibn ar-Rabi', jonka hallussa Nadir-heimon aarteet olivat. Jumalan lähettiläs kysyi häneltä aarteista, mutta hän kielsi tietävänsä, missä ne olivat.

    Eräs toinen juutalainen saapui Jumalan lähettilään luo ja sanoi: "Minä näin Kinanan kiertelevän tämän raunion ympärillä joka aamu. "Jumalan lähettiläs kysyi Kinanalta: "Mitä arvelet? Jos löydämme aarteen sinulta, surmaanko minä sinut?" "Kyllä", vastasi Kinana.

    Jumalan lähettiläs käski kaivaa raunioita, ja osa aarteesta löytyikin sieltä. Hän kysyi Kinanalta, missä loput olivat, mutta Kinana kieltäytyi näyttämästä niiden paikkaa hänelle. Jumalan lähettiläs käski az-Zubair ibn al-Awwamia: "Rankaise häntä, kunnes saat hänestä kaiken irti!"

    Az-Zubair iski hänen rinnastaan tulta tulikivillä, kunnes hän oli kuolla. Lopulta Jumalan lähettiläs antoi Kinanan Muhammad ibn Maslamalle, joka surmasi hänet kostoksi veljestään Mahmudista.>>

    [Ibn Hisham: Profeetta Muhammadin elämäkerta (suom. Jaakko Hämeen-Anttila) s. 362]

    Äänestä

Noin 25 vuotta ennen kuin ensimmäinen ristiretkiarmeija lähti Keski-Euroo­pasta liik­keelle kohti Pyhää maata, turkkilaisten (ottomaa­nien) armeijat aloitti­vat hyökkäyksen kristittyä By­santin valtakuntaa vastaan, joka oli hallinnut ny­kyisen Turkin aluetta aina siitä asti, kun Rooman impe­riumin pääkaupunki oli siirretty Konstantinopoliin v. 325. Manzi­kertin tais­telussa v. 1071 kristit­tyjen jou­kot kärsivät kohtalokkaan tap­pion, mikä jätti suuren osan Ana­toliaa (Turk­kia) avoi­meksi invaasiolle. Tämän jihadin toi­sen aallon pysäytti väliaikai­sesti latinalaisen ar­meijan hyökkäys ristiretkien aikana (ks. luku 4.1), mutta ennen 1300-luvun al­kua turk­kilaiset uhka­sivat Konstantinopolia ja itse Eurooppaa.

Lännessä roomalaiskatoliset armeijat pakottivat muslimijoukot vähä vä­hältä alaspäin, kunnes v. 1492 nämä karkotettiin lopullisesti Iberian niemi­maalta (recon­quista). Itä-Eu­roopassa islam kuitenkin jatkoi valta-asemassa. Eräs merkittävimmistä taisteluista maahan tunkeutuneiden mus­limien ja alueen kan­taväestön välillä oli Koso­von taistelu v. 1389. Siinä turkkilaiset tuho­sivat Ser­bian kuninkaan Pyhän Lasa­ruksen joh­taman monikansalli­sen ar­meijan, vaikka heidän etene­misensä kohti Eu­rooppaa oli merkittävästi hidas­tunut. Aina 600-luvulta asti jatkuneiden lu­kuisten yri­tysten jälkeen Konstan­tinopoli, itäisen kristi­kunnan jalokivi, luhistui lopulta v. 1453 sulttaani Mahomet II:n ar­meijan edessä. Jottei jihadin ensimmäisen aallon hir­mutekoja luettaisi tekijöi­den “arabialai­suuden” syyksi, turkkilaiset osoittivat olevansa täy­sin kykeneviä toteut­ta­maan Koraanin ja sunnan peri­aatteita. Kirjassaan “Jihad” Paul Fregosi kuvaa näkymää, joka seu­rasi lopullista hyök­käystä Kons­tan­tinopoliin:


>>>> Useat tuhannet henkiin jääneet olivat etsineet turvaa katedraaleista: aa­teliset, palveli­jat, tavalliset kansalaiset, heidän vaimonsa ja lapsensa, papit ja nunnat. He lukitsivat niiden valtavat ovet, rukoilivat ja odottivat. {Kalifi} Mahomet {II} oli antanut joukoille vapaat kädet. He rais­kasivat, nunnien ollessa tie­tenkin ensim­mäisiä uhreja, ja teurasti­vat. Ai­nakin 4 000 tapettiin ennen kuin Mahomet lopetti joukkomurhan puolilta päi­vin. Hän määräsi muezzinin {rukouskutsun huuta­jan} kiipeämään Hagia Sofian kirkon saarnastuoliin ja omista­maan rakennuksen Alla­hille. Siitä lähtien se on ollut moskeija. Asukkaista 50 000, yli puolet vä­es­töstä, ke­rättiin yhteen ja otettiin orjiksi. Kuukausia sen jälkeen orjat olivat hal­vinta kauppatavaraa Turkin markkinoilla. Mahomet pyysi, että kuolleen keisarin ruumis tuotaisiin hänen luokseen. Jotkut turkkilai­set sotilaat löysivät sen ruu­miskasasta ja tunnistivat Konstatinukseksi {XI} saap­paita koristavien kultaisten kotkien perusteella. Sulttaani määräsi hänen päänsä katkaistavaksi ja ase­tetta­vaksi keisari Justinianin prons­sisen ratsastaja­patsaan alle hevosen jalkojen väliin. Myöhemmin pää balsa­moi­tiin ja lähetettiin Ottomaanien valtakunnan suurim­piin kau­pun­keihin kansalaisten huviksi. Seu­raavaksi Mahomet käski tuomaan luok­seen henkiin jääneen suurherttua Nota­rasin ja kysyi häneltä kaikkien tär­keimpien aatelisten, virka­miehien ja kansa­laisten nimiä ja osoitteita, jotka Nota­ras antoikin hänelle. Nämä kaikki pidätet­tiin, ja näiden kaulat katkaistiin. Sadis­tisesti hän osti omistajiltaan {ts. muslimi­komentajilta} korkea-arvoisia vankeja, jotka oli otettu orjiksi, nauttiakseen näi­den mes­taamisesta heidän edessään. (Fregosi: “Jihad”, 256–7.) >>>>


Tämä jihadin toinen, turkkilainen aalto eteni pisimmillään Wienin epä­onnistu­neisiin val­tausyrityksiin vuosina 1529 ja 1683. Jälkimmäisen yh­teydessä Puolan kunin­kaan Juhana III So­bieskin komentamat rooma­laiskatoliset joukot torjuivat Kara Mustafan johtaman muslimiar­meijan. Sitä seuranneina vuosi­kymmeninä ottomaanit ajettiin takaisin alas läpi Balkanin, vaikka heitä ei kos­kaan heitetty täysin ulos Euroo­pan mante­reelta. Silti, vaikka maailmanvaltai­nen ji­had kangerteli, muslimien maitse ja meritse tekemät ryöstöretket kristit­tyjä vastaan jatkuivat, ja kristittyjä siepattiin orjuuteen niinkin kaukaa kuin Ir­lan­nista 1800-lu­vulla.

