pyöreä

är

Haluaisin osata ääntää saksaa oikealla tavalla mutta siitä ei tule mitään. Olisin kai sakaslaisena r-vikainen =) Osaisiko joku sanoa miten saksalainen kurkku-r kuuluu lausua, samaan tapaan kuten suomalainen r ääntyy samassa kohtaa kuin d. Olen yrittänyt harjoitella sitä mutta en saa kieltäni tarpeeksi löysäksi tai jotain, osaisko joku neuvoa?

2

729

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isis85

      Ei se mielestäni niin tärkeää ole, että osaa sen kurkku- R.n. Asuin Saksassa 20 vuotta, enkä oppinut sitä ikinä. Yritin kyllä välillä, mutta ei siitä mitään tullut. Jossain päin Saksaa jopa tunnetaan myös meikäläinen "gerollter R", joten sillä pärjää. Ja puhekielessä usein R jopa jotenkin nielaistaan, eli sitä ei oikein R.ksi tunnistaisi, jos ei tiedä.
      Sitten, kokeilin Youtubessa hakusanalla "Deutsche Aussprache" ja sieltä löytyi ainakin pari filmiä, jossa näitä kirjaimia opetettiin lausumaan. Kokeile, jos auttaisi.
      Että siitä vain eteenpäin!!

      • är

        Kiitoksia paljon vastauksesta, :) käyn kurkkaamassa YouTubessa! Satuin muuten tässä välissä lukemaan eräältä "opetussivustolta" saksalaisen englanniksi kirjoittamana, että ilmeisesti he tekevät kurkku-R:n jotenkin kurkussa olevan pikkukielen avulla, jota hän ei siinä sitten tarkemmin selittänyt. ...Se vaan on niin kaunis "rullaava ärrä", että olisi kiva oppia ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1763
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      272
      918
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      867
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      109
      677
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      591
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      549
    8. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      540
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      532
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe