Terapiastako apua?

FannySmith

Minut passitettiin pari kuukautta sitten terapiaan, ja terapeutille on tullut (aivan oikein) se kuva, että välttelen sosiaalisia tilanteita. Tämä on pahentunut entisestään masennuksen ja lähiomaisen sairauden takia, mikä oli terapiaan lähdön syynäkin - mutta terapeutin lähestymistapa hämmentää.

Olen puhunut pakokauhun tunteista liittyen sosiaalisiin tilanteisiin ja vieraisiin ihmisiin sekä pakkomielteestäni käsittää toisten eleet negatiivisesti. Terapeutin ohje on kuitenkin vain se, että menes nyt ulos ja ihmisten ilmoille. Eikä mitään muuta. En voi enää uskoa etten ole ilmaissut pelkoani tarpeeksi selkeästi, mutta hän tuntuu olettavan, ettei tässä tarvitse ottaa muuta kuin itseään niskasta kiinni. Mitään selviämiskeinoja ei anneta, vain käskyjä jotka tekevät asiasta minulle vain stressaavamman.

Onko tuollainen terapeutilta normaalia? Hän on koulutukseltaan psykologi.

3

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      terapian suuntaus on mikä?

      • FannySmith

        En valitettavasti tiedä. Ei sitä missään vaiheessa ilmoitettu, minulle vain annettiin nimi ja aika.


    • karen_

      minulla. Ongelmani on kauhea estyneisyys ja ujous ihmisten seurassa. En pysty lainkaan olemaan oma itseni kenenkään seurassa.
      Luulenkin että minulla on estynyt persoonallisuus.

      No oli mikä oli, mutta samaa kokemusta terapeutista. On tullut käsitys, että kun pystyn kuitenkin vastaanotolla kertomaan ongelmistani, hän olettaa että en ole niin pahasti ujo.
      Mutta normaalielämässä on aivan eri asia!

      Minusta on aivan eri asia osata KERTOA elämästään ja ongelmistaan, kuin sitten oikeasti ELÄÄ sitä elämäänsä ja olla niissä todellisissa tilanteissa. Olen aivan lukossa normaali elämässä kaikenlaisissa sosiaalisissa tilanteissa.. työpaikkojen kahvihuoneet, sukujuhlat, ja jopa ystävien seurassa en ole kunnolla oma itseni. Siis jopa kahdenkeskisissä ihmissuhteissa minulla on hirveästi estoja... en esim. voi laulaa tai hyräillä kenenkään kuullen, koska en mitenkään pysty siihen.

      Ja jos luen googlesta estyneestä persoonasta,kaikki kohdat sopivat minuun. Ja siellä jopa sanotaan, että kliinisessä tilanteessa (vastaanotolla) potilas voi kyllä kertoa hyvinkin avoimesti ongelmistaan, jos kokee olonsa turvalliseksi.

      Olenkin tullut tulokseen, että jos siellä terapiassa kykenet puhumaan, niin terapeutti olettaa että ei sinulla mitään pahaa ongelmaa olekaan, ainakaan ujouden kanssa! vaikka ongelma voi olla todella paha oikeasti.

      Aika erikoista, kun pitäisi kai noiden ammattilaisten tietää ja olla asioista perillä. Ja uskoa kun potilas sanoo miten on asiat.
      Mutta toisaalta sitten, ihmisiä ne terapeutitkin on, vaikea kai heidän on kuvitella millaista on esim. tuo estyneisyys, jos ei itsellä ole sellaisia ongelmia.

      tämmöstä tää on.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

      Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
      Maailman menoa
      154
      4015
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      41
      2450
    3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2417
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2322
    5. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2092
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      22
      1816
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      80
      1643
    8. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      79
      1576
    9. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      72
      1142
    10. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      58
      1101
    Aihe