Äänestä
  • ainoastaan ristiretkiä on aina muistettu pahoitella ja kauhistella.

    Ristiretket olivat itse asiassa kristittyjen vastaisku muslimien aloittamiin julmuuksiin. Noh, niin, kuten aina se pikku seikka, että muslimit aloittivat, tuppaa kummasti unohtumaan, ja varsinkin vielä jos muslimit joutuvat alakynteen, kaikki maailman moralistit kääntävät kasvonsa paheksuen puolustautuvaan osapuoleen - eikä koskaan muslimeihin.

    Lopulta syy on aina ei-muslimeissa.

    Tämä on aivan mielettömän eriskummallista ja tragikoomista! ;D
    Jotenkin se vain on tätä aikaa. Onneksi tämä outo aika on jäämässä historiaan. Järkiajattelu nimittäin kerää kannatusta.

    P.S. Hyvää settiä, islamtietoinen. Olisitpa ollut palstoilla jo vuonna 2003.

    Äänestä

Wienin porteilla v. 1683 tapahtuneen tappion jälkeen alkoi islamin alueen stra­tegisen heikke­nemisen jakso, jonka aikana nousevat eurooppalaiset siirto­maavallat hallit­sivat sitä kasva­vassa määrin. Koska dar al-islam oli ma­teriaalisesti hei­kompi kuin länsi, se oli kyke­nemä­tön suorittamaan laa­jamittaista sotaretkiä vääräus­koisten alueelle. Islamilainen impe­riumi, jota tuolloin hallitsivat otto­maaniturkkilai­set, joutui tyytymään yhä ah­naam­pien eu­rooppalaisten valtojen pitämiseen loitolla.

Vuonna 1856 lännen painostus pakotti ottomaanihallinnon lakkautta­maan dhimman, jonka alai­suudessa imperiumin ei-muslimialamaiset oli­vat joutuneet työskentele­mään. Tämä tarjosi enti­sille dhimmeille siihen asti tuntemattoman mahdollisuuden sosiaaliselle ja henkilökohtaiselle kehittymiselle, mutta se myös lietsoi mielipahaa oikeaoppisissa musli­meissa, joiden mielestä tämä rikkoi shari’aa ja Allahin muslimeille anta­maa ylivertai­suuden asemaa suh­teessa vääräus­koisiin.

1800-luvun loppupuolella jännitteet imperiumin eurooppalaisten alamais­ten keskuudessa pur­kautuivat avoimiksi, kun ottomaanihallinto v. 1876 joukko­murhasi 30 000 bulgaria­laista väit­täen näiden kapinoi­neen otto­maanihallitusta vas­taan. Bulgarian itsenäistymiseen johtaneen län­nen väliintulon jälkeen ot­tomaanihal­linto ja sen muslimialamaiset hermostui­vat yhä enemmän toisten ei-muslimiryhmien pyrkimyksistä saavuttaa itsenäi­syys.

Tällaisen ilmapiirin vallitessa tapahtui v. 1896 armenialaisten kansan­murhan ensi vaihe, jonka yhteydessä tapettiin noin 250 000 armenia­laista. Sekä siviilit että sotilashenkilöt ottivat osaa joukkoteurastukseen. Kir­jassaan “The Burning Tigris” Peter Balakian on do­kumentoinut tämän koko hirvittävän tari­nan. Mutta 1890-luvun verilöyly oli vasta alku­soittoa vuoden 1915 paljon laa­jemmalle joukkomurhalle, joka vaati noin 1,5 mil­joonan ihmisen hengen. Vaikka monet te­kijät olivat myötävaikuttamassa teu­rastukseen, ei ole väärin sanoa, että joukkomurhissa ei ollut kyse mis­tään muusta kuin jihadista ar­menialai­sia vastaan, joilla ei ollut enää dhimman tarjoamaa suojaa. Kun Otto­maanien im­periumi v. 1914 liittyi mukaan ensimmäisen maailmansodan tais­teluihin keskusvaltojen puolella, julistettiin virallinen kristinuskon­vastainen jihad.


>>>> Edistääkseen jihadin ajatusta sheikh-ul-Islamin {Ottomaanien valtakun­nan kor­kea-ar­voisimman uskonnollisen johtajan} julkilausuma kutsui muslimimaa­ilmaa nousemaan ja joukkomurhaamaan kristityt sorta­jansa. “Oi, muslimit”, doku­mentissa sanottiin, “te, jotka olette onnelli­suuden lumossa ja vaaroja uh­maten uhraamaisillanne elämänne ja etunne oi­kean asian puolesta, kokoontu­kaa nyt imperiumin valtaistui­men ympä­rille.” Ikdamissa turkkilainen sanoma­lehti, joka oli juuri siirty­nyt saksa­laiseen omistukseen, alleviivasi jihadin aja­tusta: “Vihollis­temme teot ovat tuoneet alas Allahin vihan. Toivon kajastus on ilmaan­tunut. Kaikkien muhamettilaisten — nuorten ja vanhojen, naisten, mies­ten ja lasten — on täytettävä velvollisuutensa. … Jos teemme sen, niin alis­tettujen muha­metti­laisten kuningaskuntien vapautuminen on taattu.” … Eräässä pam­fletissa sanot­tiin: “Jumala palkitsee sen, joka tappaa joko salaa tai avoi­mesti yhdenkin uskot­toman niistä, jotka hallitsevat meitä.” (Siteerattu Peter Balakianin kir­jasta “The Bur­ning Tigris”, 169–70.) >>>>


Kristinuskonvastainen jihad kulminoitui v. 1922 Smyrnassa Välimeren ranni­kolla, jossa turkki­laisten armeija joukkomurhasi 150 000 kreikka­laista kristittyä liit­toutuneiden sota-alusten vä­linpitämättömien silmien alla. Kaiken kaikkiaan vuosina 1896–1923 noin 2,5 miljoonaa kris­tittyä tapettiin ensimmäi­sessä mo­dernin ajan kan­sanmurhassa, minkä Tur­kin hallitus on kiistä­nyt tä­hän päivään asti.

