Aikeissa on hakea nyt keväällä lukemaan Helsingin yliopistoon pohjoismaisia kieliä (toinen kotmainen). Minulla on vielä 2 vuotta jäljellä nykyistä ammattikorkeakoulututkintoani, jonka saan siis suoritettua keväällä 2012. Jos pääsisin nyt ensimmäisellä yrittämällä sisään yliopistoon, ilmoittautuisin kahdeksi vuodeksi poissa olevaksi, ja aloittaisin ruotsin opintoni syksyllä 2012. No, tällöin olisin jo käyttänyt kahden vuoden poissaolo-oikeuteni. Toiveissani on kuitenkin muutaman vuoden päästä myös perheen perustaminen. Kysymykseni kuuluu siis, voinko olla enemmän kuin 2 vuotta yliopistolta poissa olevana, jos tulen raskaaksi ja jään kotiin hoitamaan lasta? Saako opiskeluoikeuteen anottua lisää pituutta?
Kiitos.
Opiskeluoikeuden pituus
4
546
Vastaukset
- rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
Äitiyslomia, armeijaa yms. ei lasketa tuohon kahden vuoden kiintiöön. Ne siis eivät kuluta opiskeluoikeutta. Sitä taas en ymmärrä, miksi hakisit yliopistoon, jollei sulla ole aikomustakaan aloittaa opintoja kahteen vuoteen. Kahden vuoden poissaolo heti opintojen kärkeen ei muuten tule edes onnistumaan.
- joups
Tiesithän muuten että amk-opintotuet on sitten pois yo-opintotuista? Tai ehkä rahoitat opintosi muuten?
- Rufli
Kiitos vastauksesta.
Ymmärrän, että suunnitelmani kuulostaa hölmöltä. Syy siihen, miksi hakisin nyt, on se, että minulla on tällä hetkellä ruotsi hyvässä muistissa, mitä se ei tule olemaan kahden vuoden päästä. Kielitaidon ylläpito onnistuisi varmaankin joten kuten, jos aktiivisesti lukisin ruotsalaista kirjallisuutta ja lehtiä ja kuuntelisin ruotsalaisia ohjelmia. - Rufli
joups kirjoitti:
Tiesithän muuten että amk-opintotuet on sitten pois yo-opintotuista? Tai ehkä rahoitat opintosi muuten?
Tiedän kyllä tuon, ja se kieltämättä huolettaa. Enköhän minäkin kuitenkin selviäisi, kun onhan näitä ikiopiskelijoitakin, joilla ei ole enää vuosiin tai vuosikymmeniin ollut tukia käytettävissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806