Ensimmäisen maailmansodan jälkeen, kun islamilainen imperiumi ha­josi, itse­näiset mus­limikan­sakunnat ja valtioiden sisäiset jihadistiryhmät ovat käyneet eri jiha­deja ympäri maapalloa. Kaik­kein pitkällisin kamp­pailu on suuntautunut Israelia vas­taan, joka on suo­rittanut sen anteek­sian­tamattoman synnin, että se on pystyttänyt dar al-harbin uudelleen alueelle, joka oli sitä ennen osa dar al-islamia. Muihin huo­matta­via jiha­deja ovat Neuvos­toliittoa vastaan käyty ji­had Afga­nista­nissa, bos­nialaismusli­mien jihad serbejä vastaan enti­sessä Ju­goslaviassa, albaanimus­limien jihad serbejä vastaan Kosovossa ja tshetsheenien jihad Venä­jää vastaan Kaukasuk­sella. Jihadeja on käyty myös kaikkialla Pohjois-Afri­kassa, Filippii­neillä, Thai­maassa, Kashmi­rissa ja koko jou­kossa muita paikkoja ympäri maailmaa. Lisäksi muslimit ovat tehneet yli­voimaisen enemmistön terrori-iskuista ympäri maa­ilmaa, mu­kaan lukien tie­tenkin näyttävät hyökkäykset 9.11.2001 Yhdysvalloissa, 3.11.2004 Espan­jassa ja 7.7.2005 Iso-Britanniassa.

Tosiasia on, että sellaisten konfliktien prosenttiosuus nykymaailmassa, joihin ei si­sälly islamia, on varsin pieni. Islam on tulossa takaisin.

Äänestä
  • paljon jihad-tietoa sisältävästä kirjoituskesta!

    Äänestä

  • Rauli Badding kirjoitti:

    paljon jihad-tietoa sisältävästä kirjoituskesta!

    paska pornoa

    horot kakkii toistensa suuhun

    Äänestä

  • efdgsgerr kirjoitti:

    paska pornoa

    horot kakkii toistensa suuhun

    varsin hienostuneen analyyttinen ote.
    Huomasitteko, miten tämä sanataituri älykkö torjui islamtietoisen pitkät kirjoitukset vain 6 sanalla!

    Pakko nostaa kädet pystyyn. Jäimme täysin sanattomiksi! ;D

    Äänestä

  • Rauli Badding kirjoitti:

    paljon jihad-tietoa sisältävästä kirjoituskesta!

    ...muun muassa:

    - Espanjalaisten ja portugalilaisten jihadit eurooppalaisen sivistyksen ja uskonnon viemiseksi 1500-luvulta alkaen Etelä- ja Väli-Amerikkaan, mikä tehtiin vapauttamalla hengestään kyseisten alueiden alkuperäisasukkaita miljoonittain tai orjuuttamalla ja kääntämällä Pyhän Kirkon helmaan.

    - Englantilaisten jihadit 1600-luvulta alkaen englantilaisen sivisyksen ja uskonnon viemiseksi Pohjois-Amerikkaan, jonka alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai pakotettiin siirtymään reservaatteihin nälkään näkemään ja käännytettiin anglikaaneiksi ym. uskonsuuntauksiin.

    - Hollantilaisten jihadit 1500- ja 1600- luvuilta alkaen eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Sumatralle jne. joiden alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai alistettiin ja joita yritettiin käännyttää kalvinistiprotestanteiksi.

    - Venäjän 1600- ja 1700-luvuilla alkanut jihad venäläisen sivistyksen viemiseksi Pohjois-Aasiaan, joka valloitettiin.

    - Englantilaisten jihadit 1700- ja 1800-luvuilla eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Intiaan, jonka alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai alistettiin ja Intiasta tehtiin siirtomaahelmi Brittiläisedn Imperiumin kruunuun. Lähetyssaarnaajat seurasivat mukana.

    - Englantilaisten jihad 1800-luvulla eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Australiaan, jonka alkuperäisasukkaista osa vapautettiin hengestään ja loput maistaan, joita olivat asuttaneet 40000 - 50000 vuotta.

    - Espanjalaisten jihadit 1500-luvulla Pyhän Uskonnon ja eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Filippiineille, jonka alkuasukkaat sivistettiin joko vapauttamalla hengestään tai alistamalla ja käännyttämällä Pyhän Kirkon helmaan.

    - Englannin, Ranskan, Espanjan, Portugalin, Italian, Hollannin jihadit eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Afrikkaan, jonka alkuperäisasukkaita vapautettiin hengestään miljoonittain, loput alistettiin ja alettiin käännyttää kristityiksi.

    - Belgian kuninkaan Leopold II:n jihad Kongoon, jonka alkuperäisasukkaita sivistettiin kunikaallisesti tekemällä heistä orjia, silpomalla ja tappamalla kymmenisen miljoonaa.

    - Englannin jihadit 1800-luvulla Kiinaan, jonka keisarillinen hallitus sivistettiin pakottamalla se asevoimin hyväksymään oopiumin kauppaaminen alkuasukkaille ja lähetyssaarnaajat käännyttämään alkuasukkaita kristoityiksi.

    - Satoja jos ei tuhansia Euroopan sisäisiä Pyhiä Sotia, joissa on sivistetty naapurieurooppalaisia vapauttamalla varsin suuri osa kanssaeurooppalaisista hengestään milloin uskonnon, milloin kansallisuusaatteen, milloin minkin muun Pyhän Asian nimissä.

    - Neuvostoliiton jihad Suomeen 1939, jolloin suomalaiset oli aikomus sivistää käännyttämällä onnellisiksi neuvostoliittolaisiksi. Osittain epäonnistui.

    - Japanin jihad Kiinaan ja Koreaan, joita pyrittiin sivistämään japanilaisittain tekemällä niistä siirtomaita ja vapauttamalla alkuperäisasukkai hengestään miljoonittain.

    - Hitlerin Saksan jihad Ranskaa, Belgiaa, Norjaa, Englantia, Neuvostoliittoa vastaan Lebensraumin saamiseksi. Erikseen jihad Euroopan juutalaisia vastaan, jotka lähestulkoon kokonaan vapautettiin hengestään ja pantiin polttouuneihin.

    - Yhdysvaltain lyhyt jihad Hiroshimaan ja Nagasakiin, joiden asukkaat vapautettiin hengestään kahdella atomipommilla.

    - Neuvostoliiton ja Yhdysvaltain jihadit ympäri kolmatta maailmaa kylmän sodan aikana - alkuasukkaita sivistettiin tappamalla miljoonittain.

    Uudempia jihadeja ovat olleet:

    - Kiinan jihad Tiibetiin, jota sivistetään kiinalaisittain tuhoamalla sen vuosiituhantista kulttuuria minkä ennätetään.

    - Ruandan hutukristittyjen jihad Ruandan tutukristittyjä vastaan, joita sivistettiin vapautettamalla heitä hengestään n. 900 000.

    - Yhdysvaltain jihad Irakiin, jonka entinen liittolaisdiktaattori teloitettiin, jonka asukkaita vapautettiin hengestään muutama satatuhatta ja jonka öljyvarat sivistettiin ottamalla ne Yhdysvaltain hallintaan.

    - Venäjän jihad Tsetseniaan, jossa yhä käynnissä kansanmurha.

    Onhan niitä - täydellisempää luetteloa ei taida tähän viestiin mahtua.

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...muun muassa:

    - Espanjalaisten ja portugalilaisten jihadit eurooppalaisen sivistyksen ja uskonnon viemiseksi 1500-luvulta alkaen Etelä- ja Väli-Amerikkaan, mikä tehtiin vapauttamalla hengestään kyseisten alueiden alkuperäisasukkaita miljoonittain tai orjuuttamalla ja kääntämällä Pyhän Kirkon helmaan.

    - Englantilaisten jihadit 1600-luvulta alkaen englantilaisen sivisyksen ja uskonnon viemiseksi Pohjois-Amerikkaan, jonka alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai pakotettiin siirtymään reservaatteihin nälkään näkemään ja käännytettiin anglikaaneiksi ym. uskonsuuntauksiin.

    - Hollantilaisten jihadit 1500- ja 1600- luvuilta alkaen eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Sumatralle jne. joiden alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai alistettiin ja joita yritettiin käännyttää kalvinistiprotestanteiksi.

    - Venäjän 1600- ja 1700-luvuilla alkanut jihad venäläisen sivistyksen viemiseksi Pohjois-Aasiaan, joka valloitettiin.

    - Englantilaisten jihadit 1700- ja 1800-luvuilla eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Intiaan, jonka alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai alistettiin ja Intiasta tehtiin siirtomaahelmi Brittiläisedn Imperiumin kruunuun. Lähetyssaarnaajat seurasivat mukana.

    - Englantilaisten jihad 1800-luvulla eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Australiaan, jonka alkuperäisasukkaista osa vapautettiin hengestään ja loput maistaan, joita olivat asuttaneet 40000 - 50000 vuotta.

    - Espanjalaisten jihadit 1500-luvulla Pyhän Uskonnon ja eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Filippiineille, jonka alkuasukkaat sivistettiin joko vapauttamalla hengestään tai alistamalla ja käännyttämällä Pyhän Kirkon helmaan.

    - Englannin, Ranskan, Espanjan, Portugalin, Italian, Hollannin jihadit eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Afrikkaan, jonka alkuperäisasukkaita vapautettiin hengestään miljoonittain, loput alistettiin ja alettiin käännyttää kristityiksi.

    - Belgian kuninkaan Leopold II:n jihad Kongoon, jonka alkuperäisasukkaita sivistettiin kunikaallisesti tekemällä heistä orjia, silpomalla ja tappamalla kymmenisen miljoonaa.

    - Englannin jihadit 1800-luvulla Kiinaan, jonka keisarillinen hallitus sivistettiin pakottamalla se asevoimin hyväksymään oopiumin kauppaaminen alkuasukkaille ja lähetyssaarnaajat käännyttämään alkuasukkaita kristoityiksi.

    - Satoja jos ei tuhansia Euroopan sisäisiä Pyhiä Sotia, joissa on sivistetty naapurieurooppalaisia vapauttamalla varsin suuri osa kanssaeurooppalaisista hengestään milloin uskonnon, milloin kansallisuusaatteen, milloin minkin muun Pyhän Asian nimissä.

    - Neuvostoliiton jihad Suomeen 1939, jolloin suomalaiset oli aikomus sivistää käännyttämällä onnellisiksi neuvostoliittolaisiksi. Osittain epäonnistui.

    - Japanin jihad Kiinaan ja Koreaan, joita pyrittiin sivistämään japanilaisittain tekemällä niistä siirtomaita ja vapauttamalla alkuperäisasukkai hengestään miljoonittain.

    - Hitlerin Saksan jihad Ranskaa, Belgiaa, Norjaa, Englantia, Neuvostoliittoa vastaan Lebensraumin saamiseksi. Erikseen jihad Euroopan juutalaisia vastaan, jotka lähestulkoon kokonaan vapautettiin hengestään ja pantiin polttouuneihin.

    - Yhdysvaltain lyhyt jihad Hiroshimaan ja Nagasakiin, joiden asukkaat vapautettiin hengestään kahdella atomipommilla.

    - Neuvostoliiton ja Yhdysvaltain jihadit ympäri kolmatta maailmaa kylmän sodan aikana - alkuasukkaita sivistettiin tappamalla miljoonittain.

    Uudempia jihadeja ovat olleet:

    - Kiinan jihad Tiibetiin, jota sivistetään kiinalaisittain tuhoamalla sen vuosiituhantista kulttuuria minkä ennätetään.

    - Ruandan hutukristittyjen jihad Ruandan tutukristittyjä vastaan, joita sivistettiin vapautettamalla heitä hengestään n. 900 000.

    - Yhdysvaltain jihad Irakiin, jonka entinen liittolaisdiktaattori teloitettiin, jonka asukkaita vapautettiin hengestään muutama satatuhatta ja jonka öljyvarat sivistettiin ottamalla ne Yhdysvaltain hallintaan.

    - Venäjän jihad Tsetseniaan, jossa yhä käynnissä kansanmurha.

    Onhan niitä - täydellisempää luetteloa ei taida tähän viestiin mahtua.

    Ei-muslimien väkivaltaiset teot ovat epäolennaisia sen ky­symyk­sen kan­nalta, onko islam väkivaltainen.

    Toiveenasi on vetää huomio pois isla­milaisesta väkivallasta.

    Äänestä

  • Islamtietoinen kirjoitti:

    Ei-muslimien väkivaltaiset teot ovat epäolennaisia sen ky­symyk­sen kan­nalta, onko islam väkivaltainen.

    Toiveenasi on vetää huomio pois isla­milaisesta väkivallasta.

    ihastuneet islamin taivaallisiin elintapoihin ja kieleen=(taqiyaan)
    Vihreta koostuvat nymfoista ja naiselsista miehista ja transsexuaalisista.

    -naluatko videoita? -minulla olisi lapsilta kiellettyjakin....

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...muun muassa:

    - Espanjalaisten ja portugalilaisten jihadit eurooppalaisen sivistyksen ja uskonnon viemiseksi 1500-luvulta alkaen Etelä- ja Väli-Amerikkaan, mikä tehtiin vapauttamalla hengestään kyseisten alueiden alkuperäisasukkaita miljoonittain tai orjuuttamalla ja kääntämällä Pyhän Kirkon helmaan.

    - Englantilaisten jihadit 1600-luvulta alkaen englantilaisen sivisyksen ja uskonnon viemiseksi Pohjois-Amerikkaan, jonka alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai pakotettiin siirtymään reservaatteihin nälkään näkemään ja käännytettiin anglikaaneiksi ym. uskonsuuntauksiin.

    - Hollantilaisten jihadit 1500- ja 1600- luvuilta alkaen eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Sumatralle jne. joiden alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai alistettiin ja joita yritettiin käännyttää kalvinistiprotestanteiksi.

    - Venäjän 1600- ja 1700-luvuilla alkanut jihad venäläisen sivistyksen viemiseksi Pohjois-Aasiaan, joka valloitettiin.

    - Englantilaisten jihadit 1700- ja 1800-luvuilla eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Intiaan, jonka alkuperäisasukkaat joko vapautettiin hengestään tai alistettiin ja Intiasta tehtiin siirtomaahelmi Brittiläisedn Imperiumin kruunuun. Lähetyssaarnaajat seurasivat mukana.

    - Englantilaisten jihad 1800-luvulla eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Australiaan, jonka alkuperäisasukkaista osa vapautettiin hengestään ja loput maistaan, joita olivat asuttaneet 40000 - 50000 vuotta.

    - Espanjalaisten jihadit 1500-luvulla Pyhän Uskonnon ja eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Filippiineille, jonka alkuasukkaat sivistettiin joko vapauttamalla hengestään tai alistamalla ja käännyttämällä Pyhän Kirkon helmaan.

    - Englannin, Ranskan, Espanjan, Portugalin, Italian, Hollannin jihadit eurooppalaisen sivistyksen viemiseksi Afrikkaan, jonka alkuperäisasukkaita vapautettiin hengestään miljoonittain, loput alistettiin ja alettiin käännyttää kristityiksi.

    - Belgian kuninkaan Leopold II:n jihad Kongoon, jonka alkuperäisasukkaita sivistettiin kunikaallisesti tekemällä heistä orjia, silpomalla ja tappamalla kymmenisen miljoonaa.

    - Englannin jihadit 1800-luvulla Kiinaan, jonka keisarillinen hallitus sivistettiin pakottamalla se asevoimin hyväksymään oopiumin kauppaaminen alkuasukkaille ja lähetyssaarnaajat käännyttämään alkuasukkaita kristoityiksi.

    - Satoja jos ei tuhansia Euroopan sisäisiä Pyhiä Sotia, joissa on sivistetty naapurieurooppalaisia vapauttamalla varsin suuri osa kanssaeurooppalaisista hengestään milloin uskonnon, milloin kansallisuusaatteen, milloin minkin muun Pyhän Asian nimissä.

    - Neuvostoliiton jihad Suomeen 1939, jolloin suomalaiset oli aikomus sivistää käännyttämällä onnellisiksi neuvostoliittolaisiksi. Osittain epäonnistui.

    - Japanin jihad Kiinaan ja Koreaan, joita pyrittiin sivistämään japanilaisittain tekemällä niistä siirtomaita ja vapauttamalla alkuperäisasukkai hengestään miljoonittain.

    - Hitlerin Saksan jihad Ranskaa, Belgiaa, Norjaa, Englantia, Neuvostoliittoa vastaan Lebensraumin saamiseksi. Erikseen jihad Euroopan juutalaisia vastaan, jotka lähestulkoon kokonaan vapautettiin hengestään ja pantiin polttouuneihin.

    - Yhdysvaltain lyhyt jihad Hiroshimaan ja Nagasakiin, joiden asukkaat vapautettiin hengestään kahdella atomipommilla.

    - Neuvostoliiton ja Yhdysvaltain jihadit ympäri kolmatta maailmaa kylmän sodan aikana - alkuasukkaita sivistettiin tappamalla miljoonittain.

    Uudempia jihadeja ovat olleet:

    - Kiinan jihad Tiibetiin, jota sivistetään kiinalaisittain tuhoamalla sen vuosiituhantista kulttuuria minkä ennätetään.

    - Ruandan hutukristittyjen jihad Ruandan tutukristittyjä vastaan, joita sivistettiin vapautettamalla heitä hengestään n. 900 000.

    - Yhdysvaltain jihad Irakiin, jonka entinen liittolaisdiktaattori teloitettiin, jonka asukkaita vapautettiin hengestään muutama satatuhatta ja jonka öljyvarat sivistettiin ottamalla ne Yhdysvaltain hallintaan.

    - Venäjän jihad Tsetseniaan, jossa yhä käynnissä kansanmurha.

    Onhan niitä - täydellisempää luetteloa ei taida tähän viestiin mahtua.

    Mitä haluat tällä listallasi sanoa?

    Äänestä

  • vdvdvd kirjoitti:

    Mitä haluat tällä listallasi sanoa?

    ...se Pyhä Uskonsota, jota muutamat käyvät tällä palstalla itselleen vierasta kansanryhmää vastaan seuraten opetusta jonka mukaan rikkaa pitää etsiä veljen silmästä mutta ei hirttä omasta. Matt. 7:5

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...se Pyhä Uskonsota, jota muutamat käyvät tällä palstalla itselleen vierasta kansanryhmää vastaan seuraten opetusta jonka mukaan rikkaa pitää etsiä veljen silmästä mutta ei hirttä omasta. Matt. 7:5

    Sano se, äläkä vastaile jollain Raamatulla, vaan ihan omin sanoin.

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...se Pyhä Uskonsota, jota muutamat käyvät tällä palstalla itselleen vierasta kansanryhmää vastaan seuraten opetusta jonka mukaan rikkaa pitää etsiä veljen silmästä mutta ei hirttä omasta. Matt. 7:5

    Minkäänlaista "pyhää sotaa" en käy ketään vastaan. Sodassa ei ole mitään pyhää, vaikka profeettanne Muhammad niin onkin teille opettanut.

    Kuten hän on myös mm. opettanut, että ei-muslimeille saa valehdella, ei-muslimeja saa/pitää tappaa, sotavangit saa raiskata, lapsista ja naisista ei tarvitse sodassa välittää - siviilit(kin) kuolkoon! - lasten kanssa saa olla sukupuoliyhteydessä, ihmisten kiduttaminen kuoliaaksi on ok, naisia saa hakata ja eristää heidät vaikka loppuelämäkseen lukkojen taakse, avionrikkojat tulee kivittää, moraali on "fiilispohjaista" (mikä on minulle/meille kivaa = moraalisesti oikein), häntä itseään tulee palvoa käyttämättä sanaa palvoa (rehellistä?) jne. jne.

    Äänestä

  • Islamtietoinen kirjoitti:

    Minkäänlaista "pyhää sotaa" en käy ketään vastaan. Sodassa ei ole mitään pyhää, vaikka profeettanne Muhammad niin onkin teille opettanut.

    Kuten hän on myös mm. opettanut, että ei-muslimeille saa valehdella, ei-muslimeja saa/pitää tappaa, sotavangit saa raiskata, lapsista ja naisista ei tarvitse sodassa välittää - siviilit(kin) kuolkoon! - lasten kanssa saa olla sukupuoliyhteydessä, ihmisten kiduttaminen kuoliaaksi on ok, naisia saa hakata ja eristää heidät vaikka loppuelämäkseen lukkojen taakse, avionrikkojat tulee kivittää, moraali on "fiilispohjaista" (mikä on minulle/meille kivaa = moraalisesti oikein), häntä itseään tulee palvoa käyttämättä sanaa palvoa (rehellistä?) jne. jne.

    Paskaa koko juttu. Pyhäsota yms... Jonkun hullun keksimä tarina jota vielä hullummat toteuttaa! Koskee kaikkia uskontoja!

    Äänestä

  • kamelin rakastaja kirjoitti:

    Paskaa koko juttu. Pyhäsota yms... Jonkun hullun keksimä tarina jota vielä hullummat toteuttaa! Koskee kaikkia uskontoja!

    Milloin esim. Siddhartha Gautama tai Jeesus nazaretilainen ovat yllyttäneet Pyhään sotaan?

    Toisaalta, vaikka olisivatkin, niin paskaan juttuun on pakko tarttua. Toinen vaihtoehto on alistua ja joutua paskan jutun uhreiksi...

    Äänestä

  • kamelin rakastaja kirjoitti:

    Paskaa koko juttu. Pyhäsota yms... Jonkun hullun keksimä tarina jota vielä hullummat toteuttaa! Koskee kaikkia uskontoja!

    Paskaa se onkin. Vielä kun ne sadat miljoonat muslimit, jotka todellakin uskovat, että heidän velvollisuutena on käydä sotaa dar al-harbia (sodan alue) vastaan aina siihen asti, kunnes kaikki kansakunnat alistuvat Allahin tahtoon ja hyväksyvät shari’an, ymmärtäisivät tämän niin a vot!

    Epäon­ninen tosiasia kuitenkin on se, että nykypäivän islam on sellainen, mil­lainen se on ollut 1400 vuotta: väkivaltainen, su­vaitsematon ja laajen­tumishaluinen. On hullua ajatella, että muutamassa vuodessa tai vuosi­kym­menessä pys­tyisimme muuttamaan vie­raan sivi­lisaation perusmaa­ilmankä­sitystä. Is­lamin väkivaltai­nen luonne on hyväksyttävä sellaise­naan; vasta sen jälkeen pys­tymme löy­tämään sopivia vastatoimia, jotka voivat pa­rantaa eloon­jäämi­semme mah­dolli­suuksia.

    Äänestä

  • kamelin rakastaja kirjoitti:

    Paskaa koko juttu. Pyhäsota yms... Jonkun hullun keksimä tarina jota vielä hullummat toteuttaa! Koskee kaikkia uskontoja!

    ...yleismaailmallinen ja ylittää niin uskonto-, kansallisuus-, kulttuuri- kuin muutkin rajat.

    Aina löytyy - valitettavasti - porukkaa, joka alkaa etsiä syntipukkeja, joita vastaan saarnata vihaa milloin minkinlaisten "pyhien arvojen" puolustamiseksi.

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...yleismaailmallinen ja ylittää niin uskonto-, kansallisuus-, kulttuuri- kuin muutkin rajat.

    Aina löytyy - valitettavasti - porukkaa, joka alkaa etsiä syntipukkeja, joita vastaan saarnata vihaa milloin minkinlaisten "pyhien arvojen" puolustamiseksi.

    Kuten profeettasi joka saarnasi vihaa juutalaisia ja kristittyjä vastaan.

    Äänestä

  • kamelin rakastaja kirjoitti:

    Paskaa koko juttu. Pyhäsota yms... Jonkun hullun keksimä tarina jota vielä hullummat toteuttaa! Koskee kaikkia uskontoja!

    Se, mikä meidän tulisi ym­märtää, on islamilaisen terro­rismin päämäärä, ja loo­gisesti se edellyttää islamin ymmär­tämistä.

    Vastoin laajalle levinnyttä hokemaa, jonka mu­kaan “todellinen islam on rauhanomainen, vaikka kourallinen sen kan­nattajia on vä­kivaltaisia”, islami­laiset lähteet tekevät selväksi, että väki­vallan harjoittaminen ei-muslimeja vastaan on islamin keskeinen ja vält­tämä­tön periaate. Islam on paljon vähemmän henkilökohtai­nen usko kuin poliittinen ideologia, joka on perustavanlaatuisessa ja pysyvässä sota­ti­lassa ei-islami­laisten sivilisaatioi­den, kulttuurien ja yksilöiden kanssa. Islamilaiset pyhät tekstit määrit­tävät so­siaalisen, hallinnollisen ja talou­dellisen järjestelmän koko ihmiskunnalle. Ne kulttuurit ja yksilöt, jotka eivät alistu islamilaiselle hallin­nolle ovat ipso facto kapinatilassa Allahia vastaan, ja heidät on alistettava väkisin. Virheellinen termi “islamo­fasisimi” on täysin redundantti, itseään toistava: islam itsessään on eräänlaista fa­sismia, joka saavuttaa täyden ja todellisen muotonsa vasta sitten, kun se on onnistunut anastamaan itselleen valtio­vallan.

    Islamilaisen terrorismin näyttävät teot 1900-luvun lopussa ja 2000-lu­vun alussa eivät ole mitään muuta kuin äskettäisiä ilmenemismuotoja siitä glo­baalista valloitussodasta, jota islam on käynyt profeetta Muham­madin päivistä asti, 600-lu­vulta lähtien, ja joka jatkuu vauhdilla tänä päivänä. Tämä on yksin­kertainen kylmä totuus, joka nykymaailman on kohdattava ja joka on jouduttu aiemmin kohtaamaan lukemattomia ker­toja — mutta jonka tänä päivänä vain harvat näköjään ovat halukkaita kohtaamaan.

    On tärkeää ymmärtää, että olemme tekemisissä islamin kanssa; emme islamilaisen “funda­men­talis­min”, “ekstremismin”, “fanatismin”, “islamofa­sismin” tai “islamis­min”, vaan varsinaisen islamin sen oikeaoppi­sessa muodossa — sellaisena kuin sen ovat ymmärtä­neet ja sitä ovat harjoittaneet muslimit Mu­hammadin ajoista nyky­päivään asti. Musli­mien terroristi-iskujen li­sääntyminen 1900-luvun lopussa ja 2000-luvun alussa johtuu pitkälti geo­strategisista muutok­sista, jotka ovat seu­rasta kyl­män sodan päättymisestä, sekä li­säänty­neestä teknologisesta valikoi­masta, joka on tul­lut terroristien saataville.

    Neuvostohegemonian romahdettua suuressa osassa islamilaista maailmaa ja is­lamilaisten öljyn­tuottajamaiden vaurauden lisäännyttyä muslimimaa­ilmalla on ollut yhä parem­mat mahdollisuu­det ja menetelmät tukea jiha­dia ympäri maa­palloa. Lyhyesti sanot­tuna syy siihen, miksi musli­mit ovat jälleen kerran käy­mässä sotaa ei-muslimimaail­maa vastaan, on se, että heillä on siihen mah­dollisuus.

    On erittäin tärkeää kuitenkin huomata, että vaikka lännen maaperällä ei enää koskaan tapahtuisi suurta terrori-iskua, islam on lännelle silti kuo­lemanvaaral­linen. Terroris­min keskeyttäminen merkitsisi yksinkertai­sesti muutosta is­lamin taktiikassa — osoittaen ken­ties siirtymistä pitkän aikavälin strategiaan, jossa muslimien maahan­muutto ja korkeampi syn­tyvyys mahdollistavat isla­min päästä lähemmäs voittoa en­nen seuraavaa väkivallan vai­hetta. Ei voi lii­kaa korostaa, että muslimiterrorismi on is­lamin oire, joka voi lisätä tai vä­hen­tää intensiteettiään, samalla kun var­sinainen is­lam pysyy jatkuvasti viha­mieli­senä.

    Äänestä

  • Islamtietoinen kirjoitti:

    Se, mikä meidän tulisi ym­märtää, on islamilaisen terro­rismin päämäärä, ja loo­gisesti se edellyttää islamin ymmär­tämistä.

    Vastoin laajalle levinnyttä hokemaa, jonka mu­kaan “todellinen islam on rauhanomainen, vaikka kourallinen sen kan­nattajia on vä­kivaltaisia”, islami­laiset lähteet tekevät selväksi, että väki­vallan harjoittaminen ei-muslimeja vastaan on islamin keskeinen ja vält­tämä­tön periaate. Islam on paljon vähemmän henkilökohtai­nen usko kuin poliittinen ideologia, joka on perustavanlaatuisessa ja pysyvässä sota­ti­lassa ei-islami­laisten sivilisaatioi­den, kulttuurien ja yksilöiden kanssa. Islamilaiset pyhät tekstit määrit­tävät so­siaalisen, hallinnollisen ja talou­dellisen järjestelmän koko ihmiskunnalle. Ne kulttuurit ja yksilöt, jotka eivät alistu islamilaiselle hallin­nolle ovat ipso facto kapinatilassa Allahia vastaan, ja heidät on alistettava väkisin. Virheellinen termi “islamo­fasisimi” on täysin redundantti, itseään toistava: islam itsessään on eräänlaista fa­sismia, joka saavuttaa täyden ja todellisen muotonsa vasta sitten, kun se on onnistunut anastamaan itselleen valtio­vallan.

    Islamilaisen terrorismin näyttävät teot 1900-luvun lopussa ja 2000-lu­vun alussa eivät ole mitään muuta kuin äskettäisiä ilmenemismuotoja siitä glo­baalista valloitussodasta, jota islam on käynyt profeetta Muham­madin päivistä asti, 600-lu­vulta lähtien, ja joka jatkuu vauhdilla tänä päivänä. Tämä on yksin­kertainen kylmä totuus, joka nykymaailman on kohdattava ja joka on jouduttu aiemmin kohtaamaan lukemattomia ker­toja — mutta jonka tänä päivänä vain harvat näköjään ovat halukkaita kohtaamaan.

    On tärkeää ymmärtää, että olemme tekemisissä islamin kanssa; emme islamilaisen “funda­men­talis­min”, “ekstremismin”, “fanatismin”, “islamofa­sismin” tai “islamis­min”, vaan varsinaisen islamin sen oikeaoppi­sessa muodossa — sellaisena kuin sen ovat ymmärtä­neet ja sitä ovat harjoittaneet muslimit Mu­hammadin ajoista nyky­päivään asti. Musli­mien terroristi-iskujen li­sääntyminen 1900-luvun lopussa ja 2000-luvun alussa johtuu pitkälti geo­strategisista muutok­sista, jotka ovat seu­rasta kyl­män sodan päättymisestä, sekä li­säänty­neestä teknologisesta valikoi­masta, joka on tul­lut terroristien saataville.

    Neuvostohegemonian romahdettua suuressa osassa islamilaista maailmaa ja is­lamilaisten öljyn­tuottajamaiden vaurauden lisäännyttyä muslimimaa­ilmalla on ollut yhä parem­mat mahdollisuu­det ja menetelmät tukea jiha­dia ympäri maa­palloa. Lyhyesti sanot­tuna syy siihen, miksi musli­mit ovat jälleen kerran käy­mässä sotaa ei-muslimimaail­maa vastaan, on se, että heillä on siihen mah­dollisuus.

    On erittäin tärkeää kuitenkin huomata, että vaikka lännen maaperällä ei enää koskaan tapahtuisi suurta terrori-iskua, islam on lännelle silti kuo­lemanvaaral­linen. Terroris­min keskeyttäminen merkitsisi yksinkertai­sesti muutosta is­lamin taktiikassa — osoittaen ken­ties siirtymistä pitkän aikavälin strategiaan, jossa muslimien maahan­muutto ja korkeampi syn­tyvyys mahdollistavat isla­min päästä lähemmäs voittoa en­nen seuraavaa väkivallan vai­hetta. Ei voi lii­kaa korostaa, että muslimiterrorismi on is­lamin oire, joka voi lisätä tai vä­hen­tää intensiteettiään, samalla kun var­sinainen is­lam pysyy jatkuvasti viha­mieli­senä.

    "On erittäin tärkeää kuitenkin huomata, että vaikka lännen maaperällä ei enää koskaan tapahtuisi suurta terrori-iskua, islam on lännelle silti kuo­lemanvaaral­linen."

    Aivan.

    Kukaan ei esimerkiksi epäilisi Mein Kampfiin uskovien olevan aina vaarallisia riippumatta heidän ulkoisesta rauhallisuudestaan.

    Jihad on sisäänkirjoitettuna Koraaniin ja se on Allahin käsky.

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...yleismaailmallinen ja ylittää niin uskonto-, kansallisuus-, kulttuuri- kuin muutkin rajat.

    Aina löytyy - valitettavasti - porukkaa, joka alkaa etsiä syntipukkeja, joita vastaan saarnata vihaa milloin minkinlaisten "pyhien arvojen" puolustamiseksi.

    ei tarvitse etsia..
    Kaikista suurin syntipukki piiloutuu syyttoman turkin alle..

    mm. sinista nappia ei painele kukaan muu kuin aabra-ham..

    Äänestä

  • old_profile_3400 kirjoitti:

    ...yleismaailmallinen ja ylittää niin uskonto-, kansallisuus-, kulttuuri- kuin muutkin rajat.

    Aina löytyy - valitettavasti - porukkaa, joka alkaa etsiä syntipukkeja, joita vastaan saarnata vihaa milloin minkinlaisten "pyhien arvojen" puolustamiseksi.

    Kaikissa kirjoituksissasi on on tullut selvästi esille,että sinulla ei täällä ole PUOLUSTAMISEN arvoisia SUOMALAISEEN elämän menoon juurtuneita PYHIÄ arvoja. Sinä olet valmis hyväksymään tänne todellisia vihasta saarnaajia ja jotka ovat valmiita kyseenalaistamaan SUOMALAISTEN kristittyjen harjoittaman uskonnon oikeellisuuden. Pidän erittäin loukkaavana tällaisen menettelyn sallimista maassamme. Aabra-hamin kannanotot kertovat hänen "PYHÄTTÖMISTÄ ARVOISTAAN" PALJON!

    Äänestä

Merkittävää on se, että samaan aikaan kun länsi on jo jonkin aikaa pa­hoitellut risti­retkiä ja kolonialismia vir­heinä, kukaan vakavasti otettava islamilainen auktoriteetti ei ole koskaan ilmaissut pa­hoittelua vuosisatoja jatkuneesta jihadista ja dhimmiy­destä, joihin musli­mit ovat syyllisty­neet toisia kan­sakuntia vastaan. Mutta tämä on tuskin yllättävää: siinä missä uskon­nolli­nen väkivalta on risti­riidassa kristinuskon perusteiden kanssa, us­konnollinen väkivalta on kirjoitettu islamin DNA:han.

Äänestä
  • KIITOS! KIITOS! KIITOS! upeista kirjoituksista!!!

    Äänestä

  • Pitkämuistinen kirjoitti:

    KIITOS! KIITOS! KIITOS! upeista kirjoituksista!!!

    Pyrin varoittamaan ihmisiä islamin tavoitteista ja vaaroista, ja siten avaamaan mahdollisimman monien silmät. Toivottavasti kirjoituksistani on mahdollisimman monelle edes jotain hyötyä.

    Äänestä

  • Islamtietoinen kirjoitti:

    Pyrin varoittamaan ihmisiä islamin tavoitteista ja vaaroista, ja siten avaamaan mahdollisimman monien silmät. Toivottavasti kirjoituksistani on mahdollisimman monelle edes jotain hyötyä.

    Kättelen virtuaalisesti.

    Kiitos sinulle.

    Äänestä

  • Jake-Kafir-Waits kirjoitti:

    Kättelen virtuaalisesti.

    Kiitos sinulle.

    Mitä enemmän saamme ihmisiä mukaan vastustamaan islamia, sitä nopeammin pääsemme eroon nykyisistä hei­koista päättäjistä, ja saamme heidän tilalleen roh­keita ihmi­siä, jotka eivät pelkää tarttua islamisoitumisen aiheuttamiin ongelmiin ja ryhtyä toimenpi­teisiin niiden es­tämi­seksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Islamtietoinen kirjoitti:

Vuonna 622 (v. 1 islamilaisessa kalenterissa, AH 1) Muhammad lähti Me­kasta Medinaan (Yathribiin), joka sijaitsee noin 300 kilo­metriä poh­joiseen Ara­bian niemi­maalla. Medi­nassa Muhammad perusti puolisotilaallisen järjestön, joka tuli levittämään hänen ja hänen us­kon­tonsa vaikutuspiiriä läpi Arabian. Koska islamissa ei ole koskaan tehty eroa poliittis-sotilaal­lisen ja us­konnollisen välille, tämä kehitys­kulku oli islamilais­ten periaatteiden mu­kaan aivan luonnollinen. Kuolemaansa men­nessä (v. 632) Muham­mad oli laajenta­nut ryöstö- ja taistelu­retkillä kontrolliaan suurimpaan osaan eteläistä Ara­biaa. Näiden aluei­den vallat­tujen kansojen oli joko alistuttava muslimival­taan ja makset­tava suojelu­vero tai käännyttävä islamiